Umudumuzu hiç yitirmedik

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, "Türkiye’de 160 gazeteci içerde. Türkiye en zor dönemlerinden birinden geçiyor. Umudumuzu hiç yitirmiyoruz. Mücadelemize devam edeceğiz" dedi

Umudumuzu hiç yitirmedik

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin 24 Temmuz Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günü Toplantısı'nda konuşmacılar halkın haber alma hakkının korunması için gazetecilerin görevlerini yapmaya devam edeceklerini söylediler. Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günü Toplantısı TGC Başkanı Turgay Olcayto’nun açılış konuşmasıyla başladı. Basında sansür döneminden oto sansür dönemine geçildiğine dikkat çeken Olcayto, “Sansürün ilk kez kaldırılışı 24 Temmuz 1908. İlk kez bu tarihte gazeteciler sansür memurlarını gazetelere sokmamış ve fiilen sansür engellemişti. 1908’den sonra köprülerin altından çok sular aktı. Sansür şiddetlendi. Günümüzde oto sansür insanların belleğine yerleşti. Dolayısıyla çok zor günler geçirmeye başladık. 24 Temmuz 2017 Pazartesi günü bu yıl çok önemli bir duruşmanın tarihi aynı zamanda. Cumhuriyet’in çok önemli yazarları yargılanacaklar. Uzun tutukluluk hallerinin bu cuma günü sona ermesi en büyük dileğimiz. Aileleri, çocukları, biz dostları onlarla bir arada olmanın mutluluğunu yaşamak istiyoruz. Duruşmaları nöbetleşe izleyeceğiz. Türkiye’de 160 gazeteci içerde. Türkiye’de en zor dönemlerinden birinden geçiyor. Umudumuzu hiç yitirmiyoruz. Mücadelemize devam edeceğiz. Biz basın ve düşünceyi ifade özgürlüğünün önündeki engeller kalkmasını istiyoruz. Basın özgürlüğü, halkın doğru haber alma ve bilgilenme hakkıdır. İstiyoruz ki, halk bilgilenebilsin.Yayın yasakları olmasın istiyoruz" dedi.

Basın özgürlüğü rafa kalktı
TGC Meslek İlkelerini İzleme Komisyonu Başkanı Altan Öymen ise Türkiye'nin tarihi boyuncu basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü konusunda sorunlar yaşandığına işaret ederek şöyle devam etti: "Şimdi ise hiç başımıza gelmemiş olan şeyler geliyor. Demokrasi var mı, basın özgürlüğü var mı diye sormamız gerekiyor. Demokrasi ve basın özgürlüğü rafa kaldırılmış durumdadır. Türk halkı demokrasiyi hak ediyor."

Gerçek gazetecinin başı derde girer
Cumhuriyet Vakfı Başkanı Orhan Erinç ise konuşmasında umutsuz olmaya hakkımız olmadığını vurgulayarak başladı. Erinç, "Umutluyuz, hukuk Türkiye'ye geri dönmeye başlayacaktır. Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi 'Gazeteci kendi açısından sonuçları ne olursa olsun gerçeklere doğrulara saygı duymak zorundadır. Temel bilgileri yok edemez yok edemez tahrif edemez. Yanlış yanıltıcı yayın malzemesi kullanmaktan uzak durur' diyor. Gerçek gazetecilik yapmak niyetinde iseniz başınız derde girecektir. Halkın haber alma hakkının geri gelmesi biraz zor görünüyor. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Sendikası bu zorluklara karşı duruyor."

Özür borcumuz var
PEN Türkiye Merkezi Başkanı ve Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Zeynep Oral ise 51 yıldır gazetecilik yaptığını, gazeteci olarak hiçbir kadar kötü bir dönemi yaşamadığına dikkat çekti. Zeynep Oral konuşmasını şöyle sürdü: "Korkmak insani bir hak. Ama çocuklarımıza, torunlarımıza bu korkuyu yaşatmaya hakkımız yok. Onun için mücadeleye devam etmek zorundayız. Sadece gazetecilik yaptıkları için tutuklu olan meslektaşlarımıza herkesin özür borcu var. Uluslararasi PEN 100 yıl boyunca hiçbir ülkede Türkiye'deki kadar gazetecinin, yazarın tutuklu olmadığını duyurdu. Adalet yoksa, vicdan yoktur, ahlak yoktur, demokrasi yoktur."

