'Babanın parasıyla mı aldın?'

CHP Avcılar İlçe Başkanı Erhan Bozan Belediye Başkanı Handan Toprak Benli’yi tutarlı olmaya davet etti. Toprak’ın bir milyonluk makam arabasına bindiğini ifade eden Bozan, “Kendini solcu sayan hiçbir belediye başkanı bir milyonluk arabaya binmez, utanır. Babanın parasıyla mı biniyorsun o arabaya?” diye sordu.

'Babanın parasıyla mı aldın?'
16 Eylül 2016 Cuma 06:50

Göreve geldiğinden beri eleştirilen Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak sonunda CHP İlçe Başkanı Erhan Bozan'ın da tepkisini çekti. Toprak'ı savurgan olmakla suçlayan Bozan, "Tutarlı olacaksın. Çelişkiye düşmeyeceksin. Beş tane konvoyla, üç video kamera, 5 fotoğrafçıyla gezmeyeceksin. Bu halkın partisine, Cumhuriyet Halk Partisi’ne layık olacaksın. Bu halkın ortalaması gibi yaşayacaksın. Halkın parasıyla halka hava atmayacaksın" uyarısında bulundu.

O adamlar gidecek
Yaşananlardan aşırı derecede rahatsızlık duyduuğunu belirten Erhan Bozan, kamuoyunda tartışılşan bir milyonluk makam arabasının da solcu bir belediye başkanına yakışmadığını belirtti. Konuşmasını, " İşçi maaşlarının ödenmediği yerde aylık kirası 17 bin lira olan arabalara binersen birileri de bunu diline dolar" şeklinde sürdüren Bozan, "Üç tane adam gelmiş Belediye Başkanı'nın  etrafını çevirmiş bildikleri gibi at koşturuyor. O adamlar gidecek" ifadelerini kullandı.

Artık müsaade etmeyeceğim
Sözlerinin devamında Handan Toprak'ın ekibine de saydıran Erhan Bozan, "Belediyecilikle ilgisi olmayan, Avcılar’ı tanımayan, gencecik bir adam getirilmiş 11 müdürlük kendisine teslim edilmiş. Başkanımıza bunu sorduğumuzda ise, ‘genç yetiştiriyoruz’ cevabını veriyor. Geldiğimiz nokta burası. Eğer biz genç yetiştireceksek, bu partinin değerlerine inanmış ve öyle yaşayan bu partinin gençlerini yetiştireceğiz. Nereden geldiği belli olmayan üç günlük adamları alıp da adam etmeye çalışmayacağız. Sizlerinde içiniz kan ağlıyor ve birbirinize düşüyorsunuz. Bu duruma ilçe başkanı olarak el koydum. Artık müsaade etmeyeceğim. O adamlar gidecek. Bu partinin genel başkanlık makamını kimseye ezdirmeyiz" dedi.

Benim kimseyle sorunum olmaz
Avcılar Belediyesi'nin işçi maaşlarını ödeyemediğini, işten çıkarılan işçiler intiharın eşiğinde olduğunu hatirtlatan Erhan Bozan, "Böyle bir durumda başkan bir milyonluk lüks arabaya biniyor" diye konuştu. "O parayla gider yatırım yaparsın, insanlar ekmek yer” önerisinde bulunan Bozan, "Göreve geldiğim günden beri belediyede yaşanan olumsuzlukları başkanımızla paylaşmak ve çözüm üretmek için çok çabaladım. Ancak bu çabalarım sonuçsuz kaldı. Seçildiğimiz günden bu yana bana bilgi yağmaya başladı. Herkes bir şeyler anlatmaya başladı. Şikayetler başladı. Tabi bunları birde belediye başkanımızdan dinlememiz gerekiyordu. Doğru mu yanlış mı diye. Bu konuda toplantı talep ettik ancak bu toplantı aylarca yapılmadı. Uyumlu bir şekilde götüremediğimiz bu olaylar benden kaynaklanmıyor. Benim asla kimseyle bir sorunum olamaz. Sorunum, karşımdaki kişinin politikasıyla olur" açıklamasını yaptı.

