AVCILAR'DA ÇÖP KOKMAYA DEVAM EDİYOR

Avcılar Belediye Meclisi, birçok kez gündeme gelen çöp ihalesiyle çalkalandı. İhaleyle ilgili bilgi veren Belediye Başkanı Handan Toprak'ın, konuyu yanlış aktardığını belirten AK Parti Grup Sözcüsü Mehmet Özgür, “Beşkardeşler firmasının ihaleden çekilmesi ve ben bu maliyetleri karşılayamıyorum demesi büyük bir muammadır. Takdiri kamuoyuna bırakıyoruz” dedi.

AVCILAR'DA ÇÖP KOKMAYA DEVAM EDİYOR

Avcılar Belediye Meclisi'nin Aralık ayındaki ikinci oturumu Belediye Başkanı Handan Toprak'ın başkanlığında gerçekleşti. Belediyeler Birliği'nden gelen rozetlerin meclis üyelerine dağıtımıyla başlayan oturumda ilk sözü Meclis Üyesi İsmail Algül aldı. Algül, geçtiğimiz hafta kritik bir maça çıkan Avcılar Belediyespor'un genç takımının haksız penaltıyı bilinçli bir şekilde dışarıya göndermesini ve sonraki hafta şampiyonluk turu atmasını değerlendirdi. Avcılar Belediyespor'un bu davranışıyla beraber büyük bir taktir kazandığını ve herkesin gönlünde büyük bir yer elde ettiğini vurgulayan Algül, bu davranışın herkese örnek olması gerektiğinin altını çizdi.

Gençlerin yanındayız
Algül'ün ardından konuya ilişkin bir açıklama yapan Belediye Başkanı Toprak da, Avcılar Belediyespor'un genç oyuncularının herkese örnek olduğunu belirterek, Avcılar'a büyük bir gurur yaşattıklarını açıkladı. “Gençlerin her zaman yanındayız” diyen Toprak, Atatürk'ün; “Ben sporcunun zeki çevik ve ahlaklısını severim” şeklindeki sözünü anımsatarak, Avcılarlı gençlerin bunu gösterdiğini ve bileklerinin hakkıyla şampiyon olduklarını söyledi.

İhale hakkında bilgi verdi
Oturumun devamında Avcılar'da daha önce birçok kez gündeme gelen çöp ihalesiyle ilgili açıklamalar yapıldı. İhaleye ilişkin mecliste bilgilendirmelerde bulunan Toprak, sözkonusu ihale nedeniyle hiçbir hukuksuzluğun olmadığını ve her şeyin oldukça net olduğunu vurguladı. İhaleden çekilen Beşkardeşler firmasına ilişkin konuşan Toprak, “İhaleyi ilk aşamada kaybeden Beşkardeşler firması Kamu İhale Kurumu'na (KİK) başvuruyor. KİK'de ihalenin yapılması noktasında herhangi bir sıkıntı olmadığını söyleyince firma gidip kendi haklarını arama nezdinde idari mahkemeye başvuruyor. Çünkü ihaleyi kaybetmenin dışında eksik şartnameyi yerine getiremediği için yatırmış olduğu teminatı da geri almak istiyor. Mahkeme diyor ki; firmanın teminatını irat kabul eden Avcılar Belediyesi bunu geri ödemek zorunda. Biz de irat kabul edilen ve ihale için yatırılan bedeli firmaya geri verdik” diye konuştu.

Danıştay'a kadar gittiler
İhaleye ilişkin bilgi vermeye devam eden Toprak, “İhaleyi kaybeden firma tüm bu süreçlerin ardından Danıştay'a kadar gidiyor. Danıştay da iade edilen irat bedelinin iadesini doğru buluyor. Ancak diyor ki komisyon kaldığı yerden devam etsin. Firmanın SGK'dan borcu yoktur yazısı almasına da gerek duyulmasın diyorlar çünkü borcu varsa belediyeden de alacağı olacak. O nedenle bunun istenmesini istemiyor. Avcılar Belediyesi'nin komisyonu da tekrar toplanıyor. Her iki firma da yani Beşkardeşler ve Tomurcuk firması bir araya geliyor. Burada sözleşme yapılmak üzere Beşkardeşler firmasına deniyor ki; en düşük teklifi siz verdiniz. SGK borcu yoktur yazısı da istemiyoruz. Gelin sözleşmeyi yapın deniyor. Bunun üzerine Beşkardeşler diyor ki; ben o teklifi verdim ama yerine getiremem. Böylece ihaleden çekiliyor. Böylece ihale Tomurcuk firmasına veriliyor” ifadelerini kullandı.

