Önüne gelenle yatmak


Hayati Kaya

Hayati Kaya

22 Eylül 2017, 07:14

“Önüne gelenle yatmak" kavramını kötü bir şey olarak algılıyorsunuz eğer ki böyle bir deneyiminiz, idrakiniz yoksa yaptığınız ukalalıktan başka bir şey değil. Nereden biliyorsunuz kötü bir şey olduğunu? Bilmeniz için kesinlikle deneyim gerekir. Deneyimlemediyseniz eğer ve kötü bir şey olduğunu düşünüyorsanız bu düşünce size değil toplum öğretilerine aittir. Hem toplum öğretilerine kölesiniz hem de özgür olduğunuzu düşünecek kadar aptallaştırılmışsınız. Bir yandan da gerçeğin peşinde olduğunuzu sanıyorsunuz. 
Hayır. Siz sadece korkaksınız. Toplumdan korkuyorsunuz ve bu nedenle özgüven sahibi değilsiniz. Ve bu nedenle ukalalık yapıyorsunuz. Şunu bilmelisiniz ki önüne gelenle yatmak bir zorunluluk değildir fakat kötü de değildir. Bir insan ömrü boyunca önüne gelenle yatamaz. Kimler yatar biliyormusunuz? Buna ihtiyacı olanlar yatar. Ve bu yine bir ömür boyu sürmez. Yaşam sürecinde bir kaç yıllık kısa bir kesit sadece. Kişi, değersizlik, ailede sevgisizlik ya da taciz gibi nedenlerle bunu yaşar ve kişi için bu asilik ve tepki hem negatif enerjiyi belli oranda boşaltmasına neden olmuştur (farkında olunmadan yapılan bir tür terapi aslında) hem de bu tür ilişkinin anlamsızlığını idrak etmiştir. 
Anlamsızlığın idrakiyle kişi "benim buna ihtiyacım yok" der ve durur. Bundan sonra o kişinin ilişkileri daha anlamlı olacaktır. Kişi bu durumu tamamen farkındalıksızca yaşamıştır. Ve artık bu durumu fark etti. 
Farkındalığı yükseldi. Peki bu kişinin yaptığı şeyi bir başkası neden yapamıyor? Çünkü önüne gelenle yatma konusu ona öylesine kodlandı ki bu toplumsal kodlama ve korku nedeniyle de ne deneyim yaşayabildi ne de idrak oluşturabildi. Bu tip kişilikler benden yardım da isteyemiyorlar çünkü korkaklar fakat önüne gelenle yatanlar cesurca benden yardım isteyebiliyor çünkü bu kişilikler hayatın içinde ve daha korkusuz. Haliyle yol gösterince ne kadar zorlu olursa olsun o yolu yürüyebiliyor. 
Diğerleri ise hala önüne gelenle yatmayı kötü bir şey sanıyor. Bilge Ramtha da önüne gelenle yatmıştı, bunun anlamsızlığını idrak ettikten sonra bir bilgeden yardım alarak bilgeleşmişti. O şimdi geçmişini lanetlemiyor, "bilgeleşmek için buna ihtiyacım vardı" diyor. Bilge der ki; "deneyim sahibi olmadığın hiç bir konuda bilgi sahibi de değilsin. 
Bu konularda bilgi sahibi değil şüphe sahibi ol. Aksi durumda zeka sahibi olamayacaksın." Bu yazı kimseye "önüne gelenle yat" demiyor. Bazı kişilerin özgürleşme süreçleri vardır ve bu süreçte beğendiğiniz kişiyle yatabilirsiniz diyorum elbet bazı yazılarımda. Çünkü kadının eril dişil dengesini kurması gereklidir. Bu dengeyi kuramayan erkeği anlamadığı gibi ruhuna da kavuşamayacaktır. Çünkü ruhun cinsiyeti yok. Bir bilge farkındalık nedeniyle duygularını iyi tanır. Ve onun çok güçlü imajine yeteneği vardır. Ve bu yetenek sayesinde neredeyse yaşamadığı deneyim yoktur. O, bu nedenle bilir.
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
- 4 yıl önce
harikasın baba