Müezzinoğlu söyleşisinin satır aralarını iyi okuyun


Ali Tarakçı

Ali Tarakçı

28 Temmuz 2016, 21:49

18 Mayıs 2016 tarihinde, http://www.gazetemistanbul.com/ak-parti-ve-turkiye-hizla-duvara-dogru-kosuyor-basbakan-dr-muezzinoglu-olur-makale,2389.html yazımda Dr. Mehmet Müezzinoğlu ile ilgili şunları paylaşmışım: "Başbakan kim olacak?" Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu.

Düşük profilli...
Asla sorun çıkarmaz.
Asla kirli ilişkiler içerisinde olmaz.
Erdoğan'la, nefsini yendiği için asla sorun olmaz.
Geçmişinde cemaatle uzaktan yakından bir virgül bile bulunamaz.
Milli görüş geleneğinden geliyor.
Aynı zamanda Balkan göçmenlerine sesleniyor.
MHP'de Meral Akşener'in genel başkan seçilmesi halinde, Balkan kökenliler terk edilmemiş olacak.
AK Partililerin bile bilmediği, Erdoğan için düşünülen Başkanlık Sistemi’nin yılmaz bir savunucusu olur. Kendisi için asla birşey istemez...
Ne kumar alışkanlığı, ne ikinci bir eş, ne de başka bir konudan dolayı asla bel altı vurulamaz.
Ve bilin ki, nefsini yendiği için asla Erdoğan ile çatışması olmaz.
İlk başta belirttiğim, düşük profil meselesi sadece kamuoyunda tartışıldığı için tarafımdan özel olarak vurgulanmıştır.
Bilin ki, profil olarak da oldukça yüksektir.
21. yüzyılı çok iyi okuyan ve aynı zamanda AK Parti'nin fabrika ayarlarını çok iyi bilen partinin en önemli demokrat isimlerinden biridir.
Ayrıca Başbakan Davutoğlu'nun açıklanmadan evvel Erdoğan'ın partinin genel başkanlığı ve başbakanlık için teklif ettiği ismin Dr. Mehmet Müezzinoğlu olduğunu da kamuoyu ile paylaşmak isterim.
Yaklaşık iki yıl önce bu teklifi kabul etmeyen Dr. Müezzinoğlu bu sefer bu teklifi kabul edecektir.
Ve bilin ki, Türkiye'nin ve AK Parti'nin hızlı bir şekilde duvara doğru koşarken bunu engelleyebilecek bir isim olduğunu da hatırlatmak isterim.

AK Parti tabanının, kadrolarının, destek verenlerin yaşanan olumsuzlukları konuşmadığını zannediyorsunuz yanılıyorsunuz. İşte bundan dolayı ve fabrika ayarlarına dönebilmek için de, bilin ki, bu süreçte en iyi isim AK Parti'nin Genel Başkanlığı ve Başbakanlık için Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu'dur. “Müezzinoğlu açıklanmasa da bilin ki, bu benim yanıldığımdan dolayı değil, mutlaka kabul etmediğinden olacaktır"  diye 3 ay önce yazmışız.  

Erdoğan ile kendisinin başbakanlığı ile ilgili görüşmemiş!

Kendisiyle çarşamba günü yaptığım söyleşide bu konuyu da sordum. 
Üstü kapalı yanıt verdi. Ancak Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile başbakanlık meselesini öncesinden görüştüğünü de söyledi.  
Kendisine; Davutoğlu başbakanlıktan alınınca, “Kim başbakan olur” diye kamuoyu sorarken ben de onun başbakan olabileceğinizi yazdım: “Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, Erdoğan’ın aradığı tüm özellikleri üzerinde taşımaktadır.  AK Partililerin bile bilmediği Erdoğan için düşünülen Başkanlık Sistemi’nin yılmaz bir savunucusu olur. Kendisi için asla birşey istemez... Ne kumar alışkanlığı, ne ikinci bir eş, ne de başka bir konudan dolayı asla bel altı vurulamaz.Ve bilin ki, nefsini yendiği için asla Erdoğan ile çatışması olmaz.” Yanıldım. “Adınız Başbakanlıkla ilgili konuşuldu mu?" diye sorduğumda, "Bilmiyorum. Medyaya yansıdığı kadar duydum" cevabını verdi.
Ardından, "Sayın Erdoğan sizin bu konuda görüşünüzü aldı mı?"  soruma ise "Hayır. Sayın Erdoğan benim dışımdaki konu başlıklarını konuşur ama aşağısını ilgilendiren konuları konuşmaz"  diyordu. 
Kendisine "Sizin üzerinizden değil de, Başbakan kim olsun diye görüşünüzü almadı mı?" diye sorduğumda net olarak "Hayır" diyordu. Ancak ardından "Sayın Erdoğan bunları kiminle konuşuyor?" dediğimde ise farklı bir yanıt veriyordu: "Onun 1 ay 2 ay öncesinde fikrimin ne olduğunu söylemişimdir. Ama son 1 haftada o atmosferde konuşmadık. Son 1 yıla baktığımızda birçok defa fikrimi, düşüncemi, sıkıntının ne olduğunu paylaşmışızdır."

