Müşteriyken sahibi oldular

Hasan Canarslan

Hasan CanarslanRÖPORTAJ: Nihal Altıngövde 01 Haziran 2016, 09:27

Arnavutköy'de hep gittikleri cafeyi alan 4 arkadaş baştan aşağı yenileyerek hizmete sundu. Modern bir mekanın kaliteli hizmet ile birleştiği Noorden Nargile Cafe Restaurant Arnavutköylüleri, profesyonel ve güler yüzlü kadrosuyla nezih bir ortamda buluşturuyor.

Şık dekorasyonu ile farklı bir ambiyans oluşturan cafe bu özellikleri ile henüz yeni açılmış olmasına rağmen her yaştan insanın buluşma noktası olma özelliğini kazanmış görünüyor. Daha öne Kalyan Cafe olarak hizmet veren kuruluş yeni sahipleri ile adeta sil baştan restore edilerek nezih ve ferah bir ortam oluşturularak tasarlanan Noorden Nargile Cafe Restaurant şimdiden adından lezzetleri rahat ve huzur veren ortamı ile söz ettirmeyi başardı. Tamamen yenilenen mekanda özellikle nargile çeşitleri dikkat çekiyor. Oturma gruplarından, led ekran menü boardı, garson butonlu peçeteliklerine kişiye özel şarj cihazı hizmetine kadar her detayın incelikle düşünüldüğü Noorden Cafe'nin Arnavutköy’ün gözbebeği mekânlarından biri haline gelme öyküsünü 4 ortaktan biri olan Hasan Canarslan'dan dinledik.

Noorden Cafe ne zaman açıldı?

Burası daha önceden Kalyan Cafe olarak hizmet veriyordu. Biz 1 Nisan itibariyle devraldık. Ümit Ergen, Erol Kılıçalp, Salih Talas ve ben. Tadilatımız bittikten sonra da 2 Mayıs'tan itibaren de Noorden olarak isim değişikliğine gittik. 

Noorden'in anlamını sorsam hemen...

Kuzey anlamına geliyor, Hollandalıların kullandığı Flemenkçe'den aldık. İngilizce veya Türkçe bir isim almamamızın nedeni cafemizin ismini Kuzey koyacaktık ama Kuzey Cafe Bayrampaşa'da var. Kuzey'in İngilizce halini koyacaktık fakat o isim de başka bir cafenin ismiydi. Bizde bu nedenle söyleyişi kolay, akılda kalan bir özellikte olduğu için Noorden ismini koyduk cafemize. 

Çok kasvetliydi

4 ortak olarak açtınız cafenizi, daha önce yine bu sektörün içinde mi yer alıyordunuz?

Hizmet sektöründe cafe restaurant olarak ilk mekanımız burası. Ben daha önce otomotiv sektöründeydim. Orayı devredince bu sektöre girmeye karar verdim. 

Neden Arnavutköy'ü tercih ettiniz?

Ben doğma büyüme buralıyım. Ben daha önceden de buraya 2 yıl boyunca müşteri olarak geliyordum. Bu nedenle tercihimiz Arnavutköy'den yana oldu.

Oldukça şık bir mekan görüyorum, dekorasyon anlamında belirlediğiniz konsept ne olmuştu?

Söylediğim gibi daha önce de geliyordum fakat çok kasvetli bir ortam vardı. Tavanı basıktı, aydınlatma yeterli değildi, koltuklar renksizdi. Biz bu yola çıkarken Arnavutköy'e daha lüks, daha şık, daha aydınlık ferahlatıcı bir mekan yapalım istedik. Mekanı devraldıktan sonra tabanı hariç her şeyi değiştirdik. Işıklar, koltuklar, garsonların kılık kıyafeti, bar, mutfak, lavabolar, mescit aklınıza gelebilecek her şey... Led ekran menü boardı, garson butonlu peçetelikler ve  kişiye özel şarj cihazı hizmeti vermeye başladık. Olabildiğince Arnavutköy'e lüks ve elit bir mekan yapmaya çalıştık. 

Lüks mekana ihtiyaç vardı

Amatör ruhla profesyonel bir iş yapmışsınız diyebilir miyiz?

