Kapitalizm ve bilim


Yavuz Erensoy

Yavuz Erensoy

22 Kasım 2016, 21:27

Bu ikisi arasında ki asırlardır görünen birliktelik bir çoklarına göre şöyle bir çıkarım yapılabileceğini göstermiş.

Bilimin gelişmesi, çoğalması, yeni ve güçlü keşifler/icatlar için zeminin uygun olması gerekmekte ise ve bilim ancak özgür bir ortamda ilerleme kaydedebildiğine göre kapitalizm ona bu fırsatı ve ortamı sağlıyor.

Kapitalizm tek başına bilimin ilerlemesi ve gelişmesi için elbette yeterli değil ancak ona sağladığı katkı da yadsınamaz.

Özgür olmayan, kapitalizmin unsurlarını taşımayan bir ortamda/zeminde bilimin de gelişmesi ilerlemesi pek mümkün ve olası gözükmüyor.

Bu iddialı ve kuvveti fikirlerin sahipleri de itirazcıları tarih okumaya davet ediyor. Önce bilimin adeta sıçrama yaptığı kudurduğu 17., 18. ve 19.yy a gidin bakın diyorlar.

Kapitalizmin doğduğu serpildiği geliştiği bu yüzyıllara bilim de onunla birlikte koşmuş.

Bundan önce doğu da bilimin başladığı 14, 15 ve 16 yy İslâm medeniyetinin de parlak bir dönem yaşadığı bir çok bilim dalında ilk adımların atıldığı ileri sürülse de hatta bolşeviklerin komünizm ve sosyalizm ile batı medeniyetinden aşağı kalmadığı iddia edilse de insanlığa yön veren ufuk açan bilimsel gelişmelerin kapitalizm medeniyeti altında oldukça etkili olduğu inkar edil(e)miyor.

İlk buhar makinasının, bunlarla giden gemilerin ve trenlerin, telefon, telgraf, elektrik, içten yanmalı motorların ve otomobilin vs vs batı medeniyetinin yani kapitalizmin memleketlerinde bulunduğu geliştirildiği önce onların sonra da tüm insanlığın hizmetine sunulduğunun inkar edilmesi olanaksız.

Yani biraz sevimsiz bir cümle gibi gelse de kapitalizme çok şey borçlu olduğumuz anlaşılıyor.

Zamanla kendisine düşman olan karşı olan akımları görüşleri fikirleri eritse zayıflatsa da -bizim bir türlü ısınamadığımız ama her birimizin birer küçük kapitalist olup çıktığı- kapitalizm maalesef insanlık tarihine damga vurdu, iz bıraktı.

İlerde böyle sürüp gider mi, gidecek mi? yeni ve güçlü bir dünya görüşü veya akımı kapitalizmi bu oturduğu tahttan indirebilecek mi? belli değil.

Fakat görünen ve artık pek çok yerde ve zamanda kabul edilen, hakkı teslim edilen kapitalizm bilime, sanata vermiş olduğu katkı ve destek ile yada sağladığı ortam ile daha uzun yıllar güçlü etkisini göstermeye devam edecek gibi görünüyor.

Sevseniz de, sevmeseniz de, nefrette etseniz durum bu!

Bu köşe yazısı 22 Kasım 2016, 21:27 tarihinde ve saatinde eklenmiştir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.