Milletin tercihi istikrar ve kardeşlik oldu

Halis Kahriman

Halis KahrimanRÖPORTAJ: Ali Tarakçı 09 Kasım 2015, 07:27

İstanbul 3. Bölge’nin kanaat önderlerinden olan Ağrı Platformu Başkanı Halis Kahriman, 1 Kasım seçimlerinde ortaya çıkan sonuçları gazetemize değerlendirdi. «Milletimiz açık açık 1 Kasım’da teröre ve şiddete değil huzura ve barışa oy verdi. Ekonomide çöküşe değil, büyümenin devam etmesine oy verdi. Teröre ve ayrılmaya değil, beraberliğe ve kardeşliğe oy verdi» dedi.

Mert Şirketler Grubu Başkanı ve Ağrı Platformu Başkanı Halis Kahriman ile, 1 Kasım'daki seçimlerin ardından keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Seçim sonuçlarını değerlendiren Kahriman, halkın büyük bir bölümünün; huzur ve barış ortamından yana tercihte bulunduğunu belirterek, AK Parti'nin çok önemli bir seçim zaferi kazandığını ifade etti. 1 Kasım öncesi Türkiye'nin çok sessiz bir şekilde seçimlere gitmesine rağmen bu sessizliğin ardında AK Parti'nin yoğun bir şekilde çalıştığını anlatan Kahriman, yerel bazda da bir takım değerlendirmelerde bulundu.

1 Kasım seçim sonuçlarını nasıl değerlendiriyorsunuz? 
Öncelikle seçim sonuçları ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olmuştur. Sayın Cumhurbaşkanımızın seslendirdiği Sezai Karakoç'un "Ey Sevgili" şiirini bilirsiniz;
“Sakın kader deme kaderin üstünde bir kader vardır
Ne yapsalar boş göklerden gelen bir karar vardır
Gün batsa ne olur geceyi onaran bir mimar vardır...”
Ne güzel söylemiş şair; Ne yapsalar boş göklerden gelen bir karar vardır. Millet ülkemizin ve kendi geleceği için doğru bir karar verdi. Ne ka-dar oyunlar yaptılarsa da, 13 yıldır millet bu oyunları oylarıyla boşa çıkartığı gibi 1 Kasım'da oyunu bozarak, milletin ve ülkenin başına geçirilmeye çalışılan tezgahı yırttı ve attı. Memleketimizin, milletimizin ve AK Partimizin üzerinde; iç ve dış güçlerin  yaptıkları ve kurdukları oyunlar ne ka-dar büyük olursa olsun Allah'ında bir hesabı vardır. Tabi ülkemiz ve milletimiz için hayırlısı olan sonuç ortaya çıktı.

Bundan sonra ne olur?
Biz AK Partililer olarak bundan sonra Allah'ın izniyle milletin bize verdiği yüzde 50 güvenoyunu, Sayın Başbakanımız Davutoğlu'nun ifade ettiği gibi daha yukarılara çıkaracağız. Bize oy verebilecek seçmen sayısı daha yüksektir. Muhalefetin tüm karalamalarına, yalanlarına, oyunlarına rağmen yüzde 50’ye yakın oy almışız. 2019 seçimlerinde inanıyoruz ki bizim taban oyumuz en az yüzde 55 - 60 olacaktır. Çünkü AK Parti 13 yıldır yaptıklarıyla ve 1 Kasım'da millete sunduğu vaatlerle, aday listeleriyle bu sonucu hak etti. Çok büyük yol kat etti.

MHP cezalandırıldı
MHP'nin çöküşünü ve HDP'nin oylarının azalmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
MHP'nin liderinin her şeye hayır demesi, sadece ezber bir bölüm olduğu ortada aşikardır. Dolayısıyla bunu da milletimiz fark etti. 7 Haziran ve 1 Kasım arasındaki geçen 5 ayda, Ak Parti’nin doğrularını, muhalefetin ve özellikle MHP'nin yanlışlarını gördüğü için, millet oylarıyla MHP'yi cezalandırdı ve AK Parti'ye geri dönüş yaptı. Yani gerçek adreslerine geri döndüler. Öte yandan 5 ay içerisinde yaşanan terör Kürtlerin HDP'den desteğini çekmesine neden oldu. Verdikleri destek için pişman oldular... Bunu sahada açık gördük.

