Küçükçekmece Belediyesi'nin hiçbir hizmeti yok

Erhan Aslaner

Erhan Aslaner23 Mart 2017, 07:57

CHP Meclis Üyesi Erhan Aslaner, Küçükçekmece Belediyesi'nin temizlik ve sosyal yardım dışında hiçbir hizmette bulunmadığını iddia ederek, “Sırf temizlik için, sosyal işler belediye olunmaz ki; safi masraf. Belediye kapatılsa hiçbir sorun yaşanmaz. Bari gereksiz masraflardan kurtuluruz” dedi.

CHP İBB ve Küçükçekmece Belediyesi Erhan Aslaner, Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz'in üç yıllık görev süresini değerlendirdi. İlçenin temel sorunlarının çözülmediğini aksine daha da çözümsüz hale geldiğini söyleyen Aslaner, “Belediyeyi kapatsak dahi bir değişim yaşanmaz. Çünkü belediye temizlik, yardım ve festival dışında hiçbir çalışma yapmıyor. Bu işleri Büyükşehir Belediyesi de yapabilir. Küçükçekmece'de aylık 100 bin lira kiralık araç parası ödeniyor. Bari halkın cebinden para çıkmaz” dedi.

Belediye Başkanı Temel Karadeniz'in üç yıllık görev dönemini nasıl değerlendiriyorsunuz? 
Karadeniz, yerel seçim döneminde verdiği sözlerin hiçbirini yerine getirmedi. Özellikle imarla ilgili hiçbir çalışma yapılmadı. Yarımburgaz, Mehmet Akif, İnönü mahallelerinde hiçbir vatandaşın imarla ilgili sorunu çozülmedi. Ama bol bol hamsi yeniyor, kaz yeniyor. Yeme içme işleri iyi ama başka hizmet yok. Ancak bu festivalleri de ben doğru bulmuyorum. Bir kere ciddi bir maliyet. Geçen haftalarda düzenlenen kaz festivaline uğradım. Ayrıca onur kırıcı bir durum var orda; insanlar sıraya girdiriliyor. Adeta dilenci gibi kendilerine bir şeyler veriliyor. Bu hakikaten rahatsız edici...

Kaz festivaline bir bakan geldi, orayı evet propagandasına çevirdi. Kamu imkanlarını sonuna kadar kullanıyorlar. Ancak hayır diyenler de, farklı partilere oy verenler de vergi ödüyor. O vergi siyasi amaçlarla kullanılıyor. Hadi hukuku önemsemiyorunuz; kul hakkı yiyorsunuz. Ağızlarından dini terimleri düşürmeyenler, siyasi çıkar için kul hakkı yemekten de geri durmuyor.

Büyükşehir gibi
Belediye sorunlarla ilgili çalışma yapmıyor mu?

Küçükçekmece'nin nüfusu 800 bin... Yani Türkiye'de her 80 kişiden 1 kişi bizim ilçemizde yaşıyor. Nüfusu 800 küsürdür. Anadolu'daki 50'ye yakın şehirlerden daha büyük bir yerleşim yeri. Anadolu'da bir il olsa büyükşehir belediyesi olacaktı. Ama Küçükçekmece'nin bir meydanı yok. Halkalı var ama Avrupa'daki meydanlarla kıyaslanamaz bile. Öte yandan hırsızlık, kadın cinayeti, uyuşturucu, fuhuş olaylarının arttığı bir ilçeden bahsediyoruz.

Şunu söyleyeyim, Küçükçekmece Belediyesi temizlik, yeme içme ve sosyal yardım yapıyor. Belediye meclisinde ulaşım, eğitim, sağlık, güvenlikle ilgili hiçbir şey konuşulmuyor. Üç beş tane dosya gelip geçiyor. Bazen belediyenin gereksiz olduğuna inanıyorum. Sırf temizlik için, sosyal işler belediye olunmaz ki; safi masraf. 
Yani belediye kapatılsa sorun         olmaz mı...
Öyle aslında... Küçükçekmece Belediyesi sorun çözüyor mu, hayır. Temizliği ve sosyal hizmetleri Büyükşehir Belediyesi de yapabilir. Küçükçekmece Belediyesi aylık 100 bin lira civarında araç kiralama parası ödüyor. En azından bu verilmez. Boşuna masraf yapılmaz. Temel Karadeniz'in göreve gelmesiyle ilçede hiçbir değişim yaşanmadı. Bu siyasi olarak bizim işimizi kolaylaştırsa da Küçükçekmece'ye yazık oluyor.

Parayı vermek önemlİ
Bir taraftan da İBB Meclisi'nde sürekli planlar geçiyor... 

Biz CHP olarak bölge planlarına evet diyoruz. Ama parsel bazında değişikliği reddediyoruz. Örneğin Şubat ayındaki mecliste Halkalı'da bir parsel bazında değişiklik yapıldı. Bir işadamının arsasını park alanından konut ve ticaret alanına çevirdiler. Üstelik yan tarafındaki cami arsasını da başka yere taşıyarak çift cepheli hale getirdiler yani rantını yükselttiler. Bize sürekli cami ile ilgili eleştiri yapanlar rant için caminin yerini değiştirmekten beis görmedi.

