Ne güzel yönetiliyoruz


Nuran İbiş

Nuran İbiş

04 Şubat 2017, 07:18

Seçim oluyor, yine yakamızdan düşmüyorlar. Kendi derdimizi düşünmemize fırsat vermiyorlar. Başka şeylere odaklanmayalım diye, memleket meselelerini önümüzden çekmiyorlar. Seçimler bir türlü bitmiyor, vatandaşın taraflılığı keskinleştiriliyor. Sürekli yanlı propagandalarına maruz kalıyoruz. Gündemi önümüze uzatıyorlar, biz de hararetle tartışıyoruz. Başka gündeme gerek var mı? 
Ülkenin eğitim sistemiyle ilgili, güvenliğiyle ilgili, komşuda pişip bize düşen savaşla ilgili, yönetim sistemiyle ilgili, kısacası ülkenin geleceğiyle ilgili kaygılar taşıyoruz. Ne güzel yönetiliyoruz.
“Ülkenin geleceğini biz düşüneceksek, sizin orada ne işiniz var?” diyesimiz geliyor, yutkunuyoruz ve tartışmaya kaldığımız yerden devam ediyoruz.
İşsiz gençler, üç kuruş maaşla geçinmeye çalışanlar, kapanan ve küçülen işyerleri sayesinde işsizler ordusuna katılanlar, borç batağındaki çiftçiler, taşeron işçiler…
Biz bunları düşünürsek, yöneticilerden çözüm isteriz. Sorunlara odaklanmak halkı ayrıştırmaz, aksine birleştirir. Bu sorunlarla boğuşan vatandaş, sorunlarına çözüm istemeyi bırakıp memleket derdine düştü. Onun için fazla düşünmemize gerek yok. Konuşarak bir yere varılmayacağını gösterseler de siyasilerin yaptığı gibi birbirimize düşmeyelim. Ne olduğunu bilmemize gerek olmadığını, tarafımızı bilmeden de seçebileceğimizi düşünenler vardır. Böyle düşünmeye devam ettiğimiz sürece işimiz çok zor.
Şimdi de anayasa değişikliğini bize soruyorlar, sanki o konuda çok şey biliyormuşuz gibi. Madem bize soracaktınız, niçin televizyonlarda konuşmaları değil de kavgaları gösterdiniz. Hem de tekrar tekrar…
Gelen değişikliklerin ne olduğu tartışılırken, herkesi dinleseydik az çok fikrimiz olurdu. Neyse ki internet var. İsteyen oradan arayıp, bulur. Bu maddeleri tek tek inceleyip, kendine göre yorum yapabilir ama bunu kaç kişi yapabilir? 
Bizi herkes kendi düşüncesine göre yönlendirmeye çalışacak. Bu değişiklikler parti meselesi değil, memleket meselesi. Bizim yönetilmemizle ilgili, onun için çok önemli. Hepsi 18 madde, lütfen okuyalım, farklı bakış açılarını dinleyelim. Kapalı propagandaları değil, net bir şekilde açıklama yapanları dinleyelim ve ona göre karar verelim. Kendi süzgecimiz çok önemli, ön yargısız bakalım. Atacağımız oylar, geleceğimizi belirleyecek. 
Olmazsa tekrar değiştiririz diye düşünenler olabilir. Onlara 12 Eylül anayasasından hâlâ kurtulamadığımızı belirtmek isterim. 
Niçin parti içi demokrasiyi getirecek bir yasa teklifi vermiyorlar? Yapılacak anayasa değişikliğinde buna yer veriyorlar mı? Hayır!
Ben söyleyeyim, milletvekillerini parti başkanları değil de üyeleri seçerse milletvekilleri başkanlara değil, halka karşı sorumluluk hissedecek. Bir daha seçilmek için, halkın sorunlarıyla ilgilenecek. Parti başkanları da koltuklarına yapıştırıcıyla yapışmış gibi kalmayacaklar. Halkın yöneticilere karşı sorumluluk hissinin yerine, yöneticilerin halka karşı sorumluluk hissi gelecek. 
Aksine, oylanacak tasarıda parti başkanı olarak seçilen cumhurbaşkanı, istediğinde temsilcilerimizin bulunduğu meclisi dağıtabilecek. Milletvekilleri de kendi vekillikleri gitmesin diye onun ağzına mı bakacaklar?
Tüm milletvekillerinin kürsü dokunulmazlığı hariç, dokunulmazlıklarını kaldıran bir madde var mı? Hayır!
Milletvekilleri niçin böyle bir şeye ihtiyaç duyuyor? Neden korkuyorlar? 
Herkesin adilce yargılanabileceği, kimsenin etkisi ve vesayeti altında olmayan bir hukuk sistemi mi öneriyorlar? Hayır!
Yapmamız gereken, galeyana gelmeden anlamaya çalışmak. Birbirimizi üzmeden, rencide etmeden tartışmalıyız. Dinlemeden, anlamadan yapılan hangi işten hayır gelir?
Birlikte ve farklılıklarımızı koruyarak yaşamak için, farklı düşüncelere saygı göstermeliyiz. 

Bu köşe yazısı 04 Şubat 2017, 07:18 tarihinde ve saatinde eklenmiştir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.