Aynen öyle. Amacımız iyi bir hizmetti ama bizlerde yıllardır hep bu tür mekanlara gidiyoruz. İstanbul'un lüks mekanlarına gidiyorduk. Oralarda gördüğümüz eksikliklerin kendi açacağımız mekanda olmamasını istedik. Aynı şekilde orada gördüğümüz bir çok güzelliğinde mekanda bulunmasını arzu ettik. 

Sizce Arnavutköy'de böyle bir yere ihtiyaç var mıydı? 

Arnavutköy'de daha önceki Kalyan Cafe ilk açılan mekandı. Daha sonrasında mekanlar açılmaya başlandı. Arnavutköy'ün cafe restauranta ihtiyacı yoktu fakat burası gibi düzgün, elit lüks bir mekana ihtiyacı vardı. Çünkü insanların iş yemeklerini, toplantılarını veya ailesini alıp kahvaltıya götürebilecekleri böyle bir mekan yoktu. Ben kendimden söz edecek olursam bizlerde Bahçeşehir'e Başakşehir'e gidiyorduk ailemizi alıp. Ailelerinde rahatlıkla gidebileceği bir mekana ihtiyaç vardı biz o boşluğu doldurduk. 

Gazeteliğe bile şaşırıyorlar

Peki insanlardan aldığınız olumlu, olumsuuz tepkiler nasıl?

Güzel tepkiler alıyoruz. Herkes çok şaşırıyor burayı gördüğü zaman. Henüz çok yeniyiz ama Arnavutköylüler mekanı gördüğünde şaşırıyor. Cafede yer alan gazetelik bile insanları şaşırtıyor. Biz çok okuyan bir millet değiliz ama gazetelik insanların hoşuna gidiyor. Tablet menüleri görenlerde oldukça beğeniyor. Şarjway olayı bitiriyor zaten, teknoloji ile beraber şarja bağlı yaşadığımız için. Masaya şarjway gelince herkes şaşırıyor. Bunu görenler "Tamam ağabey siz yapmışsınız bu olayı" diyor. Tüm bunlar insanların hoşuna gidiyor, iyide tepkiler aldık. Rabbim inşallah utandırmaz bizi ve diğer mekanlarında işleri düşmez. 

Noorden Cafe'de neler var, biraz da onlardan söz edelim mi?

Kahvaltılar, başlangıç atıştırmalıklar, beyaz et, kırmızı et, tatlılar, soğuk sıcak içecek barımız mevcut. Bar dedim amabizim barımız helal bar, yani alkolsüz tüm içecekler mevcut. Alkolsüz kokteylerimiz var milkshakelerimiz, frozenlerimiz, tatlılarımız ve nargilemiz var. Arnavutköy'ün en iyi nargilesini biz yapıyoruz bunu net söyleyeyim. Bu konuda gerçekten iddialıyız. Çok yakında açık büfe kahvaltıyı koyacağız. Ramazan ayında cuma ve cumartesi akşamları sahurda Ramazan ayından sonrada cumartesi pazar sabahları insanlara açık büfe kahvaltı hizmeti sunacağız. 

Canlı müzik de var değil mi? 

Evet haftanın belli günleri canlı müzik var. İnsanlar bunu istiyordu. Bu akşam örneğin 5 dilde müzik ziyafeti var Fikret Şahin sahne alıyor. Burada ilkleri biz yapmak istiyoruz. Çok yakında paket servisimizde başlıyor. Aşçılar değişmedi

Noorden Cafe'de oldukça fazla yemek çeşidi var. Mutfağınızdan söz eder misiniz?

Türk ve dünya mutfaklarının en güzel örneklerini sunmaya çalışıyoruz. Lezzetten ödün vermeyen hijyen esaslı bir mutfağımız var. Bir önceki Kalyan Cafe'nin ustalarıyla devam ediyoruz yolumuza. Çünkü ustalarımızdan memnunduk, otel tecrübesi olan aşçılar. Çok fazla çeşide girmeden az olsun öz olsun mantığında hareket ediyoruz. 50'ye yakın yemeğimiz var. 

Speciallerinizde var gördüğüm kadarıyla.