Ben istesem mesela yaparlar mı?
Parayı verirseniz tabi yaparlar.

Paraylamı mı bu işler? 
Yani şöyle... Biz biliyoruz ki Adalet ve Kalkınma Partisi'nin siyaseti için çok ciddi bir finansman gerek. Mesela onların Küçükçekmece'de bir mahalle için harcadıkları para bizim ilçe bütçemize tekabül eder. Yani çok ciddi bir finansal gerekliliği var. Bu parayı da bir yerden çıkarmaları lazım.

Şehİr parkı hayal oldu
Küçükçekmece Meclisi'nden bir karar geçerken sizden de görüş alıyorlar mı?

Yok, onlar kafaya koydukları her şeyi yapıyorlar. Biz komisyonlarda görüşlerimizi dile getiriyoruz ama çok önemsenmiyor. Benim hatırladığım sadece Aziz Sancar'ın isminin verilmesi ile ilgili fikrimizi dikkate aldılar. Ancak şöyle de bir durum var; imar değişiklikleri ile ilgili Küçükçekmece Belediyesi'nin idaresi yok. Bunu çok net söyleyebilirim. Mesela Marmara Üniversitesi'nin arazisi ile ilgili Temel Karadeniz'in 'şehir parkı yapacağız' diye bir vaadi vardı. Ama şimdi o işin Ankara'dan ayarlandığını, imara açılacağını duyduk. Belediye başkanı “Biz buraya çok büyük kent parkı yapacağız ama arazi üniversitenin; rektör kampus kurmak için bir kısmını imara açmak istiyor” gibi laflar etti. Anlaşıldığı kadarıyla bu belediye başkanını aşan bir konu. Orada çok ciddi inşaat projleri yapılacak. Bunun sinyalini alıyoruz, şehir parkı hayal oldu...

Peki bununla ilgili Ak Parti ve CHP ortak eylem yapsa...
Biz mecliste dile getirdik; şehir parkı yapılması için belediyeye destek vereceğimizi deklare ettik. Çünkü burası ilçenin ihtiyacı olan şehir parkı yapılabilecek tek yer. Yeşil alan olarak bir orası kaldı. Ora da giderse yeşil olarak sadece Kanarya Mezarlığı kalacak. Çünkü Küçükçekmece'de ciddi bir yeşil alan azalması var. Kişi başına düşen yeşil alan miktarı Karadeniz döneminde 6 metreye indi. Dünyada olması gereken kişi başına 15 metredir. Marmara Üniversitesi'nin arsası da giderse yarı yarıya inecek. Resmen sadece beton görünümlü bir ilçe olarak kalacak. Koskoca ilçenin çocuklarının oyun oynayacak alanları yok.

Belediye ‘evet’e angaje oldu
Siz bir hukukçu olarak 18 maddelik anayasa değişikliğini nasıl yorumluyorsunuz?

Geçtiğimiz meclis oturumunda bir konuşma yapmıştım. Küçükçekmece Belediyesi şu an 'Evet'e angaje olmuş durumda. Sadece mart ayında 3 tane anayasa ile ilgili panel düzenlediler. Bu panelin tüm konuşmacıları istisnasız AKP'li... Hatta biri Cumhurbaşkanı'nın danışmanı. Evet anayasanın halk tarafından kavranması için çalışmak iyidir. Ama sadece bir tarafı çağırıp, tek taraflı anlatmak kötüdür. Ciddi tepkiler oldu. AKP'liler sıraları yumrukladılar.

Eğer referandumda evet çıkarsa Türkiye'de geri dönülmez bir yola girilecek. Çok ciddi ve sakıncalı değişimler yaşanacak. Örneğin bakanlıkları belirleme yetkisi tamamen Meclis'ten alınıp Cumhurbaşkanına veriliyor. Kamu tüzel kişi oluşturma yetkisi de Cumhurbaşkanı'nda. Yani Cumhurbaşkanı idari yapılanmayı düzenleyebilir. Bu da yerel yönetimle ilgili başka bir boyutu gündeme getiriyor. O da şu; cumhurbaşkanı bir kararname ile yerel yönetimlerle istediği gibi oynayabilir. Kapatabilir, birleştirebilir. Yarın kalkıp 'ben Asya ve Avrupa yakası belediye birliği kurup İstanbul'u ikiye böldüm. Küçükçekmece Belediyesi'ne de bir şube olarak düzenledim' diyebilir. Yerel yönetimler içinde bir tehdit.

Cennet cehennem olacak
Cennet Mahallesi Hürriyet Caddesi'nde lokantalar, kafeteryalar kış bahçesi adı altında genişledikçe genişliyor. Bununla ilgili bir çalışmanız var mı?

Onunla ilgili çok şikayet geliyor. Ciddi bir işgal sözkonusu... Böyle giderse yürüyecek alan kalmayacak. Cennet cehenneme dönecek. Ama ya farkında değiller ya da işlerine gelmiyor. Konuyu gündeme getiriyoruz. Ayrıca caddeye araç girişini engelleyen otomatik bariyerlerin önüne araçlar park ediliyor. Allah muhafaza yangın olsa itfaiye oraya giremeyecek. 
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.