İYGAD'dan 'Mert'çe tavır

Gazeteciler, İstanbul Yerel Gazeteciler Derneği (İYGAD) başkanını seçmek için sandık başına gitti. Gerçekleştirilen olağanüstü kongrede Mehmet Mert ile Hasan Hınıslı başkanlık için yarışan isimler oldu. Oylama sonunda geçerli 104 oydan 74'ünü alan Mehmet Mert Başkan seçildi. Hasan Hınıslı ise 30 oyda kaldı.

İYGAD'dan 'Mert'çe tavır

istanbul Yerel Gazeteciler Derneği (İYGAD) Olağanüstü Kongresi Beylikdüzü Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Yoğun bir katılımın olduğu kongrede Gazeteci Mehmet Mert ile Hasan Hınıslı başkanlık için yarışan isimler oldu. Mevcut İYGAD Başkanı Ali Tarakçı'nın aday olmadığı kongrede 106 oy kullanıldı. Oylama sonunda geçerli 104 oydan 74'ünü alan Mehmet Mert Başkan seçildi. Hasan Hınıslı ise 30 oyda kaldı. Oylamada dikkat çeken olaylardan bir tanesi Başkan adaylarının birbirlerine oy vermeleri oldu. Bir diğeri ise konuşmasının ardından Mehmet Mert'in Hasan Hınıslı'yı yanağından öperek tebrik etmesiydi. Mert'in konuşmasının ardından Hınıslı'nın tebrik etmemesi ise dikkat çeken bir başka ayrıntıydı. Daha sonra divan kura çekimi gerçekleştirildi. Çekilen kura sonrası ilk sözü Hasan Hınıslı aldı. 

Hınıslı, "Park Asistan otomobili olan her arkadaşımıza verilecek. Ücretsiz olarak bu hizmet verilecek. Beylikdüzü Bakırköy arasında E-5 kenarında bir dernek merkezi olacak. Başkan Ali Tarakçı'nın sürdürdüğü İETT uygulamasını bende talep etmiştim. Bunun takipçisi olacağız. İYGAD için güzel şeyler yapacağız. Ben belediye başkanları ile kavga etmeyeceğim kurum başkanı olarak. Ama gazeteci olarak yolsuzlukların üzerine gideceğiz. Gazetecilerin eğitimi için Okan Üniversitesi'nden gelen öğretim görevlileri bizleri eğitecek. Kazanmasam da seçimi bu işin öncüsü olacağım. Buradan başkan kim çıkarsa çıksın İYGAD kazanacaktır" dedi.

Mesleğimizi yukarı taşıyacağız
Mehmet Mert ise "2002 yılında 5 arkadaşımızla birlikte kurucusu olduğum İYGAD'la gurur duyuyorum. Birlikte yol yürüdüklerimiz, ayrıldıklarımız oldu ama aramızda yaşanılanları insani ölçülerde tutmayı başardık. 20 yılı aşan meslek hayatımda tecrübe ve bilgilerimden faydalandığım meslek büyüklerimde oldu, bildiklerimi paylaştığım genç meslektaşlarımda oldu. Birbirimizi sevmesekte mesleğimizi bir adım yukarı taşımak gibi görevimiz var. Ben gazeteciyim diyen kişinin bazı yanlışları yapma hakkı yok. Böyle davranıldığında bu hepimizi bağlıyor. İYGAD'a üye olan olmayan arkadaşlarımız ne kadar kaliteli yayın yaparsa o bize de iyi olarak yansır. Meslektaşlar arasında kaliteli rekabeti yükseltecek fikirler geliştirilmeli" dedi.

