Milleti duyun... Kulaklarınızı tıkamayın...


Ali Tarakçı

Ali Tarakçı

21 Kasım 2016, 21:00

Sosyal medyada "Vatandaştan vatandaşa bir çağrımız var" diye bir metin paylaşılıyor.

Kimin yazdığı belli değil...

Ancak kimi yerlerine itirazım olsa da bende tanıdıklarıma gönderiyor ve paylaşıyorum.

Altına imzamı atıyorum.

****

Gönderilen metin başında şunlar yazıyor:

"Bu toplumun büyük çoğunluğu gelişmelerden memnun değiliz, huzursuzuz, güvensisiz, geleceği göremiyoruz, böyle yaşamak istemiyoruz. Milyonlarca yurttaşın olup bitenlere rızası değil itirazı var ama tek tek sesimiz duyulmuyor. Gücümüzü gücümüze, seslerimizi birbirimize katarsak suskunluğu aşarız, sessizliği deleriz, duyulur görülür hale geliriz.

Aşağıdaki metni elindeki bütün olanak ve yollarla gönderebildiğin, ulaşabildiğin herkese, her partiye, her kuruluşa, üyesi olduğun örgütlere, arkadaşlarına, eşine dostuna, izlediğin kanalların haber ve tartışma programlarına, kendi sosyal medya ağına, her yere gönder. İstersen bu metinden birkaç cümleyi al, istersen kendi itirazını 140 karaktere indirip “BenimdeİtirazımVar” hashtag’iyle paylaş, metni facebook’una koy. Yurttaşın, hepimizin itirazının milyonlara ulaşabilmesi için yaratıcı ol."

Bizi duyun!
 

Bu metnin tamamını yada bir kısmını yada ekleyerek sizde vatandaş inisiyatifine katılabilirsiniz.

Katılmalısınız.

Bugün yaşananlara karşı sözünüzü söyleyebilirsiniz.

Söylemelisiniz de...

Yok beğenirsem, paylaşırsam "kimin yanında dururum"" diye sorgulamadan...

Yok paylaşırsam "beni nasıl değerlendirirler?" diye düşünmeden...

Doğru buluyorsanız tamamını, fazla buluyorsanız katıldığınız bölümleri, eksik buluyorsanız ekleyerek sizin de itirazınız varsa, vatandaştan vatandaşa çağrı ile yaşanabilecek bir Türkiye dileğinizi ortaya koyun...

Buna ihtiyacımız var...
 

Millileşme adı altında gittikçe cemaatleşen ve gerileyen Türkiye'den huzur çıkmaz...

Herkesin kendi cemaatini, yani bulunduğu yerden fareli köyün kavalcısı gibi arkasından getirmeye çalıştığı, bunu ötekileştirerek yaptığı sürece bu topraklarda kargaşaya, kamplaşmaya, hırlaşmaya çağrı çıkarırız...Aynen bugün olduğu gibi...

İktidarların kendi çoğunluğuna dayanarak, ötekinin fikrini bile sormadığı, farklılığına dikkate almadığı, saygılı olmadığı yerde demokrasi olmaz...

Olsa olsa herkesin birilerine itaat ettiği bir Türkiye çıkar ki, bizim ihtiyacımız olan da, bu değildir.

Vatandaştan vatandaşa çağrımızdır...

 

"Bu toprakların ortak sahibi olan bizler;

AK Parti'ye, CHP, HDP, MHP ya da başka partilere oy veren; Türk, Kürt, Ermeni, Rum, Laz,Süryani, Müslüman, Hristiyan, Sünni, Alevi, inançlı, inançsız bütün yurttaşlar, barış ve huzur içinde yaşayabileceğimiz bir ülke istiyoruz.

Savaş istemiyoruz, şehit istemiyoruz, çocuklarımızın ölmesini, öldürmesini, birbirlerine silah çekmesini istemiyoruz.

Düşman cephelere bölünmek, kardeşliğimizi, ortaklığımızı yitirmek istemiyoruz.

Ne darbe, ne vesayet. Ne diktatör, ne terör!

İşimizde gücümüzde, huzur içinde, özgür yaşamak istiyoruz.

Kadın olduğumuz için hırpalanmak, tecavüze uğramak, öldürülmek, örtülüyüz diye aşağılanmak, şort giydik diye saldırıya hedef olmak, korku içinde yaşamak istemiyoruz.

Sela okuyan imamların evinin basılmasını da istemiyoruz.

Kadın erkek hepimiz; inançlarımızı, dinimizi, kültürümüzü özgürce, eşitçe yaşamak istiyoruz.

Hangi suçla suçlandığımızı bilmeden, kimin adına, hangi hukuka göre karar verdiklerini bilmediğimiz mahkemelerce tutuklanmak, hapse atılmak; darbeyle, terörle hiçbir ilgimiz yokken yalan ihbarlarla, sahte delillerle sorgusuz sualsiz işimizden olmak, meslekten uzaklaştırılmak, çoluk çocuğumuzla açlığa mahkûm edilmek; barış deyince terörist, mağduriyet deyince hain ilan edilmek istemiyoruz.

Keyfi kararlarla malımıza mülkümüze el konmasını, emeğimizin hakkının, ücretimizin, maaşımızın elimizden alınmasını, evlerimizin, köylerimizin yakılıp yıkılmasını, çocuklarımızın eğitimlerinin aksamasını, gençlerimizin sokaklarda heba olmasını istemiyoruz.

Biz halkız, vicdanlı, iyi insanlarız; bizi tahriklerle kötücülleştirmeyin, kin ve nefret sözleriyle ayrıştırmayın, kana, ölüme alıştırmayın.

Savaş, ölüm, idam, çatışma, kavga istemiyoruz.

Bu ülkeyi yönetenler, kaderimize hükmedenler!

Sizler; halkı sindirmek, özgürlükleri yok etmek için değil, biz yurttaşları barış, güven, huzur içinde yaşatmak için seçildiniz.

Bilin ki bu gidişe rızamız değil itirazımız var.

Bizi duyun!"

Bu köşe yazısı 21 Kasım 2016, 21:00 tarihinde ve saatinde eklenmiştir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.