Evet, salatalarımız, makarnalarımız, ızgaralarımız yanı sıra Noorden Tava gibi special lezzetlerimizde mevcut. Arnavutköy'de wrap ve fondü yoktu onu da koyduk menümüze. Waffle severler için wafflelerimiz özenle yapılıyor. Arnavutköy'de olmayanları getirmeye gayret ettik. Aynı zamanda bir çok mekanda tek başına bulunan ürünleri gelen müşterimiz hepsini burada bulabliyor. Örneğin kahve içmek istediği zamanda yemek yemek istediğinde de bize gelebiliyor. Cimbali kahve makinemizle istenilen her türlü kahveyi yapıyoruz. 

Nişan, kına yok

Özel gün organizasyonları yapılabiliyor mu burada?

Nişan, sünnet düğün gibi organizasyonlara girmiyoruz. Çünkü bu tür organizasyonlar bizim sabit müşterilerimizin o gün için gelememesi demek. Her gün gelen müşterimize bugün gelme demek. Bu nedenle iş yemekleri, doğum günleri gibi özel gün kutlamalarına her zaman kapımız açık. Mekanı kapatan organizasyonları kabul etmiyoruz. 

Henüz çok yenisiniz sektörde ama ilerde başka ilçelerde şubeleşmeye veya franchise vermeye gidecek misiniz?  

Biz 4 ortak olduğumuz için Noorden Cafe şubelerini Başakşehir ve Bahçeşehir'de düşünüyoruz.  Franchise vermeyi düşünmüyoruz, kendimiz yapacağız. Çok fazla açılmayı düşünmüyoruz, 2-3 tane yeterli. Başka sektörlere geçeceğiz çünkü inşaat, hayvancılık, besicilik gibi. İnşallah bir Steak house düşünüyoruz sonrasında. 

En ucuz mekan

Son olarak bu şıklığın ve lüksün fiyatlara nasıl yansıdığını sorsam.

Arnavutköy'deki en ucuz mekan burası diyebileceğim. Bizim hemen zengin olmak gibi bir derdimiz yok. Çok şükür bizim başka işlerimizde var. Biz kar marjını aşağıda tuttuk çünkü bizim burayı devralmamızda biraz fiyatlarla alakalıydı. Çay 3 liraydı burada, sürekli müşterileriydik ve çayın 2-2.5 lira olmasını istedik olmaz dediler. Bizde de mekan açma fikri böyle doğdu ve burayı devraldık.

Şimdi çay kaç lira?

2,5 lira ama yanında kurabiye ikram ediyoruz. 2 lira yapacaktık fakat diğer esnaflarla konuştuk ve onlarda da çay 2,5 liraydı ve fiyat rekabeti olmasın diye bizde 2,5 yaptık.

Çevre ilçelerden gelen de var

Çevre ilçelerdende duyup gelen bir çok müşterimiz var. Aynı zamanda yine bölgeden başka mekan sahibi ağabeylerimiz gelip ziyaret etti. Sağolsunlar onlar da iltifatlarını ilettiler. Gaziosmanpaşa'dan bu tarafa böyle bir mekan yok diyenler oldu. Başakşehir'den, Alibeyköy'den, Eyüp'ten, Beşyüzevler'den, Beylikdüzü'nden gelen bir çok müşterimiz var. Biz burayı öncelikle kendimizin beğeneceği bir yer olarak tasarladık. Elimizden geldiğince düzgün bir mekan yapmaya çalıştık. Önceden burası kahve gibiydi, onu değiştirdik ve insanların gelip rahatça oturabileceği, nargile içebileceği, yemek yiyebileceği bir yer oluşturmaya çalıştık. Bunu da başardığımızı düşünüyorum. Yaptıktan sonra iyi bir iş yaptığımızı anladık.

Noorden Tava’yı mutlaka deneyin!

Noorden Tava: Noorden Cafe Restaurant'ın speciallerinden Noorden Tava 2 veya 3 kişilik olarak hazırlanıyor. Lezzeti ile ön plana çıkan tavanın sunumuda oldukça özenli bir şekilde hazırlanıyor. Tavada dumanları tüterek ikram edilen bu lezzet çeşitli garnitürler eşliğinde köfte, antrikot ve tavuk ızgaraların biber ve mantarla birleşmesinden oluşuyor.


 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.