Önyargılılar sadece bir gününü bizimle geçirsin

Emine Ümit Aksoy

Emine Ümit AksoyRÖPORTAJ: Nihal Altıngövde 20 Haziran 2016, 09:07

Büyükçekmece Albatros Lions Kulübü Başkanı Emine Ümit Aksoy toplumun Lionlar hakkında önyargılı düşündüğünü belirterek, 'Bizim bir zengin kulübü olduğumuzu düşünüyorlar. Halbuki her meslek grubundan üyemiz var.  Keşke önyargılı insanlar bizimle bir gün geçirse, bizimle yaşasa' temennisinde bulundu

1917 yılında Amerika Birleşik Devletleri, Chicago'da Melvin Jones isimli bir Sigortacı tarafından kurulan Lions yıllardır "Yardıma eğilmedikçe kimse dik duramaz" felsefesiyle hareket ediyor. Büyükçekmece Albatros Lions Kulübü geçtiğimiz günlerde Emine Ümit Aksoy tarafından kurularak çalışmalarına başladı. Eser Otel'de gerçekleştirilen Kuruluş Gecesi Töreni'ne çok sayıda davetli katıldı ve Büyükçekmece Lionlarına yalnız olmadıkları hissettirildi. Çiçeği burnunda Başkan Emine Ümit Aksoy yeni kulübün kuruluş aşamasını, amaçlarını ve Lions hakkında bilinmeyenleri Gazetem İstanbul'a anlattı

Sizi tanıyabilir miyiz?

1953 İstanbul doğumluyum. Aydın bir ailenin kızıyım. Annem babam üniversite eğitimleri sırasında tanışıp evlenmişler, çocuklarının da iyi bir eğitim almasına özen göstermişler. Beni 11 yaşında Avusturya Kız Lisesi'ne verdiler. İki yıl yatılı okuduktan sonra gündüzlü bölüme geçtim. Sonrasında yüksek öğrenim, evlilik, iki çocuk iki torun derken bu güne geldim. Kızım evli, ben oğlum ve can dostlarımız köpeklerimizle yaşıyorum. 1972 senesinde babamın işyerinde çalışmaya başladım. O günden bugüne 44 yılllık bir iş hayatım var. Erken yaşta iş hayatına atıldığım için erken emekli oldum. Emekli olduktan sonrada kendi acentamı açtım. Turizm işiyle uğraşıyorum. 

Daha önce sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarına katıldınız mı?

Evet, hem sivil toplum kuruluşlarında hem de siyasi partilerde çalışmalarım oldu. Yeni Türkiye Partisi Mimarsinan Belde Başkanlığı'nı yaptım. CHP'de Büyükçekmece İlçe yönetiminde bulundum. Son yıllarda biraz daha geri planda kalıp daha çok kendi işime odaklandım.
Yardımsever insanlarla yola çıktık

14 Haziran 2016 tarihinde Büyükçekmece Albatros Lion Kulübü Derneği'nin  kurucu başkanı oldunuz. Hayatınızın hangi döneminde Lion oldunuz?

1995 yılında Lion olmuştum 118-T de.  Burada kısa bir açıklama yapmak istiyorum. Lions Türkiye de T-U-R-K-E-Y  olarak 6 bölgeye ayrılmıştır. Yeni kurduğumuz kulübümüz 118-E de yer almaktadır. O yıllarda üyesi olduğum kulüpte sekreterlik ve saymanlık yaptım. 2 dönem başkanlık yaptım. Kabine üyeliği yaptım, kabinede toplumsal eğitim 5. Kesim sorumlusuydum. Daha sonra Büyükçekmece'ye taşınınca 2 yıl buradan gidip geldim kulübe. Sonrasında buradan 2,5 saatlik yola gidip yine bir o kadar saatte dönmek beni oldukça yordu. Acentamı da Büyükçekmece'ye taşıdım ve kulüpten de ayrıldım.

Zannediyorum burada bir Lions Kulübü vardı öyle değil mi?

Evet vardı, Büyükçekmece Lions Kulübü. Onların toplantılarına katıldım. Amacım Lion hayatıma orada devam etmekti. Ama kulüp kapanınca mümkün olmadı.

Burada Lion kulübü kurma fikri böyle mi doğdu?

