Millet istikrarı tercih etti... Millet eski Türkiye'yi bir kez daha sandığa gömdü...


Ali Tarakçı

Ali Tarakçı

01 Kasım 2015, 23:47

Cumartesi akşamı yazmıştım. "Sizi korkutmak isteyenlere izin vermeyin... Aklımızla alay ediyorlar.. Her iki tarafda bu seçimlerde istedikleri sonuç çıkmaz ise ülkenin batacağını söylüyorlar... Hikâye anlatıyorlar.. Türkiye'nin artık eski Türkiye olamayacağını görmek için çok akıllı olmaya gerek yok... 2 Kasım sabahı ortaya çıkacak sonuç büyük mutabakatı ortaya çıkaracak... Millet olarak ülkemizde neler olmaması ve neler olması gerektiğini biliyoruz.. İşte bu sağduyu.."

****

Türkiye bir kez daha istikrarı tercih etti.

Millet bir kez daha sağduyusunu gösterdi. Türkiye AK Parti'nin verdiği mesajı doğru aldı.

Terörün, ekonomik istikrarsızlığın AK Parti'den kaynaklanmadığını ve partinin tek başına iktidar olmasıyla beraber sorunlarının çözüleceğine inandı ve tercihini öyle yaptı.

Beğenir yada beğenmez, milleti aşağılar yada aşağılamazsınız.. Bu sizin bileceğiniz birşey.. Demokrasi ve seçimler böyle birşey... Millet iradesini kabul edeceksiniz.


Milletin sağduyusu galip geldi..

AK Parti'nin mesajlarını, terörün saldığı korkuyu toplum iyi algıladı...

Ve en önemlisi eski Türkiye'nin partilerinden desteğini açık açık çekti...

AK Parti'nin en kötü durumunda bile yüzde 50 oy alabiliyorsa, muhalefette yerinde saymayı bırakın kaybediyorsa... Mesaj şu: Sizi AK Parti'nin tüm yanlışlarına rağmen tercih etmiyorum. AK Parti sizden daha iyi...

****

MHP yüzde 4, HDP yüzde 3 civarında, diğerleri ise yüzde 1'de kalarak yüzde 2 oy kaybetti. AK Parti yüzde 9 civarında oy kazandı.

Seçime katılma oranı aynı zamanda oy oranlarını etkiledi.

Ben AK Parti'nin 20 milyondan fazla oy alamayacağını düşünürken yurt içinden 23 milyon oy aldı.

Sandığa yeni giden seçmenin büyük bir bölümü tercihini AK Parti'den yana yaptı.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan'ın aldığı toplam oy 21 milyondu.

2011 seçimlerinde ise AK Parti'nin oyu 21 milyon 500 bin civarındaydı.

7 Haziran seçimlerinde iseyaklaşık 19 milyon oy aldı.

Ve bu seçimlerde 23 milyon oy alarak rekor kırdı.

****

7 Haziran seçimlerinde katılım oranı yüzde 83.92. Yurt dışı seçmenleriyle beraber kullanılan oy ise 47 milyon 507 bin. Geçerli oy ise 46 milyon 163 bin. Geçersiz oy ise 1 milyon 344 bin.

****

1 Kasım seçimlerinde Türkiye'de 47 milyon 314 bin 391 oy kullanılmış. Yurt dışı oyları yaklaşık ise 1 milyon 300 bin civarında. Toplam 48 milyon 691 bin oy kullanılmış.

****

7 Haziran ile 1 Kasım seçimleri arasında sandığa giden seçmen sayısında yaklaşık 1 milyon 200 bin civarında bir fazlalık var.

****

Ve tartışmasız sandığa giden yeni seçmenlerin büyük bölümü AK Parti'ye oy vermiş.

AK Parti'nin yurt dışı oylarıyla oyu 23 milyon 300 bini bulur. AK Parti'nin bir milyon oyu yeni seçmenlerden, 3 milyon 400 bin oyun; 2 milyonun MHP'den ve 1 milyon oyunda HDP'den geldiği gözüküyor. 400 bin oyun da, Saadet ve BBP gibi küçük partilerden geldiği açık açık ortada duruyor.


Millet, AK Parti'ye güvenini tazeledi

Bu seçim sonuçları açık açık şunu gösteriyor.

Millet 7 Haziran seçim sonuçların sonrasında yanlış yaptığını düşündü.

Bunda da muhalefetin çok büyük payı oldu.

Anlaşamayanları sandığa gömdü.