İki seçim arasında seçmen neyi gördü? AK Parti'ye yüzde 9 desteğini neden büyüttü?
7 Haziran seçimlerinde millet AK Parti'ye birincilik verdi. Ancak muhalefete yüzde 60'lık bir destek verdi. MHP, CHP ve HDP ne yaptılar? Bırakın koalisyon kurmayı, meclis başkanı seçmeyi bile beceremediler. Beş ayda koalisyonun kurulamaması ekonomide ciddi sorunlar yaşattı. Esnaf iş yapamadı, tüccar iş yapmadı.... İnsanların geleceğe yönelik umutları yok olmaya başlamıştı. PKK terörü ile beraber iç savaş senaryoları yapıldı. Ülkemiz üzerinde ciddi ve büyük oyunlar oynandı. Halkımız bunu fark etti... Milletimizin o büyük sağduyusu ortaya çıktı. 1946'dan beri sandığa yansıyan milletseverliği, ortak aklı yine sandığa yansıdı. Millet 1 Kasım'da ‘biz 7 Haziran'da muhalefet partilerine yetki verdik. Her şeye hayır diyerek bir meclis başkanı bile seçemediler, hükümet kuramadılar. Biz ne yapacağız? Ülkemizin bir daha sıkıntı yaşamaması için doğru adres AK Parti’dir. AK Parti'nin güçlü kadroları var. AK Parti'nin beyinleri var. AK Parti'nin Hoca gibi deneyimli bir genel başkanı var. Onun-da üstünde Cumhurbaşkanımız var. Krizi iyi yöneten, ekonomiyi iyi yöneten, ülkeyi iyi yöneten, sadece bi-zim değil müslüman dünyasının güven duyduğu, umut duyduğu bir lideri var’ dedi ve desteğini kendi içinden çıkmış olan AK Parti'ye verdi. 7 Haziran'da millet AK Parti'den desteğini çekerken, yine bizi birinci yaptı. Ancak bir anlamda cezada verdi. Ve partimizi bunu çok iyi okudu. Muhalefet partilerininde ülkeyi yönetmek diye bir dertlerinin de olmadığını gördü. En önemlisi ülkeyi yönetebilecek kadrolarının olmadığını da gördü.

Seçim kampanyası bir ay daha sürseydi ne olurdu?
İnanın oyumuz yüzde 10 daha artırdı. Dikkat eden seçim sabahından itibaren piyasalara güven geldi. Milletin umudu galebe çaldı. 1 Kasım seçim sonrasında dolar ve euro'da düşüşler oldu. Size önemli bir gözlemimi anlatayım. Tapu daireleri beş aydır bomboştu. Pazartesi’den beri tapu daireleri dolmaya başladı. İnsanlar iktidara duydukları güvenle yeniden satmaya ve almaya başladılar. Bankalar kredi vermiyordu, piyasanın ne olacağını bilmedikleri için... Bugün ise piyasalar yeniden canlanmaya başladı... Umut yeniden ülkemin üzerinde bir güneş gibi doğdu... İşte bu AK Parti'nin iktidara tek başına gelişinin sonucudur.

1 Kasım’da HDP oy kaybetse de Güneydoğu'nun büyük bir bölümünde 1. parti. Bölgesel bir parti olduğunu görebiliyoruz. Bunu neye bağlıyorsunuz?
İdeolojik olarak düşünüyorum. Bir de politika. Devletimiz ve büyüklerimiz bunu kabul ediyorlar ve çözüm süreci açısından orada ciddi esneklikler yapıldı. Ama maalesef bu-nun değerini bilmediler. HDP bununla da yetinmedi ne yaptı? Halkı tehdit etti "bize zorla oy vereceksiniz" dedi. 1 Kasım seçimlerinde bu büyük oranda kırıldı.

