ALMAYIN YANARSINIZ!

3. Havalimanı, 3. Köprü gibi dev projelerin gayrimenkul değerini arttırdığı ilçeler için İstanbul Valiliği açıklama yaptı.

ALMAYIN YANARSINIZ!

Valilik, Çatalca, Arnavutköy ve Silivri’de, Hazine’ye ait arazilerin sahte evraklarla vatandaşlara satıldığını belirterek «Satışı yapılan araziler Hazine’ye ait. Bu arazilerin tapularını almanız mümkün değil, yaptığınız ödemeler yanar» dedi.

İstanbul Valiliği 3. Havalimanı ve 3. Köprü projelerinin etkilediği Çatalca, Silivri ve Arnavutköy'deki araziler hakkında açıklamada bulundu. Valilikten yapılan açıklamada; “Silivri ve Çatalca İlçesine bağlı eski Istranca Mahalleleri (Sayalar, Danamandıra, Çayırdere, Hallaçlı, Aydınlar vs.) ile Arnavutköy İlçesine bağlı bir kısım Mahallelerde bulunan Hazine taşınmazları özellikle son günlerde artan bir şekilde taşınmazları işgal edenler tarafından usulsüzce ve muhtarlık mührüyle mühürlenmek suretiyle adi evrak niteliği taşıyan alım/satım veya zilyetliğin devri sözleşmesi adları altında 3. şahıslara bedeli mukabilinde satıldığı veya kiralandığı Defterdarlığımızca yapılan çalışmalar ile muhtelif dilekçe ve şikâyetler neticesinde tespit edilmiş bulunmaktadır” ifadeleri yer aldı. Hurriyet.com.tr'de yer alan habere göre bir firma, kısa bir süre önce, Silivri'de 1 milyon metrekarelik araziyi parselleyerek satışına başladı.


O arsaları alanlar mağdur oldu
Bu duruma ilişkin olarak Valilik ilgili Kaymakamlıkları bilgilendirerek, Hazineye ait taşınmazların gayri resmi bir şekilde alım-satım/devir veya kiralama işlemlerine konu edilmesi sonucunda üçüncü şahısların mağdur olduğu, ayrıca kamu görevlisi mahalle muhtarlarının bu tür işlemleri teşvik eder nitelikte bu sözleşmelerde imzasının bulunması ve muhtarlık mührüyle mühürlenmesinin uygun olmayacağı bildirilerek söz konusu mahalle muhtarlarının yaptığı bu tür işlemlerin araştırılarak gereğinin yapılması istendi.

Evrakların geçerliliği yok
Valiliğin yaptığı açıklamada, “Çatalca, Silivri ve Arnavutköy İlçelerinin de yer aldığı bölgede yaşayan halkımızın, adına düzenlenmiş Türkiye Cumhuriyeti tapusu olmadığı halde işgal etmiş olduğu Hazine taşınmazlarını muhtar senedi, zilyetliğin devri sözleşmesi, satış senedi, kira sözleşmesi vb. gibi adlar altında hukuki geçerliliği olmadan 3. kişilere satmakta veya kiralamaktadır” denildi. Durumdan habersiz olarak devir aldığını, satın aldığını veya kiraladığını düşünen bu kişilerin ileride tapularını alacakları ümidiyle bu taşınmazlara büyük paralar ödemek suretiyle mağdur olduğu ifade edildi.

Muhtarlar devir yapamaz 
İstanbul Valiliği Çatalca için de 'arazinizi kaptırmayın' uyarısında bulundu. Taşınmaz alım-satımın ancak ilgili tapu müdürlüklerinde, tapu müdürü veya yetkilisi huzurunda yapıldığı vurgulanan açıklamada, “İlimiz sınırları dahilinde bulunan Hazineye ait taşınmazlar İstanbul Defterdarlığınca yönetilmekte olup, muhtarlar veya diğer şahıslar tarafından Hazine taşınmazlarının “Zilyetliğin Devri” adı altında devri, alım-satımı veya kiralanması hiçbir şekilde yapılamaz” denildi.

Savcılığa suç duyurusu
Valilik, ileride telafisi imkânsız sonuçlar doğurarak mağduriyetlerin yaşanmaması için tüm vatandaşları açıklamada belirttikleri hususlara hassasiyetle riayet etmelerini önerdi. Ayrıca, Defterdarlık, tüm bu gayri resmi işlemlere teşebbüs ettiğini tespit ettikleri hakkında gerekli cezai işlem uygulanması için Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Hazine taşınmazlarının işgale uğradığının tespiti halinde ise 2886 sayılı Yasanın 75. Maddesine göre mülki amirden tahliyesine yönelik işlem yapılacak.

ZEYNEP VURAL
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.