AVCILAR'da VAY ANAM VAY!

Avcılar Belediye Meclisi'nin gündemini Gazetem İstanbul belirledi. Avcılar’a ilişkin haberlerimizin tartışıldığı toplantıda AK Parti Grup Sözcüsü Mehmet Özgür Belediye Başkanı Handan Toprak'ı terleten açıklamalar yaptı. Özgür, Toprak’ı belediyeyi eş başkanla yönetmekle suçlayarak, «Çöp ihalesinde olduğu gibi tartışmalı ve büyük ihalelerin iptali İstanbul'da bir ilktir» ifadelerini kullandı.

AVCILAR'da VAY ANAM VAY!

Avcılar Belediye Meclisi'nin 2015 yılındaki son meclis oturumu büyük tartışmalara sahne oldu. Belediye Başkanı Handan Toprak'ın başkanlığında gerçekleştirilen oturumda Meclis Üyesi Ali Ekber Çelik yer almazken, yakın zamanda meclis üyeliği düşürülecek olan CHP'li Nedim Sukuşu da mazaretsiz olarak oturumda bulunmadı. Gazetemizin daha önce Avcılar'a ilişkin gündeme getirdiği haberlerin konuşulduğu mecliste tansiyon bir hayli yükseldi. AK Parti Grup Sözcüsü Mehmet Özgür'ün sert açıklamaları ise meclise adeta damgasını vurdu.

Kadınlar insan haklarını anımsattı
Sakin bir atmosferde başlayan meclis oturumunda CHP'li Gülten Yarbasan ve AK Partili Nuran Kırlak, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin kabul edilişinin yıldönümü nedeniyle açıklamalarda bulundu. İnsan haklarının olmazsa olmaz olduğunu anımsatan Yarbasan, Türkiye'nin birçok konuda hak ihlallerine ev sahipliği yaptığını ve bu durumun herkesi yaraladığını belirtti. AK Partili Kırlak ise Türkiye'nin toplumun tüm kesimlerini kucaklayan bir ülke olarak insan hakları noktasında olumlu bir çizgide olduğunu açıkladı. Türkiye'nin bugüne kadar 2 buçuk milyon Suriyeliye ev sahipliği yaptığını ve bu noktada Avrupa'nın çok ilersinde olduğunu belirten Kırlak, “Yine Türkiye'den, Avrupa'ya gitmek için Akdeniz'e gitmeye çalışan ve boğulma tehlikesi geçiren 43 bin tane insanı kurtardık” diye konuştu.

Çıkın açıklayın!
İnsan haklarına ilişkin açıklamaların ardından meclisteki sakin atmosfer yerini gergin bir havaya bıraktı. AK Parti Grup Sözcüsü Mehmet Özgür, yaptığı konuşmayla mecliste soğuk rüzgarlar esmesine sebep oldu. Geçtiğimiz günlerde “İBB tehdit ediyor” başlığıyla gazetemizde yayınlanan ve Belediye Başkanı Handan Toprak'ın, Avcılar Sivaslılar Derneği'nde yaptığı açıklamaları konu alan haberi anımsatan Özgür, Toprak'a önemli bir soru sordu. Toprak'ın haberdeki  “İBB, Tahtakale'deki insanlara tapunuzu biz veririz, evinizi biz yıkarız diyor” yönündeki açıklamalarını hatırlatan Özgür, “İnsanlara evinizi yıkarız diyen, size tapuyu ancak biz veririz diyen kimdir? Bu kişi kimse açıklayın” dedi.

Sadece kaldırım yaptınız
Tahtakale Mahallesi'nde Avcılar Belediyesi'nin hemen hemen hiçbir hizmette bulunmadığını da ima eden Özgür, “Tahtakale Mahallesi'nde belediye olarak ne yaptınız?” diye sordu. Avcılar Belediyesi'nin, Tahtakale'de sadece kaldırım yaptığını anlatan Özgür, “Onu da nasıl yaptınız? Merkezdeki kaldırım taşlarını söktünüz götürüp oraya yaptınız. Sonra da orada yaşayan insanlardan bu kaldırımların paralarını aldınız” dedi. Başkan Toprak'ı ve belediyeyi hedef alan açıklamalarını sürdüren Özgür, “Başka ne yaptınız? Düğün salonlarından mahalle halkıyla toplantılar yaptınız. O toplantılarda sakın AK Parti'ye oy vermeyin, AK Parti belediyeyi alırsa evlerinizi yıkar dediniz” diye konuştu.