Devlet önlem almadı mı?
7 Haziran'dan sonra devlet tehditleri kırdı. Devlet büyüklüğünü gösterdi. Halkımız bu konuda bize şikayette de bulundu. Tehditler aldıklarını anlattı. Devlet gücünü gösterdi 1 Kasım'da sonuçlar tecelli etti. 7 Haziran'da çok ilginçtir bir köyde 102 oy var ama o köy de 112 oy çıkmış.

Ölülerde mi oy kullanmış?
2 kişi sandık başına gitmiş o 112 oyu tek tek basmış. Adalet Bakanımız bu konuyla ilgili bir açıklama yaptı ve ilgilendiklerini gösterdi. Şimdi ise tek tek imzalara bakıyorlar.

7 Haziran ürküttü!
Bir iş adamı olarak 7 Haziran sonrası tablo sizi ürktü mü?
Hakikaten çok ciddi krizlerle karşı karşıya kaldık. Dolayısıyla ben bizzat sıkıntıları gördüğüm için 1 Kasım'da çok çalıştım. Halkımız istikrar, ekonomide düzen, toplumda beraberlik ve kardeşlik, kendi hayatında huzur istiyor.

Yani önce kendiniz için mi çalıştınız?
Tabi önce kendimiz için sonra kendimizle beraber ülkemiz için çalıştık.

Ülkede düzen yoksa işiniz nasıl düzgün olabilir ki?
Tabii ki aynen öyle. Allah muhafaza Suriye'de bir iç savaş başladı. Bu ortamda insanlar kendilerini barındıracak bir kapı aradılar. Suriyelilere kapı açan bir devletimiz vardı. Al-lah korusun ülkemizde sıkıntı olsa biz nereye gideceğiz? Milletimiz açık açık 1 Kasım'da teröre ve şiddete değil huzura ve barışa; ekonomide çöküşe değil büyümenin devam etmesine oy verdi. Teröre değil, kardeşliğe oy verdi.

HDP’ye giden oylar geri döndü
Aynı zamanda Beylikdüzü ve Esenyurt'ta siyaset yapıyorsunuz. Özellikle Esenyurt'ta işleriniz de var. Seçimde Esenyurt'ta ilginç bir sonuç var. AK Parti, 7 Haziran’da 133 bin bu seçimlerde 189 bin oy aldı. Yeni 56 bin oy kazandı. Bu olağanüstü bir olay. Türkiye'de AK Parti yüzde 9 yükselirken, Esenyurt'ta yüzde 40 oyu yükseldi. Bu sonucu neye bağlıyorsunuz?
Ortaya çıkan sonuçları sadece Esenyurt, Beylikdüzü olarak ele almak doğru değil. İstanbul içerisinde her yerde oyumuzu arttırdık. Özellikle Esenyurt'ta Güneydoğulu vatandaşlarımız çoğunlukta. O insanlar ‘savaş olmasın, barış ortamı olsun’ diye AK Parti'ye oy verdi. HDP'ye giden oyların geri dönmesi bizim için çok önem arz ediyordu. Hem HDP'ye gidiş durduruldu hem de geri dönüş oldu... Beş ayda büyük bir başarı bu.

Aslında AK Parti iki milliyetçi akımdan; Türk ve Kürt milliyetçiliğinden ciddi oy aldı. Bunu neye bağlıyorsunuz?
Çünkü bizim milletimiz ırkçılık üzerinden siyaset yapan bir millet değildir. Türkiye milliyetçiliği yapan kardeş milliyetçiliği isteyen bir toplum ortaya çıktı. Artık insanlar zıtlaşmak ve kutuplaşma istemiyor.

