Avcılar Belediyesi'nden ballı ihale!

Belediyeden ihale yoluyla aylık 521 TL’ye kiraladığı bir ATM yerini 2 bin 80 TL’ye başka bir kuruma kiralayan ALİS şirketi, toplam 308 ATM’den yılda 7 milyon lira kazanç sağlayacak. İhale gereği yapılan 3 yıllık sözleşme sonunda ise 23 milyonu aşkın gelir elde edecek.

Avcılar Belediyesi'nden ballı ihale!

Tanesini 810 liradan Avcılar Belediyesi'ne sattığı Lale Oturma Grubu ile gündeme gelen ALİS İnşaat Temizlik Reklam Tekstil Plastik ve Sanayi Ticaret Limited Şirketi son olarak belediyeden üç yıl süreyle ihale yoluyla 22 ATM Platform yeri kiraladı. 22 platforma minimum 132, maksimum 308 ATM yerleştirilebilecek. Her ATM için belediyeye aylık 521 TL (Yıllık 6 bin 252 lira) ödeyecek olan ALİS, aynı yerleri ATMPOİNT firmasına aylık 2 bin 80 liradan (Yıllık 25 bin TL) kiraya verdi. Kiralamalar arasındaki uçuk fark, belediyeye ait taşınmazların ballı bir ihale yoluyla ALİS'e peşkeş çekildiği şeklinde yorumlandı.

3 yılda 23 milyon lira
ALİS şirketinin Avcılar Belediyesi'ne maksimum 308 ATM için aylık 160 bin 468  TL (Yıllık 1 milyon 925 bin 616 lira) kira ödeyecek olması dikkat çekerken, aynı yerleri ATM POİNT'e uçuk bir rakama kiralaması kamuoyunda şaşkınlık yarattı. 308 ATM için belediyeye aylık 160 bin 468  TL ödeyecek olan ALİS, ATMPOİNT'ten aylık 640 bin 640 TL (Yıllık 7 milyon 687 bin 680 TL) kira bedeli alacak. İhalede belirlenen 3 yıl sürede belediyeye 5 milyon 776 bin 848 TL ödeyecek olan ALİS, 3yılın sonunda 23 milyon 63 bin 40 TL kira geliri elde etmiş olacak. Belediyenin kaynaklarının bu şekilde çarçur edilmesine rağmen Belediye Başkanı Handan Toprak bugün yapılacak meclis toplantısında 82.5 milyonluk borçlanma yetkisi isteyecek.

Belediye zarar uğratıldı
2014 yılında 24 milyon, 2015 yılında 60 milyon bütçe açığı olan Avcılar Belediyesi'nin adrese teslim ihaleler, ihaleye göre kurulan firmalar, belediyede çalışan personelin yakınlarına kurdurulan firmalar, ihaleye girecek firmaların yapısına göre hazırlanan özel şartnameler, fahiş rakamlara verilen ihaleler yüzünden oluşan kamu zararlarından dolayı yaklaşık 300 milyon civarında borcu bulunuyor. Bütün bunlara rağmen son ATM kiralama ihalesinde bile kaynaklarının doğru kullanılmadığı, belediyenin ciddi bir zarar uğratıldığı görüldü.

Bütçe açığında rekor
Belediyenin 22 platform noktasında en az 132 en fazla 308 ATM'den sağlayabileceği gelir yıllık 4 ile 8 milyon olabilecekken, 2 milyondan daha az bir kira geliri elde edilmesi kafalarda soru işareti bıraktı. Borç batağında olan Avcılar Belediyesi'nin işçi maaşlarını ödeyemez bir durumda olmasına rağmen, Başkan Toprak'ın, 1,5 yılda 3 lüks makam aracı değiştirdiği ve göreve geldiği ilk yılda verdiği bütçe açığı ile rekor kırdığı biliniyor.

Encümene yukarıdan müdahale
Avcılar Belediyesi yetkililerinden aldığımız bilgilere göre ilk kiralama teklifi düşük olduğu gerekçesiyle ret edilmiş. Daha yukarıdan müdahale ile Encümen üyelerinin ATM başına 250 liralık bir artışla 6 bin 250 liradan yıllık olarak ALİS'e kirayı onayladığı da gelen bilgiler arasında.
İhalenin adı: Aşağıda nitelikleri belirtilen belediyemize taşınmazlar ile tasarrufundaki yerlerde belirlenecek alanlar üzerinde ATM Platformlarının 3 (üç) yıl süreyle 1. yıl aylık: 154 bin lira + KDV muhammen bedelle 2886 sayılı ihale yasası uyarınca ve şartnamesi gereğince Açık Teklif Usulü ile kiraya verilme.
İhale Tarihi: 6 Ocak 2016 tarihinde üç yıllık ATM Platformu ihalesi yapıldı. Kiralanan yer toplamı: 22 Adet Platform, (minumum 6 adet, maksimum 14 adet) toplam 308 adet
İhale detayı: İhale şartnamesinde her ATM için aylık 500 lira, 154 ATM için aylık 77 bin lira, 1 milyon 848 bin lira kiralama bedeli belirlendi. Kim ihaleyi aldı?
İhaleyi Özel Kalem Müdürlüğü'nde çalışan Alican Abacı'nın babası İsmet Abacı'nın yetkili olduğu ALİS firması kazandı. İşe başlandı mı? ALİS 22 noktadan ilk olarak belediyenin karşısında bulunan Atatürk Parkı'nın köşesine kiralık ATM'leri yerleştirildi. İki yeni yer ise Ecevit Parkı içersinde hazırlanıyor. İhale şartnamesinde kiralama şeklinin ATM'ler konuldukça mı yoksa 308 ATM üzerinden alınıp alınmayacağı bir muamma olarak duruyor. İhaleyi kazanan ALİS Şirketi'nin kiralama yaptığı ve merkezi Bursa'da bulunan ATMPOİNT firmasının sahibi Ali Merter Yayla AK Parti'ye yakınlığı ile dikkat çekiyor. HABER MERKEZİ

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.