Kapadokya sanat ve kültürün birleştiği yer


Şirvan Yücel

Şirvan Yücel

15 Ağustos 2017, 07:11

Türkiye'nin her karış toprağı cennettir sizlere bu yazımızda kültür ve sanatıyla beni büyüleyen bir şehirden bahsetmeye çalışacağım, anlatmak ile yaşamak arasında fark var ama sanat bu ya! Size gördüklerimi BETİMLEME sanatı ile aktarmaya çalışacağım burada sanatın görselliği devreye girecek, okuyup daha sonra gözlerinizi kapatıp imgeleri gözünüzün önüne getirmenizde,sanatsal hayal dünyanız yardımcı olacak bu şehri keşfetmeme aracı olan Yoga Academyi'nin her ay düzenlemiş olduğu doğa içinde spor festivalleridir, bu festivallerde benim gibi hem spor hem de doğa içi gezi,tarihi güzellikleride rahatça görebilme şansını da yakalayabilirsiniz. Ayrıca yazı detayları için Yoga Academy Journal da bakabilirsiniz.
Kapadokya; ne bir yeryüzü cennetidir ne de insanın özene bezene emeğiyle yarattığı sanat eserine benzer o hiç bir şeye benzemezve bu bezersizliğiyle muhteşemdir.İnsanın konu aldığı hiç bir çalışmada yoktur çünkü onun düşlere sığmayan mucizeyi Tabiat Ana hakkını vererek bize anlatıyor.
''Burada sonu olmayan gibi görünen toprak neredeyse tek renk gibi çağrışım yapıyor. Gözünüzün alabildiğine baktığı uzaklıklarda hiçbir yeşile, hiçbir yaşam belirtisine raslamayabilirsiniz. Oysa burada hayat milyonlaca yıldır ağır ağır şekillenmiştir. Öyle ilk bakışta yaşamı göremezsiniz içine en derinine indikce görebileceğinizden çok daha fazlasını size hissettirir. Çünkü yaşamın göre bildiğinizden çok daha fazlası görünmeyini arkasında gizlidir; yerin altından akan sessizce akan sılar,kırık bir fay hattı gibi uzanan vadiler yada kendini kendinden bile saklayabilen bir tepenini ardında. Yaşam tam da bütün büyüsü ve gizemiyle orada Kapadokya'dadır.
Her şeyin sözü ateştir der Efesli ünlü filozof Herakleitos. Kapadokya'da filozofu doğrularcasına ateşten var olmuştur milyonlarca yıl önce. Üç volkaniğin benzer zamanlarda palamasıyla yavaş yavaş şekillenmesinde rüzgar, yağmur, kar ve güneş yardım eder. Burada en büyük sanatçı doğadır en görkemli eserini Kapadokya'da göstermiştir. Bu görkemi karış karış her yerinde görebiliriz. Bir yandan kızıl, toprak ve gül rengi vadiler oluşturmuş diğer yandan taş taş üstüne birbirinden farklı şekiller yaratmış ve sonunda bütün kalbini açmış insanlığa tıpkı bir anne gibi. Daha sonra insanlar Kapadokya'yı dönüştürmüşler. Bölgede insanın varlığı bin yıllara dayanır. Bu durumda su kaynakları ve bitki örtüsü her yerde yaşamın devamını sağlayarak bir çok önemli ihtiyaçları karşılar Türkiye'nin en önemli turizim şehri olan Kapadokya barınmayı yumuşak kireçtaşından oluşma tepeler,birçok yer çatlağı ve vadiler insanlara barınma imkanı sağlar bunlardan bazıları Paşabağ Rahiplar vadisi, Zelve vadisi en önemlilerinden Melendiz Çayı'nın eşsiz görüntüsüyle birleşen Ihlara vadisinide eklemekte yarar vardır. Devam edecek olursak Avanos'ta çanak çömlek yapımı 4 bin yılda neredeyse hiç değişmeden günümüze kadar gelmiştir. Nevşehir -Kapadokya gerek sanatlarıyla gerek yaşam tarzıyla gerek ise düşünme biçimiyle kendine özgüdür.
Kapadokya insanlık tarihinin en büyük gizemlerine ev sahipliği yapar ilk yer altı örneklerinin kimler tarafından yapıldığını bilmesekte burda görmek mümkündür. Alçı taşından oluşan yüzey,dış kabuğu aşıldıktan sonra kazılabilmektedir. Başta tepeler ve Peri bacaları olmak üzere kazılarak barınma ihtiyacı giderilmiştir. Kapatokya insanı olağanüstü bir yaratıcılığa itmiştir. Bilinen yer altı şehir sayısı 150 civarındadır ve bunu üzerinde insanı uzun süre gizlemeye elverişlidir. En büyük yer altı şehrinin 20 bin kişiyi barındırabildiği bilinmektedir. Bu ölçekte uzun süre yaşanabilecek bir yer altı şehrinin yapılabilmesi o günün mehendislik ve mimarlık bilgisinin olanaksız olarak görünmektedir.
Kapatokya'ya ilk adım attığınızda önce yaşamınız boyunca kafanızda oluşturduğunuz güzellik algısı değişime uğrayabilir. Buradaki doğa ve görsellik öyle bir etkiler ki bütün öğrendiğiniz kavramlardan çıkartır faklı bir gizemin kollarına bırakır. Kapadokya'yı gezdikçe her bir köşesinde çarpıcı doğasını,yeraltı yerüstü zenginliklerini ve kesintisiz sanat ve kültürünün her bir zerresini yaşayıp, şahit olup ve hissedebilirsiniz...
SANAT VE DOĞA İLE KALIN...

Bu köşe yazısı 15 Ağustos 2017, 07:11 tarihinde ve saatinde eklenmiştir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.