Millet huzur birlik beraberlik ve kardeşlik istiyor.
1 Kasım sonuçlarını huzur, istikrar ve kardeşlik üzerinden okumak gerekiyor belki. Aynı zamanda Beylikdüzü'nde AK Parti 7 Haziran'da ikinci iken şimdi 1'inci parti oldu. Ama ilginç 1 Kasım seçimleri Türkiye'nin 1946'dan bu yana çok gürültünün, tantananın olmadığı, benim normalleşme olarak değerlendirdiğim, birebir yürütülen bir seçim kampanyası yürütüldü. Bunu siz nasıl gözlemlediniz?
Ülkemiz için önemli olan bu seçim sizinde söylediğiniz gibi ülkenin normalleştiğinin de bir göstergesiydi. Sayın Başbakan çıktı “biz kampanyayı sessiz bir şekilde yürüteceğiz” dedi. “Parti bayrakları, sokak kirliliği, gürültü istemiyorum” dedi. Ben de bir vatandaş olarak buna çok sevindim. Sokakları kirletmek vs zaten hoş değildir. Avrupa ülkelerinde olduğu gibi bir se-çim çalışması yürütüldü. Tüm partileri bundan dolayı tebrik etmek gerekiyor. Avrupa'da olduğu gibi seçim yapıldığını fark edemedik bile... 1 Kasım seçimleri, ülkemizin ne kadar gelişmiş olduğunu gösterdi. Mutluluk verici bir şeydir bu.

Beylikdüzü seçim çalışmaları için ne diyeceksiniz?
Beylikdüzü'nde sessizlik vardı ama alttan alta yoğun çalışma vardı. Beylikdüzü'nde teşkilatımız çok çalıştı. Teşkilatımızın ve ilçe başkanımız da emeği var ama bizim SKM başkanımız da ciddi emekleri olduğunu görmezden gelemeyiz. Orhan Alkan bey çok ciddi organizasyonlar yaptı neredeyse tüm evlere toplantılar düzenledi.

Eker ve Metiner etkili oldu
Sahada Mehmet Metiner ve Mehdi Eker'in müthiş bir çalışmasını ve Kürt seçmenlerde hareketlilik yarattığını gördüm. Siz bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Elbette bakın 7 Haziran seçiminde de biz bunları çok dile getirdik. Bizim özellikle Güneydoğulu adaylarımızın eksik olduğunu partimizin kurmaylarına ilettik. Ama hamdolsun onlarda ciddi araştırmalar yapıp bunu fark ettiler. Ve Mehmet Metiner ve Mehdi Eker abilerimiz bu bölgede ciddi bir etki yarattılar. Özellikle, Metiner bölgemizde girmedik ev bırakmadı. Kürt seçmenlerin üzerinde her iki isimde çok önemli etkiler yarattı. Bundan dolayı da İstanbul'un 3 bölgesinde çok etkili olduk ve 16 tane vekil çıkardık. Bizim için önemliydi.

Aslında 7 Haziran'da AK Parti yapmadığı bir şey yaptı. Partinin 2001'deki kuruluş sürecinden itibaren dışarıda kalmış küsmüş herkesi kucaklayarak sahaya aldı...
Tabii ki 7 Haziran öncesi eski yeni diye adlandırmalar oldu. Ama daha sonra Başbakanımızın talimatıyla "bunları ağzınıza almayın" dendi. Yeni üye bir arkadaşımız nasılsa 2002'deki üye arkadaşımız da bizim için odur dedik. Bundan dolayı partimizin içindeki dargınlık küskünlük nerede varsa giderildi.

Kasım ayı başarının adıdır
Aslında huzur için, herkes ayrılığı bir kenara koydu ve gerçek huzur önce parti içinde sağlandı galiba...
Aynen öyle. Tabii ki Başbakanımızın talimatıyla bu sağlandı ve meyvesini aldık. Şunu da söyleyim Ali Bey. Sayın vekillerimizle de paylaştım bundan sonra seçim olursa, sayın başbakanımıza ilettim. Bundan sonra seçimler Kasım ayında olsun. Kasım ayı bundan sonra AK Partililer için; mutluluk ve başarının adıdır. Bundan sonra AK Parti'nin uğurlu bir ayı var mı derlerse Kasım ayı deriz.

