Kadınlar insandır biz insanoğlu


Can Berk Atasoy

Can Berk Atasoy

28 Ekim 2017, 07:04

Fukuyama, İnsanoğlu doğası gereği sürekli bir anlam arayışındadır; çevresindeki cisimleri, hayatındaki kavramları sürekli olarak işlevinden farklı olarak anlamlandırma eğilimindedir. Bu anlamlandırma genellikle insanın ait olduğu kültürün yapısını yansıtır, bu sebeptendir ki kavramların gördüğü değerlerler toplumdan topluma değişkenlik gösterir. Buna en büyük ve somut örnek bir kavram olarak "kadındır."
Dünyada batıdan doğuya doğru gittikçe kadına yüklenen anlam ağırlaşır. Batıda kadın toplumun ve işgücünün bir parçası olan “bireydir”; doğuda ise kadına “namus” gibi çok ağır bir anlam yüklenmiştir. Doğuda namuslu olması gereken kadındır, nefsine hakim olması gereken kadındır,  evinde oturması gereken, çocuklarına bakması gereken, ev işlerini yapması gereken de yine kadındır. Yani kadına yüklenen anlamdan dolayı birçok rol verilmiştir ve kadının kendi hedefleri, hayalleri olmadığı varsayılır. Şayet “kadın” tüm bu rolleri reddedip kendi istediği işi yapmayı başarabilirse bile, yine karşısına birçok engel çıkmaktadır fakat en büyük engel köklerimizden gelen kadını aşağılayan karanlık bir zihniyettir ve bu zihniyeti kültürümüzün birer parçası olan atasözlerimizden apaçık görebiliriz: 
-Kadının yüzünün karası erkeğin elinin kınası.
-Tarlayı düz al, kadını kız al.
-Oğlan doğuran övünsün, kız doğuran dövünsün.
-On beşinde kız, ya erde gerek ya yerde.
-Birçok örnekten seçip paylaştığım bu sözlere karşın; yine bu topraklardan çıkan ve ülkesinin kadınına “insan” gibi değer veren Atatürk’ün birkaç sözünü paylaşmak istiyorum:
-Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürüklenmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.
-Dünyada her şey kadının eseridir.
-Bir toplum, bir millet erkek ve kadın denilen iki cins insandan meydana gelir. Mümkün müdür ki, bir toplumun yarısı topraklara zincirlerle bağlı kaldıkça, diğer kısmı göklere yükselebilsin!
-Bizim dinimiz hiç bir vakit kadınların erkeklerden geri kalmasını talep etmemiştir! Allah’ın emrettiği şey erkek ve kadın müslümanların ilim ve irfan edinmeleridir. Kadın ve erkek bu ilim ve irfanı aramak ve nerede bulursa oraya gitmek ve onunla mücehhez olmak mecburiyet’indedir.
-Kadınlarımız için asıl mücadele alanı, asıl zafer kazanılması gereken alan biçim ve kılıkta başarıdan çok; ışıkla, bilgi ve kültürle, gerçek faziletle süslenip donanmaktır! Ben muhterem hanımlarımızın Avrupa kadınlarının aşağısında kalmayacağı aksine pek çok yönden onların üstüne çıkacak ışıkla, bilgi ve kültürle donanacaklarından asla şüphe etmeyen ve buna kesinlikle emin olanlardanım.
Bugün kadınlarımız tüm engellere rağmen iş hayatının bir parçası olabiliyorlarsa, yine tüm engellere rağmen istedikleri gibi giyinebiliyorlarsa, seçme ve seçilme haklarına sahiplerse ve hatta taşıt sürebilme hakkına sahiplerse bu Atatürk ve onun önderliğinde kurulan cumhuriyet sayesindedir. Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun...
Kadınlarımızın korkmadan, herhangi bir baskı görmeden istedikleri saatte dışarı çıkabilecekleri, istediklerini giyebilecekleri; istedikleri kişilerle evlenebilecekleri, hiçbir şekilde şiddet görmeyecekleri ve özgürce kendi hayallerinin peşinden gidebilecekleri yarınlara...
Sonuçta Neşet Ertaş’ın da dediği gibi “Kadınlar insandır biz insanoğlu.”

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.