Kardan adamları kırmayın


Nusret Yılmazer

Nusret Yılmazer

08 Ocak 2017, 21:02

Toplum gittikçe hoşgörüsüz ve yıkıcı oluyor.
Bugün toplumun bu tahammülsüzlüğüne, agresifliğine örnek olarak kardan adamlara karşı yapılan saldırıları ele almayı düşündüm.
Birçoğunuz nerden çıktı şimdi bu kardan adam hikayesi diye düşünüyorsunuz. Ben ise önemsedim.
Önemsedim; zira kardan adam yapanların az, ama bu kardan adamlara saldıranların çok olduğunu gördüm. Üstelik kardan adamları öyle fazla da yaşatmıyorlar. Kardan adamları yapanların oradan ayrılmasından hemen sonra bir veya daha çok saldırgan gelip o kardan adamlara saldırıyor, tekmeliyor, üzerinde tepiniyor, yok ediyor.
Nasıl bir zevk alıyor bu davranışından bilemiyorum.
Kardan adama saldırmak neyin göstergesidir?
Kişisel hoşgörüsüzlük!
Toplumsal davranış bozukluğu!
Barbarlık!
Bunu yapanlar çok olduğuna göre, toplumsal davranış bozukluğu sayılır mı?
Belki de bu saldırganları bulup tek tek araştırmak gerekir.
Düşünebiliyormusunuz; birileri gidip soğukta üşümeyi göze alıyor. Karları yuvarlayıp, kocaman kartopları yaratıyor. Bu kartoplarını üst üste koyarak kocaman bir yığıntı haline getirdikten sonra başlıyor ona şekil vermeye. Kafasını, boynunu, vücudunu özenle yapıyor.
Kimileri daha da çok özeniyor. Kocaman bir havuç getirip burun yapıyor. Koca zeytinlerle veya kömürle gözler yapıyor. Boynuna atkı atanlar var. Kardan kadın yapıp makyaj yapanlar var.
O kadar güzel eserler yaratılıyor ki yanından geçerken gülümsememek mümkün değil.
Bir nevi heykeltıraş sanatkârlığı         yaratılıyor.
Ama birileri bu güzelliği görmeye tahammül edemiyor. Ona bakıp gülümsemek, yapanı içinden takdir etmek varken, daha on dakika geçmeden onu yok etmeyi tercih ediyor.
Geçen gün yağan karda, bizim sitede bir baba – kızın kardan adam yaptığını gördüm. Gerçekten çok güzel bir kardan kadın yapmışlardı. Her yönüyle bir sanat eseri gibiydi. Birileri gidip o kardan kadınla resimler çekildi. Facebook’da bu resimleri paylaşan bazı kişileri de gördüm. Hakikaten beğenilmeyecek gibi de değildi.
Yarım saat sonra oradan tekrar         geçtiğimde o kardan kadın param parça edilmişti.
Geçen gün TV’ler gösterdi. Sanırım Ankara’daydı. Kocaman bir kadın evine giderken yolunun üzerinde yapılmış bir kardan adama saldırıyordu. Önce kardan adama bir tekme atıyor, kardan adamın gövdesini deliyor ama kardan adam yıkılmıyordu. Sonra arkadan bir tekme hamlesi daha, kardan adam sendeliyor ama yine yıkılmıyor. Birkaç darbeden sonra kardan adam yıkılıyor ama dağılmıyor. Yerde ama sağlam duruyor. O kadın kardan adamın üzerine çıkıp zıplıyor, tepiniyor ve kırıyor ama sanki kardan adam öç alıyor gibi, üzerindeki bu kadını da yere atıyor, kötü şekilde düşürüyordu.
Bu ülkede insanlar sevmedikleri, hoşuna gitmeyen sözleri sarf edenlere saldırıyor, linç etmeye çalışıyorlar.
Mesela hükümetten güç alan kesimlerin davranışlarına fiziki saldırı, fiziki linçi kimse yapamıyor. Orada güçten korkulduğu için fiziki linç genellikle oluşmuyor. Ama iktidara karşı davranış sergileyenlere karşı fiziki linç hemen oluşuyor.
Sanıyorum toplumsal davranış bozuklukları, hoşgörüsüzlük kardan adamlara karşı da aynı şekilde çalışıyor. Ne de olsa kardan adamı kollayacak pek kimsesi yok diye düşünülüyor. Bir o kardan adamı yapan, “niye yıkıyorsun” diye sorup karşı çıkar. Başka kimseden tepki gelmez diye rahat saldırılıyor.
Ama anlamadığım şey; kardan adamların siyasi davranışları olmaz. Onlar eğlence kültürünün ürünüdürler. Neden onlara karşı bu kadar saldırganlaşıyoruz?
Belki de eğlenmekten, güzel şeyler üretmekten de korkuyoruz. İçimizdeki hoşnutsuzluk bizi güzel şeylere karşı agresif yapıyordur.
Bunlar psikologların ve sosyologların incelemesi gereken davranışlardır. Ama herkes kendi çapında hoşgörü yaysın. Yaysın ki daha hoşgörülü bir toplum olalım.
6 Ocak akşam saatlerinde yağmaya başlayan kar 7 Ocak sabahında halen olanca gücüyle yağmaya devam ediyor. Hava kötü, dışarda tipi var. Henüz kimse evinden çıkıp kardan adam yapmaya başlamadı. Belki akşama doğru, belki yarın yapılır. Bu yazdıklarım bugüne kadar yağan karlardan yapılan kardan adamlara yapılan saldırılardı.
Lütfen bundan böyle yapılacak kardan adamlara saldırmayın. Yapanların emeğine saygı, yapılan esere, güzelliğe saygı gösterin. Zaten kısacık ömürleri var. Doğal olarak kısa sürede yok olacaklar.
Hiç değilse kardan adamlar daha uzun yaşasın.
 Bu köşe yazısı 08 Ocak 2017, 21:02 tarihinde ve saatinde eklenmiştir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.