Krizler ve mağdurlar


Mehmet Ekmen

Mehmet Ekmen

16 Mart 2017, 07:33

Devlet yönetiminde ideal olan sulh ve barışın hüküm sürmesidir. Gerek harici gerekse dahili hiçbir zaman kriz ve benzer durumlara düşmemesidir. Bunu başaran Devletler yok mu? elbetteki vardır. Hatta kriz çıkaran devletlerin sayıları parmak sayısı kadardır. Teknoloji sayesinde küçülen dünyamız adeta herkesin her olayı yakından izlemesi ve nelerin olup bittiğinin farkında olması da krizlerin ve buna sebep olan siyasi liderlerin; dünya kamuoyunca izlenmeleri bilindiği halde akla mantığa sığacak bir durum değildir.
Barış ve sulh içinde bekanın devamı, uygarca yönetmek varken neden krizler, niçin savaşlar? İster istemez akla krizlerden nemalanalar mı var diye geliyor. Çıkarılan krizler ve savaşlar milyonlarca insanın olumsuz etkilenmelerine sebep oluyorsa ki malesef oluyor. Telafisi çok ağır bedellerle ve kolay olmayacak şekilde olabiliyorsa krizlere ve savaşlara engel olmak hatta bu felaketlerin olmaması çok daha iyi değil mi?
Hollanda ile olan aramızdaki kriz hiç de hoş değildir. Birçok problem diplomasi ile çözülebilir.  Krizlerden sonra olan ve olabilecek artı ve eksiler muhasebe edilirse eksilerin ve gerilimlerin çok daha fazla olduğu ortadadır. Üstüne üstelik Hollanda da yüzbinlerce vatandaşımızın orada yaşamaları, çalışıyor olmaları göz önünde bulundurulursa ve bunların bir kısmınında çifte vatandaşlığa sahip olduklarını da hesaba katarsak durum daha da vahimleşiyor.
Peki mevcut ve halen devam eden krizde Hollanda çok mu masum? Hiç de masum değildir. Tv kanallarında görülen görüntüler ve yaptıkları siyasi açıklamalar krizi daha da tırmandıracak nitelikte. Bu durum uygar batı medeniyetine de hiç yakışmadığı gibi; bu batı uygarlığı fikrini tartışır hale getiriyor. Ortada siyasi ekonomi kültürel işbirliğini de katarsak kriz çıkaran ve krizlere sebep olan siyasilerin kendi ülkelerine ve iş adamlarına verdikleri maddi zararların negatif bilançolarını da görmeleri, hesaba katmaları gerekmez mi? 
Bir şekilde kriz sonrası bir araya gelinir ve orta bir yol bulunur karşılıklı artist vari özür dilemeler ,barış ve tekrar anlaşmalar mutlaka olur.Geçmişte de bu tür davranış ve sonuçlara rastlanmıştır. Telafi edilemeyen maddi maevi kayıplardır. Düşündürücü olan ve dikkate alınması gereken önemli bir husus da; Hem Hollanda'da çok yakın bir gelecekte seçim olması ve aynı zamanda bizde de 16 nisanda yapılacak referandum seçimi. Siyasilerin bu seçimlerde ajandalarında şimdilik bizlerin net olarak bilmediği bir ali cengiz oyunu mu var? diye düşünmeden de edemiyorum.
Bu tezimi zaman gösterecek. Gerçi medya bu konularda çok şey yazıp çizecek ama net olarak gerçek nedenlerini ortaya koyamayacaktır.
Her şeye rağmen krizlerin ve savaşların ortamı germenin uzun vade de faydalardan çok zarar getireceğine asla bu tarz diplomasi ve siyasi eylemlerin olmaması taraftarıyım. Zaten tarihe objektif olarak göz atarsak bir çok siyasi liderlerin taht ve koltuklarını yapay kriz ve savaşlarla bir müddet sürdürebilmelerine rağmen kalıcı olamamış ve hüsrana uğramışlar dır. Sadeca zaman kazanmışlar.Ama sonuçları hep aynı olmuş. Tarih ve antika olmuşlar. En yakın örnekleri Saddam v.s diğer siyasi lider gibi. Diye düşünüyorum.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.