AK Parti'ye de bir kez daha iktidarı hemde 13 yıllık tarihinde çok büyük bir destekle verdi. Yaklaşık 23 milyon 400 bin seçmen, tüm yanlışlarına rağmen, "Türkiye'yi senin dışında bir parti yönetemez" diyerek tercihini yaptı.

****

Ve bence millet herkesi yanılttı.

Milletin sağduyusuna saygı duymak gerekiyor.

Bu millet ne yapıyorsa inanın doğru yapıyor.

Ancak bu zaferi AK Parti doğru okuyamaz ise, 7 Haziran sonuçlarından daha vahim bir tablo ile karşılayacağını da görmek gerekiyor.

Çünkü bu basireti gösterebilecek milleten sağduyusu var.

****

Millet açık açık, teröre karşı AK Parti'nin yürüttüğü politikalara destek verdi.

Ancak kim ne derse desin, HDP'nin oyunun yüzde 2 civarında düşmesine rağmen güneydoğu'da birinci olması ise şunu gösteriyor.

Çözüm süreci dünkünden çok daha farklı ve şeffaf bir şekilde devam etmeli.

Şayet devam ettirilmez ise, bugünkü güvenlikçi politikalarla sonuç alınamayacağını Güneydoğu'yu bu sefer daha farklı kaybedeceğimizi görmeliyiz.

****

HDP'ye milletin verdiği destek ise, PKK terörü ile beraber geri çekildi.

PKK terörünün başlaması bugün AK Parti'nin yüzde 50'ye yakın bir destekle yeniden iktidar gelmesinin ana nedenidir.

Aynı zamanda muhalefetin beceriksizliği, kendini yenileyememesi ise başka bir nedendir.

Yine kabul etmeli ki, 7 Haziran'dan ders çıkaran AK Parti müthiş bir çalışma ile seçmenleri ile yeniden buluşmuş ve kendilerini çok iyi anlatmışlardır.

Kendilerini kutlamak gerekiyor.


Millet istikrar için AK Parti'yi tercih etti

Ve en önemlisi AK Partililer 7 Haziran seçimlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, önündeki anketlerde partinin oyunun düştüğünü görünce alanlara çıktığını anlatıyorlardı.

Ve Erdoğan'ın konuşmalarının AK Parti'ye oy kaybettirmediğini iddia ediyorlardı.

Ancak 1 Kasım seçimlerinden önce meydanlarda Erdoğan'ı görmedik.

Demek ki, yapılan araştırmalarda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oy kaybettirdiği açık açık görülmüş ki, bu seçimlerde alanlara eskisi gibi çıkmadı.

****

1 Kasım seçim sonuçlarının okuması şudur.

Millet, AK Parti'yi bir kez istikrar için tercih etti.

Millet, bir kez daha eski Türkiye'nin partilerine güvenmediğini açık açık ortaya koydu.

Millet, MHP'nin uzlaşmaz tutumundan dolayı resmen cezalandırdı.

Millet, HDP'yi PKK ile arasına çizgi çek(e)mediği için verdiği desteği de, verebileceği desteği de geri çekti.

Millet, CHP'ye ise seni "ne aşağı ne de yukarı çekiyorum" diyerek, mevcut durumuna mahkum etti.

Millet, AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'na açık açık destek verdi. Ve "senin Başbakanlığını ve dilini onaylıyorum, kabul ediyorum" dedi.

Millet, kendisine bir kez daha içten dokunanı tercih etti.

Millet, AK Parti dışında diğer siyasi partilerin, Türkiye'yi tek başına yönetemeyeceğine yönelik güvensizliğini bir kez daha ortaya koydu.

Millet, bir kez daha hırsızlık üzerinden siyaset yapanları tercih etmediğini, proje üretenlere, kendisine güven verenlere destek olduğunu, olmaya devam edeceğini açık açık söyledi.

****

AK Parti'nin yüzde 50 oy alarak tek başına iktidar olması, diğer yüzde 50'yi yok saymasını değil, aksine büyük uzlaşma için start vermesi gerektiğini son dört ay ortaya koymuştur. AK Parti fabrikana ayarlarına dönmez ise, inanın millet 7 Haziran'da verdiği dersi her zaman vereceğini de görmek gerekiyor.


Son söz: Bugünden itibaren yeni bir Türkiye'nin geri döndürülmez bir şekilde yoluna devam edeceğini ve asla bugünden daha kötü olmayacamızı, milletin ve siyasetcilerin de yaşanılardan büyük bir ders çıkardığını kabul etmemiz gerekiyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.