İYGAD dernek merkezi ve konferans salonuna kavuştu

İstanbul Yerel Gazeteciler Derneği'nin Kaya Millenium AVM'deki dernek merkezi ve konferans salonu, çok sayıda davetlinin katıldığı bir törenle açıldı. Ev sahibi İYGAD Başkanı Mehmet Mert, “Umarım bu mekan uzun yıllar gazeteciliğe ve ülkemize hizmet eder” dedi

İYGAD dernek merkezi ve konferans salonuna kavuştu
Mehmet MERT
Mehmet MERT
02 Eylül 2016 Cuma 20:56

İstanbul Yerel Gazeteciler Derneği'nin (İYGAD) yeni merkez ofisi ve konferans salonu hizmete açıldı. Kaya Millenium AVM'deki yeni yerin açılışına basın, siyaset ve iş dünyasından çok sayıda isim katıldı.

Açılışa Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto, TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş, Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Opr. Dr. Ali Şeker, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP İstanbul eski milletvekili Süleyman Çelebi, CHP İstanbul İl Sekreteri Hakkı Sağlam, CHP Büyükçekmece İlçe Başkanı Hüseyin Remzi Gökbulak, CHP Beylikdüzü İlçe Başkanı Taşkın Özer, AK Parti Büyükçekmece İlçe Başkanı İlker Gürbüz, Milliyetçi Hareket Partisi Beylikdüzü İlçe Başkanı Ali Aydın, Moda ve Hazır Giyim Federasyon Genel Başkanı Hüseyin Öztürk, İstanbul Sanayici ve İşadamları Dernekler federasyon Genel Başkanı Muammer Ömeroğlu, Silivri Belediyesi eski Başkanı Selami Değirmenci, İstanbul Muhtarlar Dernekleri Başkanı Selami Aykut ve Yardımcısı Önder Ay, İstanbul Dernekler Federasyonu Başkanı Velişan Yerli, Beylikdüzü Belediyesi eski Başkanı Vehbi Orakçı, Eski Gürpınar Belediye Belediye Başkanı Velittin Küçük, KAI İl Dernekler Başkanı Gürsel İlgüz, Büyükçekmece eski kaymakamı Hayrettin Altunok, CHP Büyükçekmece Belediye Meclis Üyesi Coşkun Tanış, İşadamı Ali Fatinoğlu, AK Parti Büyükçekmece Belediye Meclis Üyesi Recep Erol ve Tamer Cambaz, İYGAD eski başkanları Muhlis Polat, Ali Tarakcı ve çok sayıda davetli katıldı.

İYGAD yoluna devam edecek

Açılışta bir konuşma yapan Dernek Başkanı Mehmet Mert, derneğin 14 yıldır faaliyette olduğunu belirterek, daha özgür bir basın adına tarafsızlık ilkesini koruyup, bilimden asla sapmadan medyaya hizmet edeceklerini de vurguladı. Mehmet Mert, “Umarım bu mekan uzun yıllar gazeteciliğe ve ülkemize hizmet eder. Dernekçilik zor iş yapanlar bilir. İstanbul Yerel Gazeteciler Derneği'nin temelini bizler 90'lı yılların başında attık. Dernek her ne kadar kuruluş amacından zaman zaman uzaklaşsa da aslında ayakta durduğu, bugünlere geldiği ve çok özel dostlara hitap etmemizi sağladığı için önemli bir görevi başardığını söyleyebiliriz. İYGAD vizyonuna ve misyonuna devam etmeyi sürdürecektir.” dedi.

Mert, “İYGAD; daha önce emeği geçen dernek başkanları, yöneticileri ve basın dostları sayesinde bu günlere geldi. Biz yönetim olarak göreve geldiğimizde kurumsallaşma, eğitim faaliyetleri ve yayın organlarının daha sağlıklı bir ortamda yayınlanmasını sağlayıcı hizmetler yapmak istedik. Görevde kaldığımız bu sürede bu mekân ve donanımları sayesinde kurumsallaşma adına ne gerekiyorsa yaptığımızı düşünüyoruz” diye konuştu.

Bilimden vazgeçmeyeceğiz

Mert sözlerini şöyle bitirdi: “Biz gazeteciler daima hakikatın peşinden giderek daha özgür ve daha güçlü Türkiye hedefiyle araştırarak olaylara çok yönlü bakarak mesleğin gereksinimlerini yerine getirmek için çalışmaya devam edeceğiz. 'Sözlerim ileriki zamanlarda bilimle ters düşerse bilimi seçin' diyen büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi bilimden asla vazgeçmeden teknolojik gelişmeleri takip ederek medya mensupları olarak hizmet etmeye devam edeceğiz. Yaşasın özgür basın ve dostları, yaşasın tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti.”

