Az daha meclisi iptal edecektiniz

AK Parti Avcılar Belediye Meclis Üyesi Yaşar Karaarslan, CHP'liler tarafından konuşmalarının sürekli kesildiğini belirterek Avcılar Belediyesi'ni topa tuttu. AK Parti'nin verdiği önerge nedeniyle meclise yarım saat ara verildiğini söyleyen Karaarslan, “Her şeyi kendi bildiğiniz gibi yapıyorsunuz. Bir önerge verdik kıyameti kopardınız. Az daha meclisi iptal edecektiniz” dedi

Az daha meclisi iptal edecektiniz

Avcılar Belediye Meclisi'nin Kasım ayında gerçekleştirdiği ilk oturum uzun süre gündemden düşmeyecek gibi. AK Partili meclis üyeleriyle, CHP'li üyelerin tartışmalarına sahne olan meclis toplantısında tansiyon zaman zaman yükselirken, AK Partililer Avcılar Belediyesi'ni deyim yerindeyse topa tuttu. Belediye Başkanı Handan Toprak'ın katılmadığı ve Meclis Başkanı Mahir Doğan'ın başkanlık ettiği toplantıya AK Partili Yaşar Karaarslan'ın açıklamaları damgasını vurdu.

AK Parti dini tesis istedi
Cihangir ve Üniversite Mahalleri'nde dini tesis anlamında eksiklik yaşandığını vurgulayan AK Parti Grubu, Avcılar Belediyesi'ne ait olan mahalledeki parsel alanlarının dini tesis yeri olarak göründüğünü fakat buralarda dini bir tesis bulunmadığını vurguladı. Sözkonusu belediye parsellerine mahalle sakinlerinin de yoğun taleplerinden ötürü dini tesis yapılması teklifinde bulunan AK Partililer, “Bu iki parselin, iki kuruma 1 lira bedelle tahsisinin yapılmasını hususunda gündeme ek bir madde koyulmasını talep ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Yasal zemini yok
AK Parti Grubu'nun dini tesis talebini yanıtlayan CHP'li Özkan Alıntaş ise sözkonusu talebin yasal bir dayanak noktası olmadığının altını çizdi. “Yasal olarak zemini olmayan bir şey komisyona havale edildiğinde red görecektir” diyen Alıntaş, “Bu noktada AK Partililer'in yaşadığı hassasiyeti bizler de yaşıyoruz. Bu nedenle böyle bir kararı komisyona havale edip oradan red sonucu alma ihtimalini gözden kaçırmam mümkün değil” dedi. Alıntaş'ın bu sözlerine karşılık tansiyonun yükseldiği mecliste AK Partililer, “Yapmayın. Bırakın mantıklı bir şekilde red kararı vereceklerse red kararı versinler. Biz bu teklifin kararını zaten almıyoruz. Sadece komisyona koyulmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Yarım saat ara verildi
Önerge tartışmalarının yaşandığı mecliste tansiyon oldukça yükselirken, meclis üyelerinin sözlü tartışmaları artış gösterdi. Yaşanan kargaşa ortamında meclise devam edilemeyeceği görülürken, oturuma yarım saat süreyle ara verilmesine karar verildi. Yarım saatin ardından sakinleşen iki taraf tekrar meclis salonunda toplanarak oturuma devam etti.

3 sene oldu öğrenemedik!
Aranın ardından AK Parti Grubu'nun ve Yaşar Karaarslan'ın itirazlarına cevap veren CHP'li Meclis Başkanı Mahir Doğan ise sitemvari bir konuşmaya imza attı. Şimdiye kadar gündem maddelerine ek bir madde gelmesi konusunda iktidar ve muhalefetin sulh içinde anlaştığını ve görüştüğünü dillendiren Doğan, şu anda izlenen tutumun yanlış olduğunu aktardı. AK Partili Karaarslan'ı da eleştiren Doğan, “3 buçuk sene geçti biz hala birbirimizle konuşmayı öğrenemedik” dedi. Doğan'ın bu sözleri üzerine Karaarslan, “Biz de size başkanlığı öğretemedik” diyerek söz aldı.

Konuşmalarımız engelleniyor
Avcılar'da AK Parti Grubu olarak sürekli engellendiklerini anlatan Karaarslan, zehir zemberek açıklamalar yaptı. Avcılar Belediyesi'ni hedef alan Karaarslan, “Bir belediye düşünün ki hizmet üretemiyoruz. Proje sunamıyor. Proje yok, önerge yok, hiçbir şey yok. Biz bir önerge veriyoruz ona da 7 veya 8 ay sonra zahmet edip cevap veriyorlar. Söz hakkı istediğimizde 5 dakika gibi komik bir sürede derdimizi anlatmamızı istiyorlar ya da konuşmamızı engelliyorlar. Burada sık sık konuşmalarımız engelleniyor” diye konuştu.

Burası babanızın çiftliği değil
Meclis çatısının CHP'lilere ait olmadığını da anlatan Karaarslan, “Burası sizin babanızın çiftliği değil. Siz konuşacaksınız, biz susacağız gibi bir durum yok. Bizi bu şekilde müdahale etmeye mecbur bırakıyorsunuz çünkü önümüzü kesiyorsunuz. Her şeyi kendi bildiğiniz gibi yönetmeye kalkıyor sonra da buna belediyecilik diyorsunuz” dedi. Daha önce Avcılar Belediyesi'nin 5 yılı tamamlayamadan yönetim anlamında değişeceğini söylediğini de anımsatan Karaarslan, “Bunu söyledim diye kıyameti kopardınız. Şimdi ise bir önerge yüzünden az daha meclisi iptal ediyordunuz. Sizin bunlara bile tahammülünüz yok” şeklinde konuştu. Yakup Tezcan

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.