Orijinal Yoga Sistemi hayatını değiştiriyor

Neval Kütük

Neval KütükBurak Zihni 01 Ağustos 2016, 11:04

Yoga Antrenörü Neval Kütük yoganın evliliğe çok iyi geldiğini, uygulayan çiftlerin daha uyumlu hale büründüğünü söyledi. Düzenli yoga yapan çiftlerde boşanma oranlarının çok daha düşük olduğunu dile getiren Kütük, yargı ve kaygılar azaldığı için cinsel yaşamın güçlendiğini de belirtti.

Yoga Academy Ataşehir Merkez Yöneticisi olan Neval Kütük Gazetem İstanbul'a konuştu. Annesinin teşvikiyle Yoga Academy merkezine giden ve hayatının yönü değişen Kütük, “Buradan aldığım pozitif enerji Büyük Üstad Akif Manaf’ın kitaplarıyla birleşince Orijinal Yoga Sistemi'ne olan hayranlığım katlanarak arttı” dedi. Manaf'ın çalışmalarına katılımı ile de hayata olan bakış açısı olumlu bir noktaya geldiğini, yine onun sayesinde sağlık ve huzurun vazgeçilmez hazzını yakaladığını belirten Kütük, “Orijinal Yoga Sistemi, artık bundan böyle olmazsa olmazlarım arasında yerini buldu. Yürekten inandığım bu sistemi çevreme aktarmanın yanısıra; daha çok gelişmek, geliştirmek ve sağlıklı, mutlu, huzur dolu bir yaşamı yaymak adına Yoga Antrenörü oldum” ifadelerini kullandı.

Öncelikle sizi tanıyalım? Neval Kütük kimdir?
Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sosyoloji mezunuyum. Mezuniyetten sonra çeşitli iş alanlarını denedim fakat ògrenciyken de hep öğretmen olma hayalim vardı. Öğrencilik bitince formasyonum olmadığından bu hayalimi askıya almak zorunda kaldım. Hiç bir iş alanı beni tatmin etmedi hep gönlümde öğretmenlik yatıyordu. Kararımı verdim ve formasyon eğitimine başladım. Ardından KPSS ye hazırlık sürecine girdim. Bu süreçte dersanede ve birkaç okulda deneyimlerim oldu. Yeterli puan alamayınca tamamen yönümu degiştirdim.

Yogaya ilginiz nasıl başladı?
Biraz zorunluluktan oldu. Stres ve gerilim kaynaklı şiddetli baş ve boyun ağrıları yaşıyordum. Önerilmeyen doktorlar ve tedavi yöntemleri kalmamıştı. Bir doktorun tavsiyesi ile yogayı denemek istedim. Farklı bir seçeneğim de kalmamıştı. İlk dersten sonra rahatladığımı hissettim. Çok keyif almıştım. Düzenli oalrak derslere devam ettim. Uluslararası Yoga Federasyonu Başkanı ve Yoga Academy kurucusu Sn. Akif Manaf'in yönetimindkki çakra çalışmalarına da katılınca hayatım kökten değişmeye başladı. İyileşme sürecim start aldı. İlk değişim günlük rutin aldığım ilaçları kesmek oldu. Herşey kendiliğinden ve doğal bir şekilde gelişti. Kronik migren teşhisi konduğunda o kadar umutsuzdum ki hayatimin sonuna kadar bu ağrilari yasayacağimi zannediyordum. Bu kaderi degistiremeyeceğini düşünerek karamsarlığa kapılıyordum. Ta ki Yoga Academy yi bulana kadar... İlaçlardan özgürleştim. Migren atağı geldiğinde artik hastanelerin acil servislerine gitmiyordum. Orijinal Yoga Sistemi tekniği olan tam ve derin gevşeme ile ağrıyı tamamen yok ettim.

