BALYOZLARLA TELEF ETTİLER!

Yedikule bostanlarına ellerinde balyozla gelen zabıta ekipleri sur dibindeki barakaların bir kısmını yıktı. Konuyu İBB Meclisi'ne taşıyan CHP Grup Başkanvekili Ertuğrul Gülsever, «Kepçeler girmiş ve bostanı telef etmişler» dedi. AK Parti Grup Başkanvekili Abubekir Taşyürek ise, «Yıkım çirkin barakaların ortadan kaldırılmasıdır» söleriyle zabıtayı savundu.

BALYOZLARLA TELEF ETTİLER!

Büyükşehir Belediyesi, Yedikule’deki bostanları kaldırarak surların etrafını boşaltmak istiyor. Sabah saatlerinde ellerinde balyozlarla gelen zabıta ekipleri 3 barakayı yıktı. Çiftçilerle zabıtalar arasında tartışma çıktı. Barakası yıkılan çiftçi Coşkun Karaca, durumu şöyle anlattı: “Sabah geldiler direkt yıkıma başladılar. Herhangi bir tebligat da göndermediler. İşgaliyelerimi düzenli olarak belediyeye de hazineye de ödüyorum. Şu anda mağdur duruma düştük. İşçilikle beraber 25 yıldır buradayım. Bir çalışanım var o açıkta kaldı.”

Buna dur demek istiyoruz
Büyükşehir Belediyesi’nin burayı boşaltmak istediğini belirten Yedikule Bostanları Koruma Derneği Başkanı Cihan Kaplan, “Bahçelerin burada artık üretime devam etmesini istemiyorlar. Burası 1500 yıldır gelen bir tarih. Tarihe sahip çıkılacak dönemde tam tersi bizi buradan atmak istiyorlar. Biz buna dur demek istiyoruz. Belediye buradan yasla bir boşluktan yararlanıyor. Biz burada işgalci konumundayız. Bize bir statü sağlanmasını istiyoruz. Bu çok zor bir şey değil çünkü usule aykırı bir şey yapmıyoruz. Tarım faaliyeti dışında bir şey yapmıyoruz. Barakalar çevreye uygun hoş bir görüntü sağlamıyorsa belediye veya mimarlar odası bize bir şartname sağlasın. Bu doğrultuda isteneni uygulayalım. Tek isteğimiz yasal bir statü sağlanması. Burada kiracı olarak kalmak istiyoruz” diye konuştu.

Ekmeğimizle oynamasınlar
Çiftçi Ahmet Öztürk ise, “Ekmeğimizle oynamasınlar. Biz son kuşağız. Mağduruz, barınacağımız yerleri yıkarlarsa biz perişan oluruz. Çoluğumuz çocuğumuz var. Sokağa atıyorlar bizi. 53 yaşımdayım. Başka mesleğim yok. Ne yapabilirim ben? Sokağa çıktım mı ne yapabilirim? Dedemizden babamıza, babamızdan bize. Üçüncü kuşağız burada” ifadelerini kullandı. Yedikule bostanlarında çiçekçilik yapan Hasan Avcı da şöyle konuştu: “Yanımda çalışan 10 kişi var. Bizi buralardan kovduğu zaman bu 10 kişiyi de bizi de mağdur eder. Yıllardan beri buradayız. Devlete bir zararımız yok. Nasıl uygunsa barakalarımızı o şekilde düzenleyelim. Çıkartmasınlar bizi.”

UNESCO dünya miras listesinde
Yedikule Bostanları Koruma Girişimi üyesi Aslıhan Demirtaş, Bostanların 1500 yıldır İstanbul’da var olan bir değer olduğunu ifade ederek, "Bizim isteğimiz bu değere hep beraber sahip çıkmak. Bostancılarla birlikte bu peyzaj ve değeri devam ettirmek istiyoruz. Şu anda burası UNESCO dünya miras listesinin içerisinde. Bostanlar da miras listesindeki yerin değerlerinden bir tanesi. Bostanın var olması için bostancıların da çaylarını yapabilecekleri, aletlerini koyabilecekleri, yağmur yağdığında kafalarını sokabilecekleri bu barakalara ihtiyaçları var. Baraka olmadığı zaman burada bostancılık faaliyeti olmayacaktır. Bostancılarımız da müzakere içinde bir düzenleme yapılabileceğini de kendileri söylüyorlar” diye konuştu.

Manzara içler acısı
Büyükşehir zabıtasının Yedikule bostanlarