Avcılar'ın Don Kişot'u

Avcılar Belediye Meclisi gündemine gelen ve öğrenci yurdunun yap-işlet-devret modeliyle kiraya verilmesini öngören gündem maddesi CHP Grubu'nda çatlak oluşturdu. Grup kararına uymayan CHP'li Ahmet Turan Arlı, disipline gönderilmeyi göze aldığını belirterek, “Gerekirse yürütmeyi durdurmak için yargı yoluna da gidebiliriz” dedi.

Avcılar'ın Don Kişot'u
09 Aralık 2016 Cuma 22:57

Avcılar Belediyesi tarafından 2013 yılında yapımına başlanan ve yaklaşık yüzde 40'ı tamamlanmış olan öğrenci yurdu CHP'yi ikiye böldü. Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da dahil olmak üzere çok sayıda CHP'li yurdu belediyenin işletmesini isterken, Emlak ve İstimlak Müdürlüğü'nden meclise gelen gündem maddesi ile yurdun yap-işlet-devret modeliyle kiraya verilmesi talep edildi. CHP'li Ahmet Turan Arlı'nın grup kararına uymayarak ret oyu verdiği ve AK Parti Grubu'nun da karşı çıktığı gündem maddesi oy çokluğu ile kabul edildi.

Gerekirse yargıya gideriz
Meclis toplantısı sonrası gazetemize konuşan ve disipline gitmeyi göze alarak grup kararına uymadığını açıklayan Ahmet Turan Arlı, "Bizim tek derdimiz yurdun belediye tarafından işletilmesi. Gerekirse yürütmeyi durdurmak için yargıya gidebiliriz. Toplumun yararına olan her yerde varız" dedi. Bundan sonra meclis üyeliği oynamayacağını, meclis üyeliği yapacağını dile getiren Arlı, "Verdiğim karardan Genel Merkez'in de haberi var. O yurt sadece Belediye'nin değil, Avcılar'ın tamamının. Yargı sürecinde yürekli CHP'li arkadaşlarım da bana destek verecektir" dedi.

Grup kararına uymayacağım
Halkın haklı talepleri doğrultusunda halkla birlikte hareket ettiğini ifade eden Arlı gündem maddesi tartışıldığı sırada da Başkan Handan Toprak'a hitaben, "Türkiye genelindeki yurtlarda bu kadar istismar varken, belediyenin yaptığı yurdun inşaatının devam etmediğini öğrendik. Ben bu yurdun yap-işlet-devret modeliyle değil bir an önce belediye tarafından yapılarak faaliyete geçirilmesini istiyorum. Bu modele karşı çıktığımı buradan beyan ediyorum. Grup kararına uymayacağım Başkanım"açıklamasını yaptı.

Sözleşmeyi biz göremedik
AK Partili Mustafa Akot ise  Avcılar'da hem devlet hem de özel üniversite bulunduğunu dolayısıyla öğrenci yurduna ihtiyaç olduğunu söyledi. 2013 yılında belediye tarafından yapımına başlanan fakat bir türlü bitirilemeyen öğrencı yurdunun gündeme gelmesini değerlendiren Akot, "Bu konuda komisyondaki arkadaşlarımıza görüşlerimizi ilettik. Yurt hakkında yeterli döküman komisyonumuza iletilmedi. Bu mevcut dökümanlarda ihalenin tarıfına dahil tereddüt var. Bir resmi yazıda 27 Temmuz'dan diğerinde 22 Şubat'tan bahsediliyor. Bu projenin sözleşme tarihi 21 Şubat 2013,  bitirme tarihi ise 31 Ağustos 2016 olması gerekiyor. Yapımı üstlenen firma ile yapılman bir sözleşme var; ama biz göremedik. Edindigimiz bilgilere göre hak edişi ödenmediği için yüklenici firma tarafından beledidyeye bir ihtarmane gönderilmiş" diye konuştu.

Müteahhide dava açtınız mı?
Mustafa Akot konuşmasının devamında yüklenici firmanın belediye dava açıp açmadığını sordu. Konuşmasına, "Ya da belediyede tarafından müteahhide açılan dava var mıdır"? sorusuyla sürdüren Akot, "Biz AK Parti Grubu olarak bu yurdun açılmasına, yapılmasına ya da yap-işlet-devret modeliyle kiraya verilmesine karşı değiliz. Sadece bir an önce bu işin bitirilmesini istiyoruz. İlçemizin yurda ihtiyacı vardır ve bir an önce bitirilmelidir" dedi.

Yurtların denetimini yapıyoruz
Mecliste yapılan eleştirilere cevap veren Belediye Başkanı Handan Toprak, Avcılar'ın sorumluluk alan bir ilçe olduğunu belirterek, tartışılan yurt binası hakkında, "Bu gündem maddesi yurdumuzun bir an önce yapılıp hizmete açılması için meclise geldi. Bu konuda işbirliğine çok önem veriyoruz.  Avcılar'da bulunan ve hangi sektöre ait olursa olsun bütün yurtların denetimini yapıyoruz" dedi. CHP'li Zafer Polat ise yurdun yapımını üstlenen firmanın işi zamanında teslim etmediğini belirterek, "Bundan dolayı gerekli işlemler yapıldıktan sonra 26 Haziran 2016'da sözleşme tarafımızca feshedildi. Bizler tekrar ihale edip bu yurdu Avcılar halkının hizmetine sunmak istiyoruz" ifadelerini kullandı. Yakup Tezcan


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.