Biat edilmesi isteniyor
Toplantının ikinci oturumunda Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel, Galatasaray Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yasemin Giritli İnceoğlu, TGC Hukuk Danışmanı Avukat Gökhan Küçük ve Birgün Gazetesi Yayın Kurulu Üyesi Barış İnce konuştu. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel konuşmasında yeni müfredat ile biat eden bir toplum istendiğini belirtti. Prof. Dr. Çelikel "ÇYD olarak bu müfredat bu programının kaldırılmasını istiyoruz. Kaybedecekleri bir şeyi olmayan toplumların korkmaması gerekiyor. Yüzlerce gazetecisi tutuklu olan bir ülkede demokrasiden söz edilemez" dedi.

Hedef gösterme sansür yöntemidir
Galatasaray Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yasemin Giritli İnceoğlu, "Sansür kavramının sadece yasalarla değil, farklı aktörlerle uygulanan çeşitli sansür türlerinin hepsini de kapsayabileceğini göz ardı etmemek lazım" diyerek şöyle devam etti: "Cezalandırma, yasaklama, hedef gösterme, tehdit etme, korkutma, aşağılama, engelleme, saldırı, gayri meşrulaştırma ve ötekileştirme, sansürde kullanılan yöntemlerdendir. Kamu yararı adına ihmal, haksızlık ve yolsuzlukların ortaya çıkarılmasını sağlayan, sosyal veya politik güç, iktidar odaklarının engellemelerine karşı yapılan bir gazetecilik türü olan araştırmacı gazeteciliği önleme gerekçelerinden biri olan ulusal güvenlik ve ulusal çıkarın öne sürülmesi kamunun bilme hakkının ihlalinden başka bir şey değildir."

Özgürlük artık bedel ödemek demek
Birgun Gazetesi Yayın Kurulu Üyesi Barış İnce ise konuşmasında basın ve demokrasinin birlikte var olup birlikte battıklarını hatırlattı. Barış İnce şöyle konuştu: "Özgürlük bugünlerde bedel ödemeyi gerektiriyor. Toplumun temel kurumları tehdit altında. Tabularla, korkularla konuştuğunuzda demokrasiyi savunamaz hale gelebilirsiniz." TGC Hukuk Danışmanı Gökhan Küçük ise avukatlar olarak 16 haftadır Adalet Nöbeti tutuklarını belirterek "Sadece son bir yıl içinde 32 olayda yayın yasağı getirilmiş. Yayın yasaklarının yanısıra korkuyla, terörle tehdit ediliyoruz. Toplum korku üzerinden biçimlendiriliyor. Gazeteciler görevlerini yapması engelleniyor' dedi. Toplantıda son olarak ÇGD Genel Başkanı Tevfik Kızkınkaya söz aldı.Tevfik Kızkınya "Meslektaşlarımız haksız yere tutuklular. Biz gazeteciler hak ihlallerine karşı dayanışma içinde olmalıyız" diye  konuştu.

Eşsiz bir durumdayız
Toplantıda söz alan gazeteci, yazar Hıfzı Topuz Türkiye'nin basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü konusunda rekorlar kırdığına dikkat çekerek "Eşsiz bir durumdayız. Afrika ülkeleri bile böyle bir durumda olmadı. Hiç bu kadar başrolde olmadık. Gazetecilik mesleğine girenler kahraman oluyor. Haklarında dava açılıyor, tutuklanıyor" dedi.

Moderatörü Sibel Güneş oldu
Toplantının moderatörlüğünü TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş üstlendi. Toplantının ilk oturumunda Gazeteci-yazar Hıfzı Topuz, TGC Meslek İlkelerini İzleme Komisyonu Başkanı Altan Öymen, Cumhuriyet Gazetesi Vakfı Başkanı ve TGC Önceki Başkanı Orhan Erinç ve PEN Türkiye Merkezi Başkanı- Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Zeynep Oral konuştu.

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.