Orjnal Yoga Sistemi nedir?
8 basamaktan oluşan bir yöntem bilimdir.Yoganın saf, bozulmamış ve orijinal halidir. Yüzbinlerce teknik mevcuttur ve bu teknikler yoga sisteminin temelini oluşturur. Orijinal Yoga Sistemi aslen teorik değil pratik yani uygulamalı bir bilimdir. İç ve dış dünyanın daha net bir şekilde algılanmasıni kolaylastirir. Kişiye bütünleşmiş bir Yoga çalışması sunar. Bu çalışma ile kişiliğin tüm seviyeleri gelişir. Orijinal Yoga Sistemi sayesinde birey yenilenmekte ve tamamen yeni bir insan olmaktadır. Bütünüyle bir yöntem bilimdir. İnsan içindeki hazineyi keşfeder. Yoga aracılığyla alınan ve verilen her nefes ile bunun farkına varılır. En kadim bütünsel sağlık sistemidir. Orijinal Yoga Sistem beden, zihin ve ruh üzerine yoğunlaşır. Birey beden ve zihin ile bağlantı kurar; bütünlüğe kavuşur. Fiziksel zihinsel ve ruhsal sağlığa kavuşmanın yolu Orjinal Yoga Sistemi'nden geçer.

Orjinal Yoga Sistemi'nin faydalarından bahseder misiniz?
Yoga, dinlenmenin ve gevsemenin diğer adı olduğundan strese çok iyi gelir. Kişiyi forma soktuğu gibi aynı zamanda zihinsel yorgunluğu da giderir. Kan basıncını düzenlendiğinden yoga yapanların kalp krizi geçirme riski oldukça azdır. Bağışıklık sistemi kuvvetlenir ve vücudun hastalıklara karşı direnci artar. Düzenli yoga yapanlar için artık depresyon tamamen tarihe karışır. Hayat boyunca bir daha kapıyı çalmaz. Zihinsel huzur ve konsantrasyonu sağlar, farkındalığı geliştirir, içsel uyumu artırır. Hatta evlilik hayatına da çok olumlu katkıları vardır. Çiftler arasındaki sevgi bağını güçlendirir, sabrı ve anlayışı geliştirir. Yoga kilo verdirir çünkü farkındalıklı bir beslenme alışkanlığı kazandırır.

Orijinal Yoga Sistemi'nin 8 basamaklı bir sistem olduğunu dile getirdiniz. Bize bu 8 basamağı kısaca anlatır mısınız?
1. Yama - Kontrol (Evrensel Eylem Kontrolü)
2. Niyama - Kesin Kontrol (Kişisel Eylem Kontrolü)
3. Asana - Duruş (Vücut Kontrolü)
4. Pranayama (Enerji Kontrolü
5. Prathayara (Duyu Kontrolü)
6. Dharana - Konsantrasyon (Zihin Kontrolü)
7. Dhyana - Meditasyon (Ego kontrolü)
8. Samadhi - ÜStün Yoğunlaşma (Bilinç Kontrolü)

İlk 6 basamak kişinin bedenini ve zihnini meditasyona hazırlar. Yama sayesinde birey etrafında dostça bir çevre yaratır. Yaşamı dengeye sokar. Kontrol enerjisini geliştirir. Niyama ile birey düzenli ve disiplinli bir hayata kavuşur. Çünkü insan hayatına bir düzen getirmez ise özgür yaşayamaz. Niyama'da insanın kişisel eylem yönü gelişir. Yama ve Niyama ile duygu ve düşünceler denetim altına alınır. Asana duruştur. Bedeni eğitmek demektir. Fiziksel huzura kavuşulur. Eğer beden zinde ise zihin de sağlıklıdır. Pranayama'da nefes alış verişleri düzenlenir. Prathayara duyuları dış objelerden geri çekmedir; içe çekilmedir. Dharana konsantrasyondur yani zihni tek nokta üzerinde sabitlemektir. Dhyana meditasyondur. Ego tamamen yok olup, varoluş hissi yaşanır. Son basamak ise Sanadhi'dir. Hersey çözülmüş ve herseye ulaşılmıştır. Herhangi bir istek yoktur. Kişi yuvasına dönmüştür.

