Sosyal medyanın hayati önemi var

BİK Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ergün Yolcu, ‘Kamuda kurumsal iletişim ve yeni yönelimler’ başlıklı sunumunda, kamu kurumlarının sosyal medya kullanımlarına dair, “Sosyal medya kurumsal iletişim varoluşlarının nedeni kamu olan kamu kurumları açısından hayati bir önem taşımaktadır” dedi

Sosyal medyanın hayati önemi var
28 Eylül 2017 Perşembe 08:02

BİK Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ergün Yolcu, Basın İlan Kurumu’nun (BİK) valiliklerin basın ve halkla ilişkiler personeli ile valilikler tarafından oluşturulan gazete kontrol kurulu üyelerine yönelik olarak düzenlenen eğitim programında “Kamuda kurumsal iletişim ve yeni yönelimler” başlıklı bir sunum yaptı. Yolcu, kurumsal iletişimin kurumsal kimlik süreci ile başladığını anlatarak başladığı sunumunda, kurumsal kimliğin, bir kurumun kendisini ifade etmesine ve insanların kurumları tanımlarken, hatırlarken ilişki kurmalarına izin verdiği anlamlar topluluğu olduğuna dikkat çekti.

Bir bütün olarak düşünülmeli
İstanbul Üniversitesi’ndeki kurumsal kimlik sorumluluğu vazifesini uzun zamandır devam ettiren Yolcu, kendi tecrübelerini akademik bilgileriyle harmanlayarak katılımcılara aktardı. Yolcu, "Kurum kimliği, ayrıca, bir kurumun uzun dönemde stratejik olarak planlanmış amaçlarına ve arzu edilen imaja sahip olabilmesi için, kurum kişiliğini iç ve dış hedef gruplarına tanıtması olarak da açıklanabilir. Bu nedenle kurumsal kimlik bir bütün olarak düşülmeli ve ona göre tasarlanmalıdır. Kurumsal kimlik, organizasyonların doğası kendi bağımsız kimliklerini oluşturur. Bütün şirketler bir kurumsal kimliğe sahiptir ve bunu daha etkili hale getirmek ve kaynakları daha etkili kullanmak için kurum kimliğinden yaralanırlar" dedi.

Kurumsal kimlik gürünen yüzdür
Kurumsal kimliğin pazarlamada bir kurumun görünen yüzüne verilen isim olduğunu belirten Yolcu, "Kurumsal kimlik, kurumların hedef kitlelerindeki iç ve dış sosyal gruplarla gerçekleştirdiği tüm iletişim stratejilerinin yapı taşını oluşturmaktadır. Kişiler, bir ürün veya hizmete ilişkin seçimlerini kurumların kimliklerine göre yaparlar. Bu nedenle kurum kimliği kurumları, ürünlerini ve hizmetleri kamuoyunun nezdinde görsel hale getirir ve akılda kalmasını sağlar" ifadesini klullandı. 
Profesör Yolcu, son yıllarda yeni kurum ve kuruluşların kurum kimliğine verdiği önemin giderek arttığının altını çizerek bir diğer önemli konu olan kamu kurumlarının sosyal medya kullanımlarına dair, "Kullanıcılar tarafından etkin kullanılması nedeniyle en önemli yeni medya araçlarından birinin sosyal medya olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Öte yandan kurumsal iletişim varoluşlarının nedeni kamu olan kamu kurumları açısından hayati bir önem taşımaktadır. Kamu ile iletişimde sosyal medyayı kullanmak kamu kurumlarının iş yükünü azaltacağı gibi kurumsal imajlarına da pozitif katkı sağlayacaktır" açıklamasını yaptı. HABER MERKEZİ


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.