Akdağ'ın yerine gelmesinden rahatsız olmamış!

Sağlık Bakanlığı görevinden alınmasını, yeni hükümet döneminde kendisine görev verilmemesiyle ilgili rahatsız olup olmadığını sorduğumuzda; "Ben siyaseti hiçbir zaman makam için yapmadım" dediğinde "Görev aldığınız birinden tekrar görevin ona iade edilmesi sizin kabaca becersiksiz olduğunuz veya bu işi yapamadığınız durumu mu söz konusu?" sorusunu sorduğumda ise "Tam aksine sayın Başbakan bir değişim düşünüyorum deseydi, kime görev vereyim diye sorsaydı, Recep Bey'e görev vermesini önerirdim" diyerek Akdağ'a görev verilmesinden dolayı samimi olarak rahatsız olmadığını ifade ediyordu. 

Siyasetin ruhu ve matematiği var!

Ayrıca Akdağ'ın Menzil gurubundan olduğu için tercih edildiğini, kendisinin ise arkasında hiçbir gurubun olmadığını söylediğimde ise şunları söylüyordu: Siyasetin ruhu olduğu gibi matematiği de vardır.  Siyasetin matematiği zaman zaman farklı kararları birleştirir. Siyaset zaten ülke ve millet adına yapılır. Şahıs ve nefis tatmini için yapılmaz. Allah'a şükür mesleğimde çok iddialarım oldu. Rabbim bana bunları nasip etti. Ama siyasette hiç olmadı. Tam aksine siyasette ülkeye borcum var, yapma gayreti içinde olmalıyım. Dolayısıyla bir makam hırsım olmadığı için gelen makamların hakkını verme gayretiyle yaptım. 

****
AK Parti Genel Genel Başkan Yardımcısı, eski Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu söyleşisi çok önemli... Hem AK Parti'nin, Erdoğan'ın bundan sonra nasıl bir yol izleyeceği ile ilgili ipuçları var. 
Ayrıca, söyleşiden, darbe öncesinde bir iki ay öncesine kadar hükümetin içinde çok önemli bir yere sahip, partinin üst düzey yöneticisinin darbeyi televizyondan öğrenmesi, bilgilendirilmemesi, bilgi sahip olmaması da Türkiye'de nasıl bir istihbarat zayıflığını, AK Parti iktidarına, Erdoğan'a karşı nasıl bir komplo kurulduğunu da açık açık görüyoruz.
FETÖ ile ilgili partinin çok samimi özeleştirileri olduğuna da görüyoruz...
CHP ve MHP ile yana yana durulmasının çok önemli olduğunu, HDP'nin de bu birlik içersine katıldığında Türkiye'nin bambaşka demokratik bir ülkeye dönüşebileceği gerçeğini de söyleşiden hissedebiliyoruz.  

Son söz: Partinin demokratik kanadını ve sağduyusunu temsil eden Dr. Mehmet Müezzinoğlu ile yaptığımız söyleşinin satır aralarını iyi okumanızı tavsiye ederim... Kadir Topbaş ile ilgili söyledikleri de çok önemli... Yine söyleşide yer vermediğim İstanbul AK Parti İl Başkanı Selim Temircu ile ilgili söylediği şu sözler çok önemli: "Darbe akşamı ve sonrasında rüştünü ispat etti... Çok başarılı bir sınav verdi." 

Not: Söyleşinin tamamını buradan okuyabilirsiniz. 
http://www.gazetemistanbul.com/muezzinoglu-soylesisinin-satir-aralarini-iyi-okuyun-makale,2733.html

 Bu köşe yazısı 28 Temmuz 2016, 21:49 tarihinde ve saatinde eklenmiştir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.