Tehlikeli sularda yüzüyoruz
İşten çıkarıldığı gerekçesiyle cami minaresine çıkarak intihar girişiminde bulunan belkediyenin temizlik işçisini de gündeme getiren Erhan Bozan, "Geçtiğimiz günlerde işten çıkarılan o işçi kardeşimiz kendini boşluğa bıraksaydı, biz bugün burada değildik. Dükkanı kapatıp gitmiştik. Bırakın burayı Ankara’daki siyasetimiz bile yüzde 50 darbe almıştı. Emek emek diyen CHP’de işçiler kendini boşluğa bırakıyorlar denirdi. Bunu derhal çözmeliyiz. Bu konuda benim eksikliklerim ve suçum neyse irdeliyelim, bulalım. Varsa bir suçum beni bu görevden alın. Partimizin başarısı her şeyden üstündür. Kahrolsun, batsın bizim kişisel kariyerlerimiz. Belediye Başkanı olsan ne olacak? Belediye Başkanı büyük bir site yöneticisidir, başka bir şey değil. Ancak toplum bu görevi bizlere layık görürse, kaçacak bir yerimiz olamaz. Bana layık görülen bir görev var ve bende bunu yapmaya çalışıyorum. Bu görevi yaparken de çelişkilere düşmeden yapacağız. Tüm yerel yönetimlerimize bir mesaj olsun" dedi.


İnsan biraz utanır
Açıklamasının devamında çook tartışılan makam aracı hakkında eleştirilerini sürdüren Erhan Bozan, "Bu konuda bende Belediye Başkanımızı suçluyorum. Başkanımız, 'Bir milyonluk arabaya biniyorum çünkü bankadan promosyon parası aldım' savunmasını yaptı. Sayın Başkan, bir milyonluk araba alacağına 20 tane Renault Flluence alsaydın ya 50 bin liralık. CHP’li belediye başkanım; babanın parası ile mi biniyorsun o arabaya? Kendini solcu sayan hiçbir belediye başkanı bir milyonluk arabaya binmez, utanır. Gider yatırım yapar, insanlar ekmek yer. Bu çelişkiyi ortadan kaldırmamız gerekiyor" diye konuştu.

Avcılar’a çivi çakılmadı
Avcılar Belediyesi CHP Meclis Üyesi Ali Ekber Çelik ise belediyenin yeni borçlanma istediğini, 2 seneden beri bir çivi çakılmamasına rağmen, 100 milyon borçlanıldığını ifade ederek, "Nasıl borçlanmışız? Araçlara vermişiz, gezilere vermişiz vs vs. Bu sıkışıklığın önüne geçilebilmesi için bundan önce Başkanımıza 17 buçuk milyon borçlanma yetkisi verdik. Bu yetmediği gibi şimdi 65 milyon ekstra borçlanma istiyor. Biz de belediyemizin bu giderleri karşılayamıyacağını, geri dönüşümü olmayacağını, ödeyemeyeceğini ve bu parayı alırsa nerelere kullanacağını yazılı olarak meclis üyelerine bildirmelerini istiyoruz. Bu konuda diğer meclis üyelerimizin (3'ü hariç) bu 65 milyon liralık borçlanmaya okey diyor. Yani bir bağımlılık var. Buradan bu meclis üyesi arkadaşlarımı örgütüme şikayet ediyorum. Borçlanma elbet alınır ancak bunu yatırıma çeviremedikten ve ödeyemedikten sonra bu borçlanma bizi çok büyük sıkıntılara sokar" dedi.

