Kadına şiddete hayır


Utku Kızıltan

Utku Kızıltan

30 Kasım 2016, 21:29

25 Kasım her ilde, ilçede yürüyüşler yapıldı biz de katıldık. Kadına şiddete hayır diye sloganlar attık. Konuşmalar yaptık. Senede bir gün 200-300 metre yürüyerek, sloganlar atarak bu dert bitmez. Başarıyla çözümünü gördüğümüz tek dava “Gezi Parkı” oldu. Ayrımsız tüm kişiler birlik beraberlik oluşturmuş, her türlü şiddete göğüs germiş, sonunda bu insanlar isteğini kabul ettirmişti. Ben en az 60 yıldır derneklerle, kulüplerle iç içeyim. Derneklerde, partilerde, her yerde çoğunluk kadınlarda. Kadınlar olmazsa Türkiye’de hiçbir şey olmaz.

Ama onları Türkiye’de dernek başkanı, parti başkanı, belediye başkanı, milletvekili, bakan olarak pek az görürsünüz. Peki! “Kadına Şiddet” nasıl önlenir? Bana göre, tüm kadınlar yaşadıkları yerlerde bir “KADIN DANIŞMA VE DAYANIŞMA MERKEZLERİ” oluşturmalıdır. Kadına karşı yapılan ayrımcılık, ekonomik, sosyal ve politik dışlamalar göz önüne getirildiğinde, kadınların kendi ihtiyaçlarını, taleplerini ve görüşlerini hayata geçirmek üzere bir araya geldikleri, danışmanlık hizmetleri alabilecekleri ve birbiriyle dayanışma ortamı yarattıkları bir merkezin oluşması onları çok kuvvetli yapacaktır.

Kadınların ev içinde ve kentsel yaşamda konumlarının güçlendirilmesine yönelik projeler geliştirerek kadınların, kadınlık sorunlarının ve yasal haklarının farkında olmalarına, kişiliklerini geliştirmelerine, daha güvenli bir gelecek ve kentsel ve toplumsal alanda yer alabilmelerine, ekonomik, sosyal ve siyasal yaşama hazırlanmalarına bu “Kadın Danışma Ve Dayanışma Merkezleri” kurulması çok önemli bir adım olur.

Bu merkezlerde; *Kadınlara hukuki danışmanlık hizmetleri (gönüllü avukatlarla) vererek yasalar karşısında haklarını öğretilebilir. *Kadın ve çocuk hastalıkları konusunda tanıdık sağlık danışmanlarınca (doktorlar)sağlıklarını korumak, sağlık düzeylerini yükseltmek, gerekirse sağlık kurumlarına yöneltmek hizmetleri verilebilir. *Psikolojik danışmanlık hizmeti ile şiddete maruz kalmış kadınların psikolojik sorunlarıyla baş edebilmesine gönüllü psikologlarla destek verilebilir. *Eğitim seminerleri, paneller, konferanslar vs. düzenleyerek kadınların bilinç düzeyleri yükseltilebilir. *Kadınları sık sık bir araya getirerek kendilerinin ve birbirlerinin sorunlarının farkına varıp dayanışmaları sağlanabilir. *Kent planlamalarında kadınların ihtiyaçlarının belirlenmesi ve yapılması için yerel yönetimlerle iş birliği yapılabilir. Bir kadın kahvesi oluşturarak kadınların daha sık bir araya gelerek sorunlara çözüm üretmeleri sağlanabilir. Evet! Hanımlar gün birlik olma günü. Çözüm yumruk olmuş parmaklar gibi birleşip kuvvetli olmak. Sağlıklı kalmanız dileklerimle.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.