Makedonya ve Alaca Camii... Mutlaka görün...


Ali Tarakçı

Ali Tarakçı

29 Kasım 2016, 21:28


Temel atma töreni Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün ve Belediye Başkan Yardımcısı Maksude Sak.Makedonya...
Üç günlük harika bir gezi...
Okul temel atma töreni...
Aynı akşam 400'e yakın öğretmenin katıldığı "öğretmenler günü" kutlaması...
Ohri, Kalkandelen, Struga, Manastır ve Üsküp...
Yabancılık çekmediğiniz sokaklar, çarşılar, evler...
Anadolu...
Ne güzel dikine dikine olmayan yapılar...
Tarih kokan, estetik kokan, biz kokan, insanda ayrı bir hoşluk yaratan...
Ne güzel sokaklarında alışveriş yapmak, gezmek...
Yüzlerce yıldır aynılığını koruyan sokaklarda, senden önce o sokaklarda gezmiş insanlarla yeniden yan yana dolaşabilme hissini yaşamak...
Meydanlarıyla farklılığını hissetmek...
600 yıllık ecdatlarına yakışmayan kentler, yapılar, sokaklar, caddeler yaratan torunlar...
Yaşasalardı utanırlardı, bugünkülerin yarattığı ucube kentlerden..."Neden ihanet ettiniz, yaşadığınız kentlere, neden sahip çıkmadınız eserlerimize?" diye sorarlardı hem de "utanmadan muhafazakar olduğunuzu söyleyerek bizden besleniyorsunuz" diyerek, sitem ederlerdi.

Struga tarihinin en büyük bağışını yapan Akgün

Struga'nın tarihindeki en büyük bağışı gerçekleştiren Dr. Hasan Akgün...
Mustafa Kemal Atatürk Eğitim Merkezi'nin temel atma töreninde konuşan Miladinovtsi Kardeşler İlköğretim Okulu Müdürü temel atma töreninde yaptığı konuşmada bu gerçeği dile getiriyordu. Ve şunları söylüyordu: "Okulun ihtiyaçlarını hemşehrimiz olan Kemal Akar'ın yeğenleri amcalarına söylediler. Akar'a candan teşekkürlerimi sunuyorum. İki belediyenin kardeş protokol imzalamasında çok büyük payı var. Büyük projeler, büyük fikirler Dr. Hasan Akgün'ün kararlılığı ile gerçekleşti. Akgün yardım elini, kardeş elini en iyi şekilde bizlere uzattı. Struga'nın tarihinde bizim için tarihi önem taşıyan, böylesine büyük bağış yaşanmadı. Kendisine müteşekkiriz." 

400 Türk öğretmenin 
katıldığı öğretemenler günü...

Makedonya üç milyon insanın yaşadığı ülkenin, Osmanlı izlerinin güçlü olarak hissedildiği, Türkler'in ve Arnavut Müslümanların yaşadığı Struga’da, Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün büyük bir çoşkuyla karşılandı.
Başkan Akgün ve ekibi Türkiye'yi ve Büyükçekmece'yi en iyi şekilde temsil edebilmek için programın en ince ayrıntısını hesaplamışlardı.
Başkan Dr. Akgün, 24 Kasım Öğretmenler Günü'ne denk gelen temel atma töreninin akşamı, 400 Türk öğretmeni eşleri ile beraber otelde büyük bir kutlamaya davet ediyor. Gecede Türk şarkılarıyla öğretmenler coşuyordu.
Anavatan Türkiye'den bir heyet geliyor, kentlerinde Mustafa Kemal Atatürk adını taşıyan bir ilkokulun temelini atıyor, öncesinde Miladinovtsi Kardeşler İlköğretim Okulu'nda okuyan tüm öğrencilerin ayrımsız kırtasiye ve forma ihtiyaçlarını karşılıyor.
Temel atma töreninin akşamı Türk öğretmeleri davet ediyor ve öğretmenler gününü kutluyor.
İşte bunlar yeni Türkiye'nin yüzüydü...
Hamaset değil, kültürle, dayanışma ile sadece Türkler'in değil, müslümanların değil Makedon halkının gönlü kazanılıyordu. 
Üç gün boyunca Türk heyeti, kentte bulunan Türkler'in gururları oluyordu.
Gözleri yaşlı olarak törenleri izliyorlar, yalnız olmadıklarını görüyorlardı.