Yapacaklarımın sözünü veriyorum
"Burada mucizevi fikirler üretecek değilim. Seçilirsem bazı hayata geçmeyen ve yarım kalan projeleri tamamlamak için uğraşacağım" diyen Mert, "Sağlık, spor, kültür, sanat komisyonlarda gündeme getirilecek görevlendirme yapılacak. SMS sistemi faaliyete girecek. Web sayfalarımız güncellenecek, üyelerimizle ilgili katalog ve bülten yapılacak. Bu katalog ve bültenler sayesinde reklam iletişim bağlantıları sağlanacak. Dernek merkezimiz de misafirlerimizi ağırlayacağız. Kurumsallaşma; merkez ofis, sekreterya, SMS sistemi, Üye Kayıt Sistemi ve üye olanlara üyelik kartı en geç bir hafta içerisinde düzenlenecek. Haber ve reklam ajansı çalışmaları, basın katalog ve bültenleri ile haber ve bültenlerin dağtılması ile İYGAD'a gelir sağlanacak. Eğitici seminerler, uzman kişilerce verilecek kongreler, baskı, dağıtım desteği verilecek. İYGAD kartı ile çeşitli alanlarda indirimler sağlanacak. Mehmet Mert yapmayacağı bir iş için söz vermez. Hangi yayın organında çalışıyorsak çalışalım, İstanbul'daki ciddi çalışan bu derneğe sahip çıkmak, derneğin çalışmalarına katkı vermek, bizler için en büyük onurdur" diye konuştu.

İYGAD'a yakışır kongre
Başkan seçilen Mehmet Mert bir teşekkür konuşması da gerçekleştirdi. Mert şunları söyledi: "İYGAD'a yaraşır bir kongre oldu. Bu kongrede kaybeden olmadı. Hasan Hınıslı kongreyi daha da güzelleştirdi. 1,5 yıllık yeni yönetimin görev süresinde buna şahit olacaksınız. Bugün birçok meslektaşımız cezaevinde bizlerle değil onları da unutmuyoruz onlara da selam gönderiyorum.  Oy veren, vermeyen bütün arkadaşlarımızı kutluyorum."

Fasa fiso dernekler var
Görevi devreden başkan Ali Tarakçı ise “İstanbul'da İYGAD'ın dışında olan dernekler fasa fiso. Dernekler var meslekten çok uzaklar. Bugünkü kongrede İYGAD'ın tarihinde en iyi yönetim geldi" diye konuştu. Ali Tarakçı'nın ardından konuşan Metin Karakoç da, "Bu dernek konuşmaktan ziyade çeşitli etkinliklerle ön planda olan bir dernek olmalı. Bunun için çalışacağız" derken Umut Veli Develi de "Bugün derneğimiz adına güzel bir kongre ortamı yaşadık. Bu ekiple çıta bir üste çıkacaktır. Ben başkanlığımda beceremedik demiştim ve nedenlerini özel olarak anlatmıştım. Umarım aynı hatalar bir daha yaşanmaz. Daha güzel işler yapılır" ifadelerini kaydetti. Barış Emregül ise "Yarım kalmış projelerimizi birtimek için çalışacağız. Bu dönemde arkadaşlarımıza güzel eserler bırakacağız" dedi. Sevda Durgun da "Güzel projelerle geliyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Meslektaşlarımızla Ali Tarkçı'dan aldığımız bu bayrağı daha ileriye taşıyacağız” şeklinde konuştu.

Farkımızı göstereceğiz
Dernek üyeleri kongrenin yapıldığı akşam Beylikdüzü Yakuplu Sosyal Tesisleri'nde yemekte bir araya geldi. Mehmet Mert burada yaptığı konuşmada, "Ali başkan (Tarakçı) kongreden sonra kazananlar kaybedenler ikiye bölünecek demişti. Korktuğumuz oldu, onu bu yemekte gördük. Bugün kongre demokratik bir ortamda gerçekleşti. Amacımız çok daha güzel hizmetlerle karşınıza çıkmak olacak. Biz projelerimizi hayata geçirmek için çalışacağız. Hepimize çok görev düşecek. İYGAD kendini gösterdiği sürece diğer dernek ve kuruluşlardan daha farklı olduğunu gösterecektir. Farklı ilçelerde şubelerimiz olmalı mı, Bakırköy merkez olmalı mı gibi soruları gündeme getireceğiz" ifadelerini kullandı.
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.