Yangını önleyemeyen yanacak

Kartal Belediyesi’nin İstanbul’daki ilçe belediyeleri arasında ilk kez ayrı bir şeflik olarak düzenlediği Yangın Önleme Şefliği’nin olası bir yangın felaketini önlemek için yaptığı denetimler devam ediyor.

Yangını önleyemeyen yanacak

 Özel Kalem Müdürlüğü’ne bağlı olarak faaliyet gösteren ve ‘Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik’ kapsamında inceleme yaparak Kartal’daki binaları proje aşamasından iskan aşamasına kadar denetimden geçiren Yangın Önleme Şefliği, işyeri açma ve çalışma ruhsatı verilmesi sırasında iş yerlerinin yangın yönetmeliğine uygunluğunu denetliyor. 

Proje aşamasında başlıyor
3 ana görev alanı olan Kartal Belediyesi Yangın Önleme Şefliği, Kartal’da işyeri açma ve çalışma ruhsatlarının verilmesi ve yenilenmesi sırasında önemli bir görev gerçekleştiriyor. İstanbul’da bir ilke imza atılarak geçtiğimiz yıl kurulan Yangın Önleme Şefliği'nin ilk görev alanı, Kartal’da yapılacak inşaatların projelerinin Kartal Belediyesi’ne getirilmesi ile başlıyor. İmar ve Şehircilik Müdürlüğü'nün sevk ettiği projeler,  ‘Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik’ kapsamında incelenerek mimari, mekanik tesisat ve elektrik tesisat projeleri, Kartal Belediyesi Yangın Önleme Şefliği tarafından görevlendirilen mühendislerce incelenerek onaylanıyor.
Yangın önlemi yoksa iskan yok
Yangın Önleme Şefliği’nin ikinci görev alanı ise iskan ve iş bitirme safhasına gelmiş projeleri ilgilendiriyor. Kartal Belediyesi Yangın Önleme Şefliği'ne gelen iskan görüşleri için şeflik tarafından görevlendirilmiş mühendisler, iskan verilecek olan binanın kontrollerini yaparak binanın yangın mevzuatına uygun olup olmadığına bakıp, binadaki eksikleri tespit ediyor. Yangın ve kaçışlar, havalandırma sistemleri, makine dairesi, jeneratör odası, güvenlik odası, asansörler, yangın dolapları ve binada kullanılan elektrik kablolarına kadar her şey büyük bir dikkatle incelenerek tutanak hazırlanıyor. Yangın mevzuatındaki maddelerin eksiksiz hale getirilmesiyle iskan yazısına onay veriliyor. İncelemelerin sonunda yangın konusunda eksiklerini gidermiş projeler için İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’ne görüş yazısı yazılıyor. 
Sıkı denetim
Şefliğin üçüncü görev alanı ise 30 kişiden az kişi çalıştıran işyerleri ve içkisiz restoranlara işyeri açma ve çalışma ruhsatı verilmesi ve yenilenmesi sırasında başlıyor. Yangın Önleme Şefliği, bu durumdaki işyerlerini de sıkı bir denetimden geçiriyor ve gerekli gördüğü eksikleri tespit ederek rapor halinde bildiriyor. Eksiklerin tamamlanmasının ardından yeniden yapılan kontroller sonucunda işyeri açma ve çalışma ruhsatı vermek mümkün olabiliyor. Hazırlanan 'Yangın Önleme Denetim Raporu', Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü'ne sevk ediliyor. Vatandaşın yangın önlemleri ile alakalı istek ve şikayetlerine yönelik incelemeler de yine Kartal Belediyesi Yangın Önleme Şefliği bünyesinde gerçekleştiriliyor.  HABER MERKEZİ 
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.