Bunlar kim ki beni istafiya davet ediyor
Belediyeye iliştirilmiş sözde gazetecilerin CHP Avcılar İlçe Başkanlığı'nda sorun varmış gibi algı yaratmak istediğini belirten Erhan Bozan konuşmasını şöyle sürdürdü; "Yatıyor kalkıyor bizi diline doluyor. Gazetecilik yapsa sorun değil. Neymiş efendim; ilçede sorun varmış. Evet sorun var; Yatırım yapamıyoruz, yeni yatırımımız yok, işçilerin maaşı zamanında ödenmiyor, yüzlerce işçi aylardır kapının önünde eylem yapıyor sorun bunlar. Bunları ben mi yaptırdım, ben mi işten çıkardım o kadar işçiyi? İliştirilmiş gazeteci başkanın mihmandarı gibi yazıp çiziyor. O yazıp çiziyor da Sayın Başkanımızın özel kalem müdürü ne yapıyor? O gazetecinin yazılarını aynen paylaşıyor. Beni istifaya davet ediyor. Sayın örgüt üyelerim; beni istifaya ancak sizler davet edebilirsiniz. Beni sizler seçtiniz, sizler istifaya davet edersiniz. Örgütün içinde bunu yapmaya hakkınız var, dışarılarda değil. Bunu yaparsanız partimize zarar verirsiniz. Bu şahıs sizin hakkınız olan şeyi hiç hakkı olmadığı halde ulu orta ve fütursuzca yapıyor. Uzun süre bekledim düzelsin diye ancak düzelmedi. Pazartesi günü yapılan meclis toplantısında bu konuyu açtım. Bu konuyu gündeme getirdim. Bunun gereğini yapmanızı bekliyorum dedim. Bunun gereğini yaptığınız taktirde sizinle toplantıya otururum sayın başkan dedim. Ben bu makamı ezdirmem. Bu mesele benim meselem değil. O kim oluyor da genel başkanımızı istifaya davet ediyor. O kim oluyor. Nereden alıyor bu cesareti? O şahıs gidene kadar aramızda uyumlu ilişkinin olması mümkün değildir. Herkes yerini bilecek, herkes cezasını çekecek ondan sonra oturup konuşacağız. Sorunlar çözülür. Batarsak da birlikte, çıkarsak da birlikte çıkacağız."

ali şeker chpBen kendime dert ediniyorum

CHP Milletvekili Ali Şeker ise, "Bir belediyenin bu kadar işçiyi bir anda kapının önüne koyması benim için derttir" sözleriyle Avcılar'da yaşanan işçi krizinden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Şeker, "Eğer sizi sabahın köründe ve gece yarısı insanlar arıyorsa  ‘bayram öncesi ben çoluğumun çocuğumun kırtasiye masrafını ve yiyeceğini nasıl karşılayacağım’ diyorsa, çözüm için bir şeyler yaptığım halde cevap alamıyorsam bunu benim dert etmem lazım” dedi. Sorunların konuşularak çözülmesi gerektiğini vurgulayan Şeker, "Aksi taktirde bu ülke uçurumun tepesine geldi ve yuvarlanmak üzere. Bölgemizde bir sorun var işçilerle ilgili bir sorun. İşçiler ilk atıldığında bu sorun nasıl çözülmeli diyerek sürekli genel başkan yardımcılarına ve parti yöneticilerine bu konuları aktarıp bu işin bir an önce çözülmesi için belediye başkanı ile konuşulmasını ve önlem alınmasını talep ettik. Belediyeler ile ilgili sıkıntıları toplantıda dile getirdiğimizde; ‘Önemli bir şey yok’ deniliyor. Bizler de 'Bu sorunları mutlaka çözün partimiz çok ağır bedeller ödeyecek' dediğimizde ise ‘Ya senden başka da bu işlerle uğraşacak kim-se yok mu? Sen niye bunlarla uğraşıyorsun?’ diyorlar. Benden başka bu sorunlara değinilmiyorsa bu diğer arkadaşlarımızın sorunu. Benim değil. Ben bunu kendime dert ediniyorum" açıklamasını yaptı.

Kimse kimseyi kandırmasın
CHP'nin 25-30 işçinin sorununu çözmemesi durumunda Türkiye'yi  yönetme iddiasını kimseye inandıramayacağını sözlerine ekleyen Şeker, "En son 32 işçiden 24’nün geri alınması için ısrarla diyaloglar sürdürüldü ve kadın işçilerin aynı işlerine erkek işçilerin de başka bir yerlere yerleştirilmesi talep edildi. Bu talebe belediyemiz olumlu cevap vermedi. Sonrasında belediyenin taşeronlara para ödemediği için işçilerin maaş alamadığını konusunda bana bilgi verildi. Bunun bir an önce çözülmesi için genel başkan yardımcısından bu işe eğilmesini rica ettim. Bu olayları çözelim derken arkasından 350 işçinin işten çıkartıldığını öğrendik. Şöyle bir yaklaşım sergileniyor; bu 30 işçi başka hizmetler yardım ediyormuş ve belediyeyi yıpratmaya çalışıyorlarmış. Eğer böyle bir durum varsa siz de imkan sağlamayın. Bazıları da bu işçileri taşeronun çıkardığını söylüyor. Kimse kimseyi kandırmasın. Sanki bizim dünyadan haberimiz yok. Bu durumdan bizler rahatsızız. Büyük zarar veriyor. Parti yetkilileri belediye başkanınla oturup bu soru-nu çözmesi gerekiyor. Kendinden menkul belediye başkanlarına partimizi teslim etmemeleri gerekiyor. Bu sadece bu belediye için değil, genel olarak belediyelerimizde böyle bir problem var” dedi.

