ALİ KILIÇ'TAN TERÖR OLAYLARINA KARŞI GÖRÜLMEMİŞ TEPKİ

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç siyasi parti ilçe başkanları ile gerçekleşen toplantı ve yapılan sağduyu çağrısını Gazete İstanbul'a değerlendirdi. Türkiye'de uzun zamandan beri iç savaş çıkartılmak istendiğini belirten Kılıç, «Birilerinin ekmeğine yağ sürmeyeceğiz. Hiç kimse halkımızı kirli emellerine alet edemez» diye konuştu.

ALİ KILIÇ'TAN TERÖR OLAYLARINA KARŞI GÖRÜLMEMİŞ TEPKİ


Göreve geldiği günden beri, Maltepe'de faaliyet gösteren siyasi parti temsilcileri ile bir araya gelen ve istişarede bulunan Belediye Başkanı Ali Kılıç, son günlerde yaşanan terör olaylarını yine ilçe başkanları ile değerlendirdi. Kılıç'ın davetiyle bir araya gelen 6 farklı partinin ilçe başkanı sağduyu çağrısında bulunarak; provokasyonların önüne geçmek için birlikte hareket etme kararı aldı. Yapılan toplantıyı gazetemize değerlendiren Kılıç ise, “İlçemizde istenmeyen bir iki olay oldu. Biz Maltepeliler olarak birilerinin ekmeğine yağ sürmeyeceğiz” dedi.

İç savaşa doğru gidiyoruz
Gazetemize önemli açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Ali Kılıç uzun zamandan beri Türkiye'de iç savaş çıkartılmaya çalışıldığını söyledi. Sorumluluğu sadece genel başkanlara yüklemenin yanlış olduğunu da sözlerine ekleyen Kılıç, “Adım adım iç savaşa doğru gidiyoruz. Son günlerde yaşanan büyük acılardan dolayı gençlerimiz duygularını frenleyemiyor. Bizler de yönetici olarak ilçemizde sorumluluk almak zorundayız. Hiç kimsenin halkımızı kirli emellerine alet etmesine müsaade etmeyeceğiz” açıklamasını yaptı.

Bütün partileri davet ettik
Toplantıya katılmayan AK Parti ve MHP ilçe başkanlarına da davet gönderdiğini belirten Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Biz kapsamlı istişareyi gelenek haline getirdik. Fakat bu zor günlerde bir araya gelmemiz çok daha önemli. AK Parti toplantılarımıza icabet etmese de kendilerini her seferinde davet ediyoruz. Şu anda Maltepe'de, birlik ve beraberlik adına yapılması gerekenleri de siyasetçilerle paylaştık. MHP ilçe başkanı arkadaşımız ise bir işi olduğundan dolayı katılmadı. Maltepe'de hizmet veren bütün ilçe başkanları burada partisini temsil ediyor. Bu nedenle hepsinin görüşü ilçemiz adına çok önemli” ifadelerini kullandı.

Uyarı pankartı yapılacak
Bu zor süreçte siyasi parti genel başkanlarına da çağrı yaptığını hatırlatan Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Türkiye'nin kan gölüne döndüğü bir ortamda aynı çatı altında hizmet veren bütün genel başkanların da bir araya gelmesi gerekir. Hep bir ağızdan bu yaşananlara dur demeleri lazım” diye konuştu. Bu tür toplantıları Maltepe'de her zaman yapacaklarını belirten Kılıç, “Bütün siyasi partilerimizin simgesinin bulunduğu bir pankart yaptırıp birlik ve beraberlik çağrısında bulunacağız. Bu pankartımızı da ilçemizin her köşesine asacağız” dedi.

Elimizi taşın altına koymalıyız
Siyasi parti ilçe başkanları ile yapılan toplantıda da birlik ve beraberlik mesajı veren Belediye Başkanı Ali Kılıç, Türkiye'nin zor bir dönemden geçtiğini belirtti. İlçe başkanlarına hitaben, “Sizler benim için çok önemlisiniz, birileri gider ama sizler Maltepelisiniz” açıklamasını yapan Kılıç, “Ülkemizde son dönemlerde yaşanan şiddet olayları, terör ve şehit haberleri sonrası böylesi bir toplantıyı yapmakta fayda gördüm. Gelen haberler ciğerimizi dağlarken, bizler sorumlu kişiler olarak elimizi taşın altına koymalıyız. Klasik açıklamalarla değil, birlikte terörün her türlüsüne lanet etmeliyiz” ifadelerini kullandı. Konuşmasının devamında “Bir proje yürürlüğe konuldu, çok dikkatli olmalıyız. Bu ülke 70’li yıllarda bunun faturasını ağır ödedi, geçmişten ders almalıyız” diyen Kılıç, “Gençlerimiz, vatandaşlarımız ateşli olabilir, sokağa inebilir ama bizler sağduyulu olup tansiyonu düşürmeliyiz. Her ne sebeple olursa olsun siyasi partiler birlik olmalı ve didişmeyi bırakmalı. Eğer siyaset uzlaşma sanatıysa, ustalığımızı göstermeliyiz. İlçemize barış, dostluk ve sevgi iklimini yaymalı ve devam ettirmeliyiz” diye konuştu.