Bir şaheser Alaca Cami


İlk gün Kalkandere’de, Alaca Camii'ni geziyoruz.
Hayran kalıyoruz.
"Alaca Cami, Makedonya’nın Kalkandelen şehrinde, bu şehirde akan Pena Nehri yakınında yer alır. Cami, 1438 yılında yapılmış, 1833 yılında Abdürrahman Paşa tarafından onartılmıştır. İnce işlemeli, görüntüsüyle de ihtişamı olan bir cami örneğidir. Adı da mimari yapısındaki alacalıktan, renklilikten kaynaklanır.
Caminin mimarı İshak Bey’dir. Dönem camilerinin çoğu bir sultan, bey, paşa veya bir makam sahibi kişinin mali desteği ile yapılırken, Alaca Cami Kalkandelenli iki kız kardeşin mali desteği ile yapılmış.
Recep Paşa’nın mimariye düşkün oğlu Abdürrahman Paşa tarafından 1833 yılında cami büyük oranımdan geçirilmiştir. 1991 yılında Kalkandelen İslam Cemiyeti, caminin etrafına Osmanlı tarzında duvar yaptırmıştır.
2010 yılının temmuz ayında Alaca Cami için yeni bir bakım çalışması bitirilmiştir. Özel boyalarla camide yapılan bu yenileme çalışmasında 120.000 Denar dolayında bir para harcanmıştır.
Duvarlarla çevrelenmiş olan avluda caminin yapımını sağlayan iki kız kardeş Hurşide ve Mensure hanımların türbeleri bulunmaktadır."


Mutlaka görün...

Makedonya'ya yolunuzu düşerse muhteşem şaheseri mutlaka görmenizi dilerim... 
Klasik bir cami yok karşınızda...
Apayrı farklı mimari özelliklerde bir cami ile karşılaşacaksınız.
İçerisi ayrı bir güzellik...
Apayrı bir dünyaya götürüyor sizi...
İçersine girdiğinizde sizi şaşkına çevirecek süsleme ile karşılaşıyorsunuz. 
Seramik süslemelere alışkın olan bizler karşımızda çiçek desenleri ve Struga resimlerle bezenmiş caminin iç duvarları...
Camideki boya düzenini tutturmak için tam tamına 30 bin yumurta kullanılmış. 
Avluda camiyi yaptıran iki kız kardeşin Hurşide ve Mensure hanımların türbeleri bulunuyor.
Ruhlarına fatiha okuyorum...

İyi ki böylesine muhteşem bir eseri insanlık tarihine armağan etmişler...

Son söz: En ince ayrıntısına kadar hesaplanmış üç günlük gezide, hayatıma yeni bir renk, yeni bir bakış açısı kattığı için ev sahipliği yapan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün'e, ekibine, geziye katılan herkese teşekkür ediyorum. 
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mustafaHoloğlu - 5 yıl önce
Kardeşliğe uzatılan ellere teşekkür borcumuz var...Dr.Hasan Akgün kardeşlerine el uzatıyor,güç katıyor...Hani söz var ya..Le yar...Bir yanın Ege bir yanın Adriyatik...Ah yar..Le yar...Selam olsun Balkanlara...ve Balkanların kardeşliğini bize anlatanlara,yazanlara...Ve bu arada TİKA'nın yaptıklarını da unutmadan...
Avatar
Seyfi Kocadağ - 5 yıl önce
Gezdiğin yerleri bu kadar sade ve güzel anlatmak her kesin harcı değil yüreğine SAĞLIK gitmediğimiz yerleri gitmişiz hissi bir yazı yazdığım için teşekkürler Ali abi