Neden geç çağırdınız?
Toprak'ın ardından konuşan AK Partili Grup Sözcüsü ve Meclis Üyesi Mehmet Özgür ise önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Toprak'ın açıklamalarının büyük bir muamma yarattığını anlatan Özgür, “Beşkardeşler firmasının bir itirazı vardı. İhale sürecine sadece iki gün kala kendilerine başvuru şartları ve katılımla ilgili evrak gittiğini belirtmişlerdir. Şimdi eğer biz; bir ihalenin gerçekten şeffaf ve net bir şekilde olmasını istiyorduysak neden bu arkadaşlara evrakları geç gönderdik? Neden geç çağırdık?” diye sordu.

SGK borcunu anlattı
Beşkardeşler'in SGK borcu ile ilgili de açıklamalarda bulunan Özgür, “SGK borçları vardı ki firma zaten bu borcu yapılandırmış. Yapılandırma demek vadesi geçmiş borcu olmadığı manasına gelir. Bizim burada yani belediyenin komisyonundaki arkadaşlarımız bu durumu firmanın SGK borcu vardır gibi görmüşler. Sonra firma doğal olarak itiraz yoluna gitmiş” dedi. Konuşmasının devamında Toprak'ı hedef alan Özgür, “Yani sizin açıklamalarınızın ortadaki durumla uzaktan yakından alakası yok. Ya siz burada konuyu yanlış aktarıyorsunuz ya da benim incelediğim evraklarda geçen itirazlar çok daha farklı” şeklinde konuştu.

Kafamızda soru işaretleri var
Her şeye rağmen ihaleye ilişkin kafasında bir takım soru işaretleri kaldığını anlatan Özgür, birçok kişinin de bu soruları sormaya devam edeceğini belirtti. “Beşkardeşler firması o kadar dürüstmüş ki epey bir hukuk mücadelesi vermiş. Sonra da demiş ki; ben bu maliyetlere katlanamıyorum. Bütün bunlar tam bir muammadır. Takdirini kamuoyuna bırakıyoruz” ifadesini kullandı.

Avcılar temizlik ihalesi

İnşaata açılamaz!
Başakşehir'den gelen arazilerden bir kısmı İETT'ye tahsis edildiği için arazinin 1 parselinin İETT’nin tahsisinde olduğunu anlatan Toprak diğer iki arazinin de tarım arazisi olduğunu belirtti. Toprak, “İETT'nin dışındaki kalan 2 büyük parsel belediyemizin tasarrufunda. Ancak 2 parsel de birinci derecede tarım arazisi. O nedenle buraların herhangi bir inşaata açılması asla mümkün değildir. Yani orası şu anda belediyemizin bünyesinde yer alan ama herhangi bir tasarrufta bulunamadığımız bir alan olarak duruyor” dedi.

Arazİler Avcılar’a geçti
Çöp ihalesinin yanı sıra mecliste gündeme gelen bir diğer konuda, Başakşehir'de yer alan ve Avcılar Belediyesi'nin sınırları dahilinde olan araziler oldu. Konuyla ilgili İstimlak Müdürlüğü'nden gelen önerge başkanlık makamına sunuldu. Belediye Başkanı Toprak sözkonusu arazilerle ilgili yaptığı açıklamada, “Geçmişte Avcılar'a verilmesi gereken araziler Başakşehir Belediyesi'ne verilmişti. Onlar da 2013 yılında aldıkları kararla birlikte bu arazileri İETT'ye tahsis etmiş. Biz bu arazilerin bünyemize dahil edilmesi için önemli bir mücadele verdik. Nitekim Nisan ayında buraların tapusu belediyemize geçti” diye konuştu. YAKUP TEZCAN
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.