3 gün ekmek gitmedi
Tahtakale Mahallesi ile ilgili açıklamalarını sürdüren Özgür, Şubat ayında yaşanan yoğun kar yağışını anımsatarak, bölge halkının o dönemlerde yaşadıkları zorlukları da aktardı. “Şubat ayındaki yoğun kar yağışında o bölgedeki tüm yollar kapandı. Ulaşım diye bir şey kalmadı. Tahtakale'ye 3 gün boyunca ekmek gelmedi. Ekmek gelmediği gibi orada 1 hafta insanlar elektriksiz kaldı” dedi. Toprak'ın gazetemizdeki haberinde kullandığı “Ben 20 aydır belediye başkanıyım” sözünü de anımsatan Özgür, “Şimdi tekrar soruyorum. 20 aydır Tahtakale'ye ne yaptınız?” dedi. Geçmiş dönemlerde bölgedeki Ispartakule Bahçeşehir bağlantı yolunun İBB tarafından yapılmaya çalışıldığını ve Avcılar Belediyesi'ne bağlı zabıtalar tarafından yolun yapımının engellendiğini de anlatan Özgür, “Ama neyse ki o yolu daha sonra ki süreçte halkımızın hizmetine açabildik. O yolla birlikte kilometrelerce mesafeyi kısalttık metrelere indirdik. Bütün bunlar bir yardımla olmadı tamamen mücadelemizle oldu, mücadeleyle oldu” ifadelerini kullandı.

İlklerin başkanı Handan Toprak!
Konuşmasının devamında Belediye Başkanı Handan Toprak'ı da hedef alan AK Partili Özgür, eleştirilerini sürdürdü. Handan Toprak'ın İstanbul'da birçok ilke imza atan tek belediye başkanı olduğunu anlatan Özgür, “Şimdi bu ilkleri anlatayım” diyerek eleştirilerini sıraladı. Madde madde sıraladığı eleştirilerini açıklayan Özgür, “1; Bir buçuk yıl içerisinde 3 tane lüks makam aracı değiştirmek. 2; Belediyeyi eş başkanla yönetmek. 3; Belediyenin kaynaklarını çarçur etmek. 4; Çöp ihalesinde olduğu gibi birçok tartışmalı ihaleye imza atmak. 5; Büyük ihale iptalleri yaşamak. Bütün bunlar İstanbul'daki ilkler olarak karşımızda duruyor” dedi. Avcılar Belediyesi'nin geçtiğimiz yıl bütçe açığı yaşadığını ve bu yılda aynı şekilde bütçede açık vereceğini de sözlerine ekleyen Özgür, “Allah herkese Hz. Ömer adaletiyle bir yönetim nasip etsin” şeklinde konuştu.

Kendi açıklamasını da düzeltti
Gazetemizde yayınlanan ve kendi açıklamalarının da bulunduğu “Çöp Kokmaya Devam Ediyor” başlıklı haberimizle ilgili de konuşan Özgür, “O haber de ben; Avcılar Belediyesi'nin, ihaleye iki gün kala katılım şartlarını ve evrakları yolladığını söylemiştim. Kendimi de düzeltiyorum. 2 değil tam 1 gün kala bu şartları ve evrakları yollamışlar” dedi.

Keşke bunu başkana sorsaydın!
AK Parti Grup Sözcüsü Mehmet Özgür'ün ardından söz alarak iddialara cevap veren CHP Grup Sözcüsü Özkan Alıntaş ise Özgür'ün gazetemizde yayınlanan habere ilişkin mecliste Başkan Toprak'a soru sormasını eleştirdi. “Gazetelerde çıkan haberleri burada göstermek ve konuşmak gibi bir şey başladı” diyen Alıntaş, “Sayın Özgür, keşke bu sorunuzu direk olarak başkana sorsaydınız” dedi. Avcılar Belediyesi ile gazetemiz arasında hukuki bir süreç olduğunu da anımsatan Alıntaş, “İlgili gazete zaten belediyemizle ve başkanımızla mahkemelik bir durumda. Belki bunu siz bilmiyorsunuz. O gazetede çıkan bir haberi de ben belediyemizin lehine bir haber olarak yorumlayamam” dedi.

İlgili gazete!
Gazetem İstanbul'dan sürekli 'ilgili gazete' olarak bahseden ve gazetemizin ismini vermekten kaçınan Alıntaş, “Çöp Kokmaya Devam Ediyor” başlıklı haberi de gündeme getirdi. “İlgili gazetenin bugün ki haberi 'Avcılar Çöp Kokuyor' şeklinde” diyen Alıntaş, “Ben bu tarz konuları tartışmam. Gazetelerin yazıp çizdikleri üzerinden tartışmak, konuşmak doğru değil” dedi. Özgür'ün, Tahtakale Mahallesi ile ilgili açıklamalarına da yanıt veren Alıntaş, “Bizim dönemimizde vatandaşlarımızdan tahakkuk edilerek alının bir para yoktur” diye konuştu. Toprak'ın Tahtakale Mahallesi ile ilgili gazetemizde yayınlanan açıklamalarını da yorumlayan Alıntaş, “O toplantıda başkanın söylediklerinin yazılması ve burada gündeme gelenler bir iddiadır” demekle yetindi.