Ağrı’da çalıştık meyvesini aldık
7 Haziran seçimlerinde, memleketinizde Ağrı'da AK Parti kaç milletvekili çıkarmıştı? 1 Kasım'da kaç milletvekili çıkardı? Cumhurbaşkanı ve kurmaylarının AK Parti'nin oyunun artması için bire bir ciddi görüşmeler yaptıklarını biliyorum. Siz de Ankara'da görüşme yaptınız mı? Ve 1 Kasım seçimlerinde memleketiniz Ağrı'ya seçim kampanyası için gittiniz mi?
Genel Merkez’den bize çağrı yapıldı. “Halis kardeşim sen Ağrı'ya gideceksin Ağrı'da çalışacaksın ve özellikle de kendi ilçende bu çalışmaları yürütüceksin” denildi. Ağrı Eleşkirt'e kendi ilçeme gittim. Gençlerle, esnaflarla, kanaat önderleriyle, yöneticilerle toplantılar yaptım. Diğer partilerin yöneticilerini ziyaret ettim. Gittim Ağrı'da bir hafta çalıştım. Çalışmalar esnasında şunu açık açık görmüştüm. 1 Kasım'da ortaya çıkacak sonuçlar 7 Haziran'dan farklı olacak. Milletimiz ve hemşerilerimiz AK Parti'nin iktidar olmadığı bir Türkiye'nin nasıl olacağını beş ayda görmüştü. Kısacık beş ay milletimizin yeniden sağduyusunu ortaya çıkarmıştı. 2007 seçimlerinde  AK Parti Ağrı'da 5-0 yapmıştı. 2011’de ise 4 milletvekili çıkarmıştı. 7 Haziran'da ise maalesef milletvekili çıkaramamıştık. Daha sonra gittik ve çalıştık hamdolsun meyvesini de aldık. Özellikle kendi ilçemde çalıştım ve ilçemde yüzde 57 oy aldık. Bizi kırmadılar ve desteklerini verdiler. 7 Haziran'da hiç milletvekili çıkaramadığımız memleketimde 1 milletvekili çıkardık. Hemşerilerime teşekkür ediyorum verdikleri destekleri için.

Projeler ondan sorulur
1976 yılında Ağrı’nın Eleşkirt ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Ağrı’da tamamladıktan sonra 1990 yılında İstanbul’a geldi. Burada bir yandan eğitimini sürdürürken diğer yandan ticarete atıldı. 1992-1996 yılları arasında Fransa’da yaşadı ve orada inşaat alanında deneyimler kazandı. 1997 yılında Türkiye’ye döndü ve Altın Ekmek Fabrikalarını kurdu. 2009 yılında inşaat sektöründe yatırımlarına başladı. Esenyurt Mehterçeşme mahallesinde birçok projeyi bitirdi. Beylikdüzü Gürpınar’da yaptığı İkiz Evler, Esenyurt Mert-1, Mert-2 ve Mert- 3 projesini gerçekleşktirdi. Beylikdüzü Yakuplu Mahallesi’nde başladığı Mert Vizyon projesini Beykent’te Mert Comfort’u Mert Desing ve Mert Life projeleri izledi. Bunların ardından turizm sektörüne girerek Mert Hotels & Resorts projesine başladı. Nil Gıda Şirketi'ni kurarak Beylikdüzü'nde Nil Garden Cafe ve Halis Döner mekânı hizmete açtı. Kahriman diğer taraftan bünyesinde gıda, inşaat ve danışmanlık hizmetleri bulunan ve toplamda 700 kişiyi istihdam eden Mert Şirketler Grubu’nun yönetim kurulu başkanlığını yapmaktadır. 7 Haziran seçimlerinde AK Parti İstanbul 3. Bölge Milletvekili aday adayı oldu. Evli ve iki çocuk babası olan Kahriman iyi derecede Fransızca bilmektedir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.