Bıçak kemiğe dayandı
Birlik mesajının sözde kalmamasını da isteyen Kılıç, “Anadolu insanı en güç şartlarda emperyalizme diz çöktürmüş, topraklarının her karışını birlikte savunmuş ve Atatürk devrimlerine sahip çıkarak büyük bir demokrasi yeşertmiştir. Çanakkale’ye her milletten insan gelip vatan savunmasına katılmıştır. İşte bu şiarla Türk halkı, bugün yaşanan şiddet olaylarının bir parçası olmamalıdır, biz hep birlikte bir anlam ifade ediyoruz. Bıçağın kemiğe dayandığı bir gündeyiz, artık her gün yeni bir provokasyona gebe görünüyor. Bu tansiyonu düşürmek bizlerin elinde. Bizler, bunu Maltepe’de başardık, buradan tüm Türkiye’ye örnek olabiliriz. Bugün bu toplantıya katılmayan siyasi parti teşkilatları halk önünde hesabını verir. Bizler bir de olsak, bin de olsak, barış, sevgi, dostluk ve kardeşliği haykırmalıyız” ifadelerini kullandı.

HDP’yi ziyaret edecekler
Maltepe'de bir araya gelen Belediye Başkanı Ali Kılıç ve siyasi partilerin ilçe başkanları, son günlerde yaşanan acı olaylara birlik ve beraberlik mesajı verdi. Belediye Başkanı Kılıç'ın davetiyle gerçekleşen toplantıya CHP Maltepe İlçe Başkanı Hasan Solmaz, DSP İlçe Başkanı Özcan Uslu, Saadet Partisi ilçe teşkilatından Sami Arslan, Demokrat Parti İlçe Başkanı Çetin Yılmaz, Vatan Partisi İlçe Başkanı Süleyman Somer ve Bağımsız Türkiye Partisi İlçe Başkanı Ersin Kızak katıldı. Toplantıda kardeşlik temalı ve bütün partilerin imzasını taşıyan pankartların ilçenin ana arterlerine asılması, son günlerde siyasi parti ilçe binalarına karşı yapılan saldırılara yönelik olarak, HDP ilçe teşkilatının ziyaret edilmesi kararı alındı.

Terörün dili, dini, ırkı olmaz
ÖTE yandan Maltepe Kent Konseyi Gençlik Meclisi de açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: "Son günlerde yaşanan olaylardan dolayı ülke olarak zor bir dönemden geçiyoruz. Canımız yanıyor, vatan adeta yangın yeri. Gelen her kötü haberle ateş yalnızca evlere değil yüreklerimize düşüyor, ateş hepimizi yakıyor. Acımız tarifsiz! Terörün dili, dini, ırkı olmaz. Terör kimden gelirse gelsin ve kime karşı yapılırsa yapılsın terörün her türlüsünü ve terörden beslenen herkesi lânetliyoruz. Bu ağır şartlarda ihtiyacımız olan şey sağduyudur. Birlik ve beraberlik içinde yaratılmak istenen kaos ortamından uzak durarak barışa çağrı yapmak bizlerin görevidir. Bir kez daha yaşanan olaylarda hayatını kaybeden askerlerimizin, polislerimizin ve sivil vatandaşlarımızın ailelerine başsağlığı ve sabır diliyor, yapılan hain saldırıları kınıyoruz. Bizler gencecik bedenlerin toprak altına girmediği, anaların ağlamadığı bir ülkede barış ve kardeşlik içinde yaşamak istiyoruz. Çağrımızdır; yüzyıllardır birlikte yaşadığımız topraklarda birlik ve kardeşliğimizin bozulmasına izin vermeyelim."
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.