Yoganın başarıya ne gibi katkıları var?
Sporun çeşitli dallarında pek çok profesyonel sporcu yoga tekniklerinden faydalanip başarısını artırmıştır. Başarının odaklanma ve motivasyon ile sıkı bir ilişkisi mevcut. Yoga teknikleri ile zihin tek odaklı hale getirilir, zihni uyaran ve rahatsız eden dış uyaricilar devre dışı kalır böylelikle kişi yaptığı ise tam konsantre olur. Bu da başarıyı artırır. Pek çok örnekler vardır aslında; profesyonel bisikletçiler, kayakçılar düzenli yoga uygulamalariyla; yoganin verdiği güç ve dirençle şampiyonluklar kazanıyorlar. Bununla birlikte sağlık, direnç ve dayanıklılık sağlıyor. Böylece hayatın zorluklarına daha kolay göğüs gerebiliyorlar. Zihinsel huzur sağlar bu da başarıyı engelleyen tüm olumsuz faktörleri ortadan kaldırır. Negatif düşünceler gider yerine pozitif ve olumlu düşünceler gelir ki, bu da başarıyı artıran son derece önemli bir etkendir. Çünkü bir çok başarısızlık örneklerinin temelinde negatif zihinsel tutum vardır. Yoga ile tüm negatifliklikler ortadan kalkıyor, içsel uyum, sağlık, huzur ve dinginlik geliyor. Yoga, sağlıklı refah dolu özgür ve huzurlu ve mutlu bir hayatı size verir. Yani mutluluk getirir. Mutluluk da en büyük başarıdır.

neval kütükYoga ile ilgili okuduğum pek çok makale ve kaynakta Akif Manaf'ın yoga için önemli biri olduğundan bahsetmişlerdi. Kendisi ve Yoga Academy ile tanıştınız? Bir de federasyonunuz varmış...
Yoga Academy ile 2010 yılında tanıştım. Nişantaşı'ndaki merkezde haftada en az 2 gün düzenli olarak devam ettim. Sağlığıma olumlu etkileri olduğunu ve bunun süreklilik gösterdiğinin farkına varınca hem yogaya hem de Yoga Academy'e karşı güven oluştu. Burada bir profesyonellik gördüm. Yogayı bilimsel olarak sunuyorlardı. Yoga Academy merkezine ilk girdigimde raflarda birçok kalindan inceye sıralı çeşit çeşit kitaplar dikkatimi çekti. Kitaplara olan ilgim zaten çok fazlaydı. Beni cezbeden ilk şey açıkçası bu kitapların varlığı oldu. Dersten önce bir tanesini elime aldım ve Akif Manaf yazıyordu. Karşımdaki eğitmene; 'Akif Manaf kim?' diye sordum 'Kurucumuz' cevabını verdi ve o zaman ilk kez beni onun derslerine çağırdı. Bana esas şifayi kendisinin yardımıyla geleceğini o anda anlamıştim. Uluslararası Yoga Federasyonu Başkanı ve Yoga Academy'nin kurucusu olan Akif Manaf'ın çakra çalışmalarına düzenli devam ettim ve birçok şey değişti hayatımda. Mesleki açıdan yönümu değiştirdim, yoga eğitmei oldum. Hayata tekrar döndüm çünkü bir süreliğine yoğun bakimda gibiydim. Yeni bir hayat kazandırdı bana. Bu geliştirici ve dönüştürücü yolda Akif Hoca'nın kitapları bana rehberlik etti. Yolumu her kaybedecek gibi olduğumda hep doğru yolu bulmami sağladı. Kurul üyeliği üstlendiğim Uluslararası Yoga Federasyonu 2013 yılında kuruldu. Amacı 151 ülkede organize olmak ve Orjinal Yoga Sistemi'nin Uluslar arası düzeyde yaygınlaşmasını sağlamaktır.