Uzun yıllar sonra Büyükçekmece'de neden Lion Kulübü yok diye düşündüm. Arkadaşlarımla konuyu paylaştım. Arkadaşlarım da konuya çok sıcak baktılar ve bu kulübü kurmaya karar verdik. Aydın, laik ve yardımsever insanlarla yola çıkmayı kendime amaç edinmiştim, nitekimde öyle yaptığıma inanıyorum. 32 arkadaşımla yola çıktık. Firelerin yerine yenileri gelecektir. Başarılarımızı gördükçe üye sayımızın artacağına inanıyorum. Ben özel yaşamımda pek  hırslı olmadım asla ama iş ve sosyal yaşamımda hırslıyım. Negatif değil pozitif hırs bu. 

Mültecilere erzak yardımı

Üye aidatınız var değil mi, nereye gidiyor bu paralar ve ne şekilde kullanılıyor?

Her dernekte olduğu gibi üyelerimizin yıllık ödedikleri aidat var. Bu ödenen paraların nerede nasıl harcandığını size bire bir yaşadığım bir örnekle anlatayım. 1999 depereminde Lion Vakfı'ndan gelen parayla Lionlar depremzedelere birçok yardımda bulundu. Nitekim bizde kurulur kurulmaz Büyükçekmece Albatros Lions Kulübü olarak ilk aktivitemizi bize ayrılan fondan faydalanarak mültecilere dağıtılmak üzere erzak yardımı ile gerçekleştireceğiz. Büyükçekmece Belediyesi'nden burada yaşayan mülteci aile sayısını öğrendik, 178 mülteci aileye erzak yardımı yapacağız. Mahalle mahalle bire bir ailelere teslim edeceğiz. Ayrıca ihtiyacı olan bir engelliye tekerlekli sandalye yardımlarımız var.

Önyargılılar bizimle bir gün geçirsin

Toplumda lionslara dönük genel bir algı olduğunu düşünüyor musunuz?

Genel olarak Lionlar için yaratılmaya çalışılan algı zenginler kulübü insanları oldukları yönündedir. 
Oysa Lionların içinde her meslek grubundan son derece düzgün, kaliteli ve saygın meslek sahibi insanlar var. Ayrıca öğretmen emeklileri, memur emeklileri, asker emeklileri var. Çok basit ve kısa anlatmaya çalışırsam Lions “Senden daha az imkanı olan daha az şanslı olanlara yardım etmelisin“ mantığı ile hareket eden insanlardan oluşan, dünyada 100, Türkiye de 53 yıldır var olan, hizmet ve  yardımlaşmayı ilke edinmiş bir sivil toplum kuruluşu. Ben ve arkadaşlarım ilçemizde aktivitelerle, sponsorlarla, vakıftan gelen yardımlarla başarılı olup yardım etme, faydalı olma hazzını yaşamak ve yaşatmak istiyoruz. Şüpheli yaklaşım aslında tüm sivil toplum kuruluşları için var. Keşke ön yargılı insanlar bizimle bir gün geçirse, bir toplantımıza misafir olsa bizimle yaşasa. Biz canımızdan,  malımızdan, kazancımızdan, emeğimizden ve vaktimizden fedakarlık ediyor, ihtiyacı olanlara yardımcı olmaya çalışıyoruz. Kısacası Lions’un sloganı olan “Hizmet ediyoruz“ ilkesi ile hizmet etmek için varız.  Lions İngilizce Liberty (Özgürlük), Intelligence (Anlayış), Our Nations Safety (Ulusumuzun güvenliği) sözcüklerinin baş harflerinden oluşur. Kısaca, Lions; özgürlük, anlayış ve ulusumuzun güvenliği anlamına gelir. Lions'ta insanlara hizmet ve yardım etmek esastır.

Peki neden Büyükçekmece Albatros olarak koydunuz ismini, neden sadece Büyükçekmece Lions Kulübü değil?

Aslında biz ismimizi Büyükçekmece Lions olarak koymak istedik fakat Büyükçekmece Kulübü daha önce kapandığı için kapanan bir kulübün ismi Uluslararası Lions Kulüpleri Birliğince bize verilemedi. Bu nedenle bir Lions büyüğümüzün önerisiyle Büyükçekmece Albatros Lions Kulübü ismini aldık. 

Kar topu gibi büyüyeceğiz

Kapanan Büyükçekmece Lions Kulübü'nden size gelen oldu mu?