Güvenli konutlar insan hakkıdır
Özgür ve Alıntaş'ın ardından konuşan Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak ise hakkındaki iddialarla ilgili konuştu. “İBB Tehdit Ediyor” başlığıyla yayınlanan haberimizdeki açıklamalarını değerlendiren Toprak, haberimizi yalanlamadı. Toprak, “Bu konu aydınlatılması gereken bir konu. Bakın 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin kabulünün yıldönümündeyiz. İnsan haklarından birisi de insanların güvenli konut sahibi olabilmesiyle ilgilidir. Ben bu konuda bir hassasiyet oluşmasını istedim. Sonuçta hiç kimse ve hiçbir insan evinin yıkılmasını istemez. Tahtakale'deki insanların mülkleri kendine ait değil. Orada imarsız bir kentleşme var” dedi. Açıklamasının devamında “Oradaki insanlara sizin tapunuzu vereceğiz deyip gitmek doğru değildir” diyen Toprak, Yeşilkent ve Tahtakale Mahalleri'nde belediye olarak planlarının hazır olduğunu da duyurdu.

Farklı başlık atabilirler!
Geçtiğimiz ay katıldığı İBB Meclisi'nde Avcılar Belediyesi'nin planlarının hazır olduğunu söylediğini de anlatan Toprak, gazetemizle ilgili yorum da yaptı. “Burada konuştuklarımı da farklı bir şekilde ve farklı bir başlıkla çıkarabilirler” iddiasında bulunan Toprak, kendisinin hukukun üstünlüğüne inanan bir insan olduğunu söyledi. Karalama tarzı haberlerle her zaman hukuk nezdinde gerekeni yapacaklarını anlatan Toprak, “Ben bu yöndeki konuşmalarımı yaptım. Yapmaya da devam edeceğim” dedi.

Arabalar kiralık
Özgür'ün sıraladığı ve 'ilkler' olarak yorumladığı “Bir buçuk yılda 3 tane lüks araç değiştirmek” yönündeki açıklamayı da yanıtsız bırakmayan Toprak, araçların kiralık olduğunu söyledi. Makam aracının araç kiralama usulü ile daha önce temin edilğini belirten Toprak, “Bu araç bir tamir görmesi gerektiğinde ya da arıza yaptığında veya bir hasar oluştuğunda sözkonusu araç kiralayan firma o aracı alıyor yerine başka bir araç veriyor. Yani biz hiç araç satın almış değiliz. O nedenle başkalarının yazdıklarına değil bizim söylediklerimize bakın” ifadelerini kullandı.

Arsalar satılıyor
Ciddi tartışmalara sahne olan ve zaman zaman tansiyonun yükseldiği meclis oturumunun devamında gündem maddeleri tartışıldı. 7 ayrı gündem maddesi CHP'lilerin desteğiyle oy çokluğuyla geçerken bir kaç gündem maddesinde oy birliğine varılabildi. En çok dikkat çeken gündem maddesi ise “Taşınmaz Malların Satışı” ile ilgili oldu. Biri Firuzköy'de ikisi ise Üniversite Mahallesi'nde yer alan arsaların satışının doğru olmadığını anlatan AK Partili Mustafa Akot, belediyenin sahip olduğu mal varlıklarından vazgeçmemesi gerektiğini belirtti. Kısa süreli tartışmaların yaşandığı konuyla ilgili gündem maddesi ise oy çokluğuyla kabul edildi.

5 kasa ürüne 7 kasa ürün!
Toprak'ın hiç araç satın almadıkları ve sadece kiralama yoluna gittikleri yönündeki cevabını hedef alan AK Parti Grup Sözcüsü Özgür, “Kiralama da olsa 5 kasa yerine 7 kasa ürün alıyorsanız sorun olur” dedi. Özgür'ün bu açıklaması sonrasında CHP'li Zafer Polat'ta tartışmaya dahil olarak Her şeyi bıraktınız bunlara mı başladınız?” diye sordu. Tartışmaya müdahil olan Polat'ı el işaretiyle sakin olmaya davet eden Başkan Toprak, oturumdaki gerginliğin yükselmesinin de önüne geçti. ANIL BODUÇ
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.