İnsanlar yoga yapmaya iten şey ne oluyor? Mevcutta nasıl bir profil var elinizde? Eğitim durumları ne düzeyde?
Genelde doktorların yönlendirmeleriyle merkezimize geliyorlar. Çeşitli bedensel rahatsızlıklar ve hayat kalitesini düşüren sıkıntıların varlığı yogaya başlama nedenlerinden birkaçı. Onun dışında özel ilgi gösterenler de var. Uzun zamandır kendisine hobi edinen ve düzenli devam etmek isteyen öğrenciler de oluyor. Bazıları sadece sosyalleşmek bazıları da günlük stres yorgunluk ve gerginliği atmak için geliyor. Sadece dinlenme amacıyla yoga yapanlar da var. Her yaştan öğrencilerle karşılaşıyorum. Çocuk, genç, orta yaş, yaşlı fakat genelde ilgi gösteren kesim genç ve orta yaş bayanlar oluyor. Genç kesim öğrenci ya da halen çalışan. Orta kesim ise tercihen çalışmayan ya da emekli olmuş artık çalışma hayatını bitirenler oluyor. Okumuş, aydın ve eğitim seviyesi yüksek kişiler yogayı düzenli olarak yapıyorlar.

Başarı ve motivasyonu artırır
Yoganın insan ilişkilerine katkısı ne? Özellikle cinsel ilişkilerdeki sorunlar fazlaca dile getiriliyor...
Yoga evliliğe çok iyi gelir. Uygulayan çiftler zamanla birbiriyle daha uyumlu hale bürünürler. Aralarındaki sevgi bağı güçlenir. Birbirlerine olan saygılari artarak ilişkilerinde daha sabırlı ve anlayışlı olurlar. Düzenli yoga yapan çiftlerde boşanma oranları çok daha azdır. Ayrıca derslerimizde uygulan ve özel bir program olan çiftler için yoga ile de bir çok çiftin ozel hayatı olumlu yönde gelişir. Yoga ile beden imgesi farklılaşir ve özgüven artar. Böylelikle cinsel yaşam güçlenir ve gelişir. Cinsel ilişki sırasında fiziksel görünüm ve performansla ilgili çekingenlik yargi ve kaygılar yok olur. Birey bedeni konusunda kendini rahat hisseder ve yakınlık içeren bu tür ilişkilerde endişelerden uzaklaşır. Kişi gevşek sabırlı enerjik pozitif olduğu için daha rahat duygusal bağ kurabilmektedir. Kaygısız ve beklentisiz olduğu için cinsel yaşamin kalitesi artarak güçlenir.

Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?
Orijinal Yoga Sistemi hayatıma girdiğinden beri her günüm yepyeni ve dopdolu. Her ne kadar bazen aynı duruşları tekrarlasam da bu yöntembilimin bir özelliği var ki; dinamik olması. Her seferinde ilk kez uyguluyormus gibi duruşu deneyimliyorum, her dersten ayrı tat ayrı heyecan alıyorum. Orijinal Yoga Sistemi yaşam biçimi haline gelirse hayat o kadar kolaylaşır ki; artık hayatın sorunları sizi etkileyemez hale gelir. İnsanlara olan hatta tüm canlılara olan sevginiz artar.

www.yogaacademy.com.tr
info@yogaacademy.com.tr
atasehir@yogaacademy.com.tr
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sevgi Ekşioğlu - 1 yıl önce
Böylesi sağlık ve mutluluk odaklı bir yazıdan çok etkilendim. Çok samimi ama bir o kadar da bilimsel ifade edilmiş. Neval hanım sizi ve bu tür yazılara yer verme duyarlılığında bulunan site yönetimini tebrik ederim. Yazılarınızın devamlılığını diliyorum. Sevgilerimle
Avatar
Feride Karaçorlu - 9 ay önce
Harika bir yazı. Ne kadar pozitif. Sağlık, huzur dolu