Kat edilecek çok yol var


Mehmet Ekmen

Mehmet Ekmen

16 Temmuz 2017, 18:16

Şüphesizki ükemize kuş bakışı bakıldığında mecazen yahut yabancı araştırmacıların bakış açılarıyla dev adımlar atmışız eskiye nazaran ancak yetinmeyip daha da yol katetmemiz gereken fevkalade önemli atılımların da olduğunu göz ardı edemeyiz etmemeliyiz. 
Bunlardan en önemlisi de ileri demokrasi hamlesi. İleri demokrasiyle idare edilen toplumlar adeta kendi kendilerini denetleyen ve her bakımdan ileri adımlar atabilen kendilerini pozitif bilimin ışığı altında olumlu ve huzur içinde idare eden bekasını sürdürebilen toplumlardır. Bu tür demokrasilerde de siyasiler siyaset yaparken toplumu mutlu etme sanatını adeta uygular nitelikte siyaset yaparlar Dünya da bir çok örneği var ileri demokrasiyle idare edilen ülkler. Zaten böylesi sistemlerde suçun en aza indirgenmiş  kalkınma ve refahın zirve yaptığı kendisiyle barışık harici dahili en az sorun yaşayan bir sistemdir dünyaya entegredir.
Yine almamız gereken en önemli yollardan biri de pozitif bilimler ışığı altında tararlanan ve kalıcı evrensel değerlerle birlikte giden bir eğitim sistemidir. Yabana atılmaması gereken eğitim ülkemizin güzel yarınları için ve kalkınma modellerinde etkin rol alacak eğitim ve bilim ve bilim adamlarımız haliyle ekonomimizi de istenilen tarzda tetikleyecektir.Eğitimi yüksek standartlarda olan bir milletin zincirleme daha bir çok dal ve branşlarda kaliteyi yakalamaması mümkün  mü? En büyük sorunları çözen hal eden ve ortadan kaldıran eğitim bilim akılcıl politikalar değil mi? 
Mutlu olalım ne istediklerimizi biliyorsak ve ajandamıza not almışsak iyi niyetliysek aşandamıza not etmiş olup; mutlak surette üstüne üstüne gidip hal etmemiz ve almamız gereken yolları da biliyorsak geriye ne kalıyor ki ilke ve prensipler dahilinde karınca çalışkanlığı ve arı hızıyla didinirsek neden başaramayalım ki? Engel ne geçiş süreçleri biraz sancılı olsa da mutlak başarı mutlaka elde edilir. Yeterki istensin ve iyi niyetle kırıcı olmadan kamplaşmadan ayırımcı olunmaksızın ülkemize karşı milletimize karşı ödevlerimizi yapalım gayret edelim.
Adalet, hukuk, eğitim ve bilim bir ülkenin olmazsa olmazlarına odaklanarak gerekli yasaları da çıkartıp milletimizin ihtiyaç ve özlemleri doğrultusunda siyasilerin atması gereken dev adımlar güzel yarınlarımızı iç ve dış güçlere özellikle de art niyetli emperyalist güçlere karşı başarılarımızı net olarak sergileyecektir.
Gelecek kuşaklara kalkınmış sorunlarını en aza indirgemiş ve konforlu yaşamı elde etmiş kimselere muhtaç olmayan alan değil de gerektiğinde veren hibe eden kalkınması hayli yüksek bir ülke bırakıp veya bırakmamak elimizdedir. Bu konuda bireyden tutun topluma kitlelere anlayacağınız herkese her kesime büyük ödevler düşmektedir. Biz bunun özlemi içinde olmalıyız. Kavgalarla kamplaşmalarla sokaklara düşmekle çözüm bulamayız. Bu konularla harcayak zamanımız yok olmamaz olmamalı da diye düşünüyorum

Bu köşe yazısı 16 Temmuz 2017, 18:16 tarihinde ve saatinde eklenmiştir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.