Gazetecilik daha da zorlaştı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto ise TGC şu anda en yaygın gazetecilik kuruluşu olduğunu belirterek “Kuruluşundan bu yana aynı çizgisinde devam eden bir topluluğuz. Elimizden geldiğince Türkiye'de demokrasinin yeşermesi için çalışıyoruz. 1946'da başlayan adımlar demokrasi oyunundan öteye gitmedi. Asıl çabalarımız gazetecilik ve meslek ilkeleri konusunda. Bugün pek çok basın hakimi de bu bildirgeye zaman zaman atıf yapıyoruz. Türkiye'de gazetecilik her zaman zordu ama günümüzde daha da zor. Günümüzde sahada çalışan arkadaşlarımız potansiyel suçlu olarak değerlendiriliyorlar. Darbe herkesin katkısı ile savuşturuldu. Ama şu gelinen boktada bugün Türkiye'nin en değerli iki yazarı cezaevindedir. Bunların artacağı endişemiz var” ifadesini kullandı.

Önemli olan Atatürk'ün bu sözü

Dernek merkezinde duvarda yazılı olan Atatürk'ün 'Basın milletin müşterek sözüdür' söyleminden yola çıkarak konuşmasına başlayan Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün ise “İYGAD önemli. Ama önemli olan Mustafa Kemal Atatürk'ün 'basın milletin müşterek sözüdür.' Ben gazete okumuyorum. Aramadığımı bulamıyorum çünkü. 15 Temmuz'dan sonra Türkiye'de bir şeyler değişmeye başladı. Ülkemiz çok zor günlerden geçiyor, siyasi söylemlerimizi çok dikkatli seçmemiz lazım ama bu söyleyeceğim şeyler hepimize lazım. Biz basını Ahmet'in, Mehmet'in boyunduruğu altından kurtarıp özgür yapmadığımız müddetçe, yani yazarımız çizerimiz beynindekini hür iradesi ile topluma iletemediği müddetçe zor günler geçiririz” dedi.

Kimse kimseyi kandırmasın

Gündemi ve 15 Temmuz sonrası demokrasi ortamını kısaca değerlendiren Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ise “Bu ülkede mış gibi yapma dönemi bitmiştir. Kimse kimseyi kandırmasın. Demokrasiyi doğru algılayamaz ve uygulayamazsak 15 Temmuzlar kapıda bekler. Demokrasi, aykırı düşünen bir kişi bile olsa onu korumak için var" diye konuştu. Yerel gazeteciliği çok önemsediğini de kaydeden İmamoğlu, "Topluma yön veren, ışık tutan bir göreviniz var. Bu ulvi mesleği bu gibi sivil toplum kuruluşlarının koruma altına alması gerektiğini düşünüyorum. Mesleğinizin lekelenmemesi için sektörde görevini art niyetli kullanan şahısları da ayıklamanız gerekiyor. Aksi halde sizler de mış gibi yapmış olursunuz" şeklinde mesajlar verdi.

İYGAD AÇILIŞI İÇİN MAZERET BİLDİREREK TELGRAF GÖNDEREN İSİMLER:

Basın Yayın Enformasyon İstanbul İl Müdürü Necmettin Altuntaş

TBMM Başkanvekili M. Akif Hamzaçebi

AK Parti İstanbul Milletvekili Dr. İsmet Ucma

AK Parti İstanbul Milletvekili Dr. Hasan Sert

AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Boyraz

AK Parti İstanbul Milletvekili Hüseyin Bürge

AK Parti İstanbul Milletvekili Ekrem Erdem

CHP İstanbul Milletvekili ve Parti Grup Başkanvekili Engin Altay

CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel

MHP İstanbul Milletvekili İsmail Faruk Aksu

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Prof. Dr. E. Semih Yalçın

MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş

İYGAD AÇILIŞI İÇİN ÇİÇEK VE ÇELENK GÖNDEREN İSİMLER:

CHP Istanbul İl Başkanı Cemal Canpolat

Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu

Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün

Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi

Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak

Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar

Beşiktaş Belediye Başkanı Av.Murat Hazinedaroğlu

Ak Parti B.Cekmece İlçe Baskani İlker Gürbüz

Ak Parti Avcılar Ilce Baskanı Ali Burak Tepe

CHP Esenyurt İlçe Başkanı Av.Ali Gökmen

CHP Avcılar İlçe Başkani Erhan Bozan

Vilsan Vimar Grup Bşk Mustafa Baysan

İSİFED Başkanı Muammer Ömeroğlu

Moda ve Hazır Gıyim Fed.Bşk Hüseyin Öztürk

Beylikdüzü Dernekler Platformu Gürsel İlgüz

İşadamı Enver Katrancı

Emrullah Köfte Salonu Haydar Arslan

Alicanlar Avm Mahmut Yerli

Erdal İnşaat Erdal Güngör

İşadamı Bilal Abay

Mavi Mali Müşavirlik

İçses Gazetesi Salih Mert

Paşa Garden Restaurant Mustafa Erdoğdu

Av.Zeynel Abidin Yener

CHP Beylikdüzü Bel.Meclis Uyesi İlyas Yılmaz

KAİSİAD Başkanı Orhan Gökçe

Delta Plaza Yön.Kur.Bşk Erol Çakır

İstanbul Basın Danışmanlığı Platformu Gen.Yön.Bşk Mustafa Holoğlu


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.