Örgüte mutlaka hesap vermeli
İşçileri intihar noktasına getirenlerin örgüte mutlaka hesap vermesi gerektiğini dile getiren Şeker, partinin sahibinin örgüt olduğunu ve örgütün istedikleri doğrultusunda kararlar alınması gerektiğini vurguladı. İlçe başkanının meclis gurubunun da başkanı olduğunu dile getiren Şeker, "İlçe başkanını saymayan belediye başkanını burada da, başka bir yerde de tutmak hiç kimsenin haddi değildir. Partimizin en üst yöneticileri de bu görevi yerine getirmek mecburiyetindedir. Yoksa herkes keyfine göre davranacak, benim işçim, benim partim ve benim parti üyem mağdur olacak, konu komşu herkese rezil olacağız. Buna hiç kimsenin hakkı yok" diye konuştu.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ahmet Coşkun - 5 yıl önce
Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt NUHOĞLU nu takip edin. Kadıköyde işler nasıl düzgün gidiyor nasıl yatırım yapılıyor nasıl devraldığı borçları ödemiş kasasını nasıl doldurmuş öğrenin.
Avatar
Yavuz yolcu - 5 yıl önce
Sayın başkanım bozan ,dediklerinizde haklılık payıvardır, yıllardır her ilcede sorun var ,ilçe yönetimi,belediye başkanları arasında bildiğim kadarıyla,belediye başkanları,ilce,milletvekiller,genel merkez, zengin işadamları arasında ,bir büyük olarak tavsiyem ,bunlar aile içinde çözülmeli amaç ,ilceyle,belediyeyi düsman etmek ,halkçı başkan gereğini apmalı ,yatırımlar durmuş vaziyette,yeni bir ruh,anlayiş ivme lazım ,avcılar sahil isgal edilmiş yeni bie temizlik,cevre düzenleme lazim ,vitrini bırakın,mutfaga bakın sevgile
Avatar
- 5 yıl önce
Oda tv nin"şişli cinayeti sarıgül'ün kapısına nasıl dayandı" şişli gate dosyasına göz atınız olan biteni anlayacaksınız...arabalar cambaza baktırtıyor sadece arkadaki mafyatik çeteyi gizliyor...Sarıglün eski belediyesi şişliye, sarıgülün ekibinin yerleştirildiği beşiktaşa ne oluyorsa avcılarada o oluyor
Avatar
Ömür - 5 yıl önce
Dolayısıyla bi dönem esir alınmaya çalışılan Şişli Bel. Bşk H. İnönü Sarıgül'e pabuç bırakmamış ama H. Toprak bu basireti gösteremeyip esir alınmıştır. Bu kadın esaretten kurtarılamazsa olan CHP ye olacaktır.!
Avatar
Nurten Koca - 5 yıl önce
Belediye Başkanları seçilirken sadece örgüt değil o ilçenin halkından oy alırlar.Avcılar sosyal bir ilkedir başkanını seçmiştir. Hiç kimse "kendinden menkul"gbi bir sözle etiketleyemez.Sn Ali Şeker vekilim de dahil
Handan Toprak tüm siyasi geçmişini CHP de geçirmiş Atatürkçü Cumhuriyetçi kadın ve gençlere çok yakın büyüğünü sayan bir KADINDIR.
İlçe başkanımız raporunu önce ile sonra ve genelmerkeze vermelidir başına hele sizin gibi muhalif basına vermesi doğru değildir.Milletvekilleri bakanlarla toplantı yapabilirler ve orada her türlü konuya girebilirler.Örgüt toplantıları bunun yeri değildir.Ayrıca örgüt toplantıları aile toplantıları olarak bilinir basına kapalı olması gerekir.
Herkes kendinin seçilmiş olduğunu söylerken Belediye baskanlarininda seçilmiş olduğunu unutmasın