ATAŞEHİR BELEDİYESİ: ALTIN VARAKLI BELEDİYE SARAYI

Son günlerde gündemden düşmeyen Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi'nin yeni bir skandalı patlak verdi. Eşi CHP Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi'nin üzerine aldığı rezidans daireleri ile partisini zor durumda bırakan Battal İlgezdi bu kez de belediyeye aldığı altın yaprak varaklı mobilyalarla tartışma konusu oldu. İlk kez Gazete İstanbul'un ulaştığı belgeler kamudaki israfı gözler önüne serdi. Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın Altın Varak ile gündeme gelmesi karşısında CHP'li belediyenin de benzer uygulamaya gitmesi kamuoyunda şaşkınlık yarattı.

ATAŞEHİR BELEDİYESİ: ALTIN VARAKLI BELEDİYE SARAYI


Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda şatafatlı dekorasyon yapıldığı iddiası CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve diğer muhalefet temsilcilerince sık sık gündeme getirilirken, son günlerde yaşanan gelişmeler gözlerin bir anda CHP'li Ataşehir Belediyesi'ne çevrilmesine neden oldu. 2009 yılında belediye statüsünü kazanan Ataşehir'in CHP'li Belediye Başkanı Battal İlgezdi'nin birinci sınıf lüks lüks mobilya alımına gittiği belgeleriyle tespit edildi. Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda olduğu ileri sürülen Altın Varak furyasının CHP'li belediyede tavan yaptığı ise resmen kayıtlara geçti. CHP'li belediye başkanı, belediyeye alınması için talimat verdiği soyunma dolapları hariç, çiçeklik ve ayna dahil olmak üzere, TV ünitesi, kanape, sehpa, danışma bankosu, koltuk ve masaların altın yaprak varaklı olmasını istedi. Birinci sınıf kayın ağacından yapılan mobilyalar aynı zamanda oymalı.

Mobilyalar Altın Yaprak Varaklı

AK Parti iktidarını, yolsuzluk ve kamu mallarının israf edilmesi üzerinden yıpratmaya çalışan CHP'lilerin, iktidar oldukları birçok belediyede benzer durumda icraatlar sergilediği görüldü. Özellikle, Şişli, Avcılar ve Beşiktaş belediyelerinin belediyecilik anlayışıyla gündeme düştüğü yolsuzluk ve israf kervanına son günlerde Ataşehir Belediyesi de katıldı. TOKİ'nin 2013 yılında teslim ettiği belediye binasına kendisi ve üst düzey kadrosunun kullanımı için lüks mobilya alan CHP'li Başkan İlgezdi, adrese teslim gerçekleştirdiği ballı ihaleyle belediye bütçesinden 1 milyon 600 bin TL'yi 2013 yılında sarf etti. Konuyla ilgili detaylı araştırma yapan Gazete İstanbul, İlgezdi ve A Takımı için alınan mobilyaların altın yaprak varaklı olduğunun belgesine ulaştı. Gündem yaratacak detayların yanı sıra İlgezdi'nin 2012 yılında da benzer bir skandala imza attığı ortaya çıktı. Mobilya alım ihalelerini Koç Büro Mobilyaları İnş. San. Tic. Ltd. Şti.'ne pas eden CHP'li Belediye Başkanı Battal İlgezdi'nin yaklaşık maliyeti 2 milyon 31 bin 315 TL tutarındaki iştah kabartan bir ihaleyi de açık ihale usulü yapmak yerine pazarlık usulü davetle aynı firmaya verdiği tespit edildi.

Halkın parasıyla saltanat

2013/44182 sayılı mobilya ihale alımı ihalesinin şartnamesine özel maddeler ekleten CHP'li belediye başkanı, makam koltuğu, çalışma masası, sehpası, ayna ve TV ünitelerinde özellikle altın yaprak varak uygulamasının kullanılması talimatını verdi. Koltuk, sehpa, ayna, masa ve diğer ünitelerde oyma sanatının kullanılması yönünde işçilik gerektiren ve fiyatı artıran işlemlerin yapılması ihalenin teknik şartnamesine eklenirken, mobilyalar kayın ağacından tercih edildi. Yoksulluk ve halkçılık üzerinden siyaset yapan CHP'li bir belediyede şatafatlı makam odalarında saltanat sürülmesi partilileri zor durumda bıraktı. Genel seçimlerin ardından Ataşehir skandalı ile çalkalanan parti genel merkezinde ise parti içi yoğun tartışmaların dışarıya yansıdığı görüldü.Belediye hizmet binalarından Mustafa Saffet Kültür Merkezi başta olmak üzere birçok birime alınan mobilyaların, yine rekabet şartlarının oluşmadığı ihale usülleriyle Koç Büro Mobilyaları İnş. San.Tic. Ltd. Şti'e verildiği dikkat çekerken, ihalelere sadece bir firmanın katılmış olması da manidar bulundu. Firmanın son yıllarda aldığı ihalelerin toplam bedeli ise 6 milyon Tl tutarında. Kamu hizmetlerinde etkinlik ve verimlilik gibi esasların önceliğe dahil edilmesi yerine israfa ve kamuyu zarar edici politikalara yer verilmesi Ataşehir Belediyesi'nde ahbap-çavuş ilişkilerinin olduğu yönünde kuşku yarattı.

Kamu hizmetinde bir genel müdür seviyesindeki bürokratın kullandığı makam koltuğu bedeli 4 bin ila 9 bin TL arasında seyrederken, CHP'li Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi'nin makam koltuğunun birinci sınıf kayın ağacından ve ince işçilik gerektiren oymalı koltuk olması nedeniyle fiyatının yükseldiği buna bir de altın yaprak varak maliyetinin eklenmesiyle daha fahiş fiyatı bulduğu belirtildi. Belediye başkanının aynı özellikteki makam koltuğu, çalışma masası ve sehpalardan başkan yardımcılarına da sipariş ettiği ihale detaylarında göze çarptı. Mali zorluk nedeniyle SGK borcunu ödemekte güçlük çeken, meclisten borçlanma yetkisi isteyen İlgezdi'nin israfa yönelik lüks alımlara gitmesi ve ihalelerin genelinde rekabet şartlarını oluşturmadan servet tutarındaki ihaleleri bir firmayla sonuçlandırması da belediyeyi her geçen gün borç batağına sokmakta.
 
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

Kaynak: Gazete İstanbul

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.