Bir kişi geldi. Böylece yeni ve ilk kez üye olan arkadaşlarım ile kapanan  bir kulübü geri açıyor fikri oluşmamış oldu. Zaten ben de yeni bir oluşum yeni bir heyecanla yola çıkmak istedim öncelikle. Tüm arkadaşlarımda çok aydın ve  kaliteli insanlar. Ben sinerjiye inanan bir insanım ve bu birliğimizin, heyecanımızın bozulmasını istemiyorum. İç çekişmeye asla müsaade etmeyeceğim. Herkese ayrı ayrı sorumluluklar ve önem vererek kar topu gibi büyümeyi hedefliyorum. Büyüdükçe daha fazla insana faydalı olacağız.

Sivil toplum kuruluşuyuz

Lions'u nasıl bir kuruluş olarak değerlendirmek lazım?

Lions karşılıksız hizmet etmeyi bir yaşam ve davranış biçimi olarak benimseyen gönüllü insanların bir araya geldiği uluslararası bir hizmet kuruluşudur. Bizler sosyal yaşama destek vermek amacını taşıyoruz. Dünyada 200'den fazla ülke ve coğrafi bölgede kurulmuş olan, yaklaşık 1,35 milyon Lion üyesi bulunan, 45 bin Lions kulübünün oluşturduğu sivil toplum kuruluşuyuz. Burada altını çizmemiz gereken küresel bir sivil toplum kuruluşu olmamız. Birleşmiş Milletler'de temsilcisi olan tek kuruluş olmamızdır.

Lions’un misyonu ve amacı nelerdir?

Gönüllü hizmetler vererek, insanlığın ihtiyaçları için, tüm dünya insanlar arasında bir anlayış ruhu yaratmak ve geliştirmek, toplumun kültürel, sosyal ve ahlaki kalkınmasına etkin katılımda bulunmak. 

Genel olarak amacınız nelerdir?    
         
Lions kulüplerinin amacını toplumun yararlarını ilgilendiren tüm konularda, kulüp üyelerinin serbest tartışmalar yapabilecekleri bir ortam yaratmak, hizmete yatkın kişilerin, maddi karşılık beklemeden toplumlarına yararlı olmalarını teşvik etmek şeklinde özetleyebiliriz.

Lion'lar ne yaparlar?

İnsanı, yaşamı ve doğayı ilgilendiren her konuda proje üretip sorunlara çözüm getirirler. Çalışma konuları arasında; sağlık, körlük ve körlüğün önlenmesi, alzheimer, eğitim, kimsesiz çocuklar, gençlik, çevre, kültürel çalışmalar, uluslararası ilişkiler sayılabilir.

Sizin amaç ve ilkelerinizde ilk şart olarak Atatürk ilke ve inkılaplarını ön şart olarak görüyorum...  
                                                                                         
Evet bu bizim için çok önemli. Lions andında da bu var zaten. Yemininde Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma diyebilen bir kulüp. Bütün dünyanın kabul ettiği, dünya çapında bir  lider Atatürk. Bunu gerçekten benimsemiş bir kuruluşun bireyleriyiz. Bu doğrultuda Atatürk'ün söylediği ya da Atatürk adına yemin etmek, söz vermek bizim için çok önemli, bütün Lionslar  hiçbir tereddüt duymadan bu yemini ederler. 

Hizmet kulübüyüz

Lions toplantılarına Lion olmayanlar katılabilirler mi?

Evet. Davet edilen herkes toplantı kurallarına riayet etmek şartı ile Lions toplantılarına katılabilir. Kapalı bir kulüp değil aksine herkese açık bir kulüptür. Toplantılarımız her zaman Atatürk'e şehitlerimize ve kaybettiğimiz Lionlara saygı duruşu ile açılır. İstiklala Marşımızın okunmasından sonra toplantımız başlar. Bunları yapmak istemeyen art niyetli insanlar aramızda barınamaz. Benden daha zor durumda olan insana yardım etmek esası ve bilinciyle hizmet etmek isteyen insanların birleştiği bir hizmet  kulübüdür Lions.

Büyükçekmece Albatros Lions Kulübü olarak sadece bölgedeki insanlara mı yardım edeceksiniz yoksa genel mi olacak bu yardım çalışmaları?                

Her bölgede her şehirde Lions kulüpleri var. Bizlerde öncelikle kendi bölgemizdeki yardıma ihtiyacı olan insanlara yardım edecek ve hizmet yapacağız. Fakat örneğin bir mülteci olayı gibi durumlarda ortak aktivitelerde bulunabiliyoruz. Bu çalışmamız vakıftan gelen paralarla ve diğer kulüplerin birbirine desteği ile oluyor. Bizde birbirimizlede birliktelik ve kardeşlik olayı çok ön planda. Büyükçekmece'de tekerlekli sandalye, öğrencilere kırtasiye yardımımız, 100. yılımıza istinaden 100 tane tablet dağıtımı gibi çalışmalarımız ilk etapta gerçekleşecek. 

Lionsların Türkiye'de gerçekleştirdiği hizmet örnekleri nelerdir?

Sağlık; görme engellilere destek, körlüğün önlenmesi, rehabilitasyonu, hastane ve sağlık ocakları yapım ve donanımı, koruyucu sağlık taramaları, konferans ve bilgilendirme programları, kan ve organ bağışları, diabet, aile planlaması ve işitmeyi koruma, Eğitim; okul, derslik, kütüphane yapım ve donanımları, eğitim bursları, eğitim programları, paneller ve konferanslar, meslek kazandırma kursları, okuma yazma kursları Gençlik; Leo Kulüpleri, Gençlerarası Değişim, Lions Quest, Önce Çocuklar Prorramı, Barış Afişi Yarışması Uluslararası Çalışmalar; Ülkemizi tanıtım, uluslararası platformlarda temsil, kültür alışverişi başlıkları altında birçok çalışması vardır.

Lions bir köprü görevi görür

Günümüzde lionsların çalışmaları arttı diyebilir miyiz, arttıysa bu hangi ihtiyacın fazlalaşmasına bağlı?

Bu istatistiği inanın yapmadım ama gözlemlediğim kadarıyla Büyükçekmece'de kurduğumuz kulübe bir özlem olduğunu farkettim. 

Hizmetleriniz için gerekli parayı üyelerinizden mi topluyorsunuz?

Hayır. Lions imkanı olanlarla ihtiyacı olanlar arasında bir köprü görevi üstlenmiştir. Kulüpler çevrelerinde imkanları olanları toplum ihtiyaçlarından haberdar edip, onları harekete geçirmeye çalışırlar. Kimi bilgi ve deneyimini, kimi maddi imkanlarını, kimi de sevgi ve şefkatini verir. Lions kişisel bir davranıştır, zorlama kesinlikle yoktur.

STK'lar yerel yönetimlerle bağıntılı çalışmalar yapıyorlar. Sizde Büyükçekmece Belediyesi ile böyle bir işbirliğine girecek misiniz?

Bu konuda bizler çok şanslıyız. Büyükçekmece Belediyesi'nden çok destek aldık. Bu anlamda sizin vasıtanızla ben Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün'e ve ekibine teşekkürlerimiz sunuyorum.

Kulübün bilinmeyen yönleri

Lions Kulübü nasıl kurulur?

Var olan bir Lions kulübü sponsorluğunda, en az 20 kurucu üyenin bir araya gelmesiyle kurulur. TC Dernekler yasasına göre resmi kuruluşun yanı sıra, tüm gereklerini yerine getiren kulüp ULKB’ce (Uluslararası Lions Kulüpleri Birliği) de onaylanır.

Birde nasıl üye olunur ondan söz etsek?

Bir yıl üyeliğini doldurmuş ve üyelik gerekliliğini yerine getirmiş bir üyenin önerisi ve kulüp yönetim kurulunun onayı ile üye olunur. Adayın en az üç ay kulüp çalışmalarına ve toplantılarına katılması istenir. Aday gerekli eğitimleri aldıktan sonra bir giriş töreni ile üyeliğe kabul edilir.

Kimler Lion olabilirler, üye seçerken nelere dikkat edilir?

T.C. yasalarına uygun ve 18 yaşını bitirmiş herkes kulüp tarafından kabul edildiği taktirde üye olabilir. Sabıkası olmamalı. Kişisel  çıkarlarına Lions’u kullanabilecek yapıda bir insan olmaması gerekiyor. Lionsa üye olunabilmesi için bir önerici olması gerekiyor. İlk kurucu üyeler yeni bir kulüp kurduğumuz için benim referansımla oldu fakat 6 aydan sonra alınacak üyelerde önerici şartı aranacak. Yani güvenilmeyen ya da itimat etmediğimiz hiç kimseyi aramıza almamaya dikkat ediyoruz. 
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.