Osman Hamdi Bey'in 'Yeşil Cami Önü' adlı eseri 13 milyon 509 bin liraya satılarak rekor kırdı

Osman Hamdi Bey’in ‘Yeşil Cami Önü’ tablosu 13 milyon 509 bin TL’ye satılarak Türkiye’de satılan en değerli sanat eseri rekorunu kırdı. Bir önceki rekor 5 milyon TL’ye satılan ve yine Osman Hamdi Bey’e ait ‘Kaplumbağa Terbiyecisi’ adlı eserindi.

Osman Hamdi Bey'in 'Yeşil Cami Önü' adlı eseri 13 milyon 509 bin liraya satılarak rekor kırdı

Antik A.Ş.'nin gerçekleştirdiği müzayedede Osman Hamdi Bey'in ‘Yeşil Cami Önü’ tablosu toplam 13 milyon 509 bin liraya satılarak Türkiye'de satılan en değerli sanat eseri rekorunu kırdı

Kaplumbağa Terbiyecisi’ rekor fiyata satılan Osman Hamdi’nin ‘Yeşil Cami Önü’ tablosu, 13 milyon 509 bin TL’ye satıldı. Türk resminin en önemli isimlerinden Osman Hamdi Bey’in 1882’den günümüze gizli kalmış başyapıtı, 132 yıl sonra ortaya çıkmıştı. 2004’te ‘Kaplumbağa Terbiyecisi’ isimli eseri 5.5 milyon TL’ye satılarak rekor kıran Osman Hamdi’nin 'Yeşil Cami Önü' konulu eseri, dün 10 milyon TL ile bedelle açık artırmaya çıktı.

Antik A.Ş. Müzayede Evi’nde düzenlenen açık artırmada tablo 13 milyon 509 bin TL’ye satıldı. Hamdi Bey’in Osmanlı mimarisinin süslemeleri ve ince işçiliğindeki detayları sergilediği 'Yeşil Cami Önü' eserinde, 16 insan figürü de yer alıyor. Tuval üzerine yağlıboya olan, 185x100 cm ebadındaki eser, sanat tarihçileri, müze direktörleri ve sanat uzmanları tarafından “başyapıt” olarak nitelendiriliyor. Eserin, Osman Hamdi Bey’in bugünkü adıyla Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi olan Mekteb-i Sanayi-i Nefise-i Şahane’yi kurduğu yıl olan 1882’de tamamladığı biliniyor.Değeri dünya çapında 

Osman Hamdi Bey’in 1882 tarihli eseri ‘Yeşil Cami Önü’nün dünya çapında değerli bir eser olduğunu belirten Turgay Artam, bu eseri koruyarak bugünlere taşıyan eser sahiplerine ve satın alarak Türk resim sanat tarihine sahip çıkan yeni alıcılara teşekkür etti. Yapılan açık artırma sonucu tablo 13 milyon 509 bin TL’ye ismi açıklanmayan bir koleksiyoncuya satıldı.
Osman Hamdi'nin 5 tablosu 43 milyon

Türkiye'nin en pahalı tabloları hangileri? 

Yeni Yüzyıl gazetesinin haberine göre, 5.5 milyon lira satış rakamı ile Türkiye’de satılan en değerli sanat eseri Osman Hamdi Bey´in “Kaplumbağa Terbiyecisi” müzayedelerimizde satışını gerçekleştirdiğimiz en değerli eser. Osman Hamdi Bey’in bir diğer rekor kıran eseri “Vazo Yerleştiren Kız” tablosu 3.2 milyon liraya 2012 yılında satıldı.

En değerli yabancı sanat eseri rekoru (2,8 milyon liraya satılan Alberto Pasini ‘nin “Harem Bahçesi” konulu tablosu) En Çağdaş Türk sanat eseri rekoru geçtiğimiz müzayedede 2.9 milyon liraya satılan Erol Akyavaş’ın “Kabe” konulu eseri ve 2.8 milyon liraya satılan Erol Akyavaş’ın “En-el Hak” isimli eseri, Burhan Doğançay “Mavi Senfoni” 2.7 milyon lira, Erol Akyavaş “Kuşatma” 2.7 milyon lira, En değerli Türk hat sanatı rekoru 1.1 milyon lira (Kazasker Mustafa İzzet), en değerli Türk porselen eseri (Yıldız vazo 690,000 lira) gibi bir çok rekor satış rakamını gerçekleştirirken, Antik A.Ş. olarak hedefimiz ülkemizde sanat ve kültüre olan ilgiyi çoğaltmak, uluslararası piyasalara açılarak Türk sanatını ve sanatçısını tanıtmak, koleksiyonculara en iyisini sunarken, sanatçılarımızın eserlerinin hak ettikleri gerçek değerlere ulaşmasına yardımcı olmaktır.Paris'te eğitim gördü

Müzeci, arkeolog ve Sanayi-i Nefise Mektebi’nin kurucusu Osman Hamdi Bey 1842-1910 arasında yaşadı. Osmanlı sadrazamlarından İbrahim Edhem Paşa’nın en büyük oğlu olan Osman Hamdi Bey, 1860’ta hukuk öğrenimi için Paris’e gönderildi ve hukuk eğitiminin yanı sıra iyi bir resim eğitimi de gördü. İstanbul Arkeoloji Müzesi’ni kuran Osman Hamdi Bey, resim çalışmalarını sürdürdü ve figürlü kompozisyonlarıyla Türk resim sanatının başarılı bir temsilcisi oldu.

‘Kaplumbağa Terbiyecisi’ rekor fiyata satılan Osman Hamdi’nin ‘Yeşil Cami Önü’ tablosu, 13 milyon 509 bin TL’ye satıldı Türk resminin en önemli isimlerinden Osman Hamdi Bey’in 1882’den günümüze gizli kalmış başyapıtı, 132 yıl sonra ortaya çıkmıştı.

Müzayedede ayrıca  Hoca Ali Rıza, İbrahim Çallı, Halil Paşa, Feyhaman Duran, Şevket Dağ imzalı tablolar koleksiyoncuların büyük ilgisini gördü. Yaklaşık 500 kişinin katıldığı müzayedeyi Antik AŞ yönetim kurulu başkanı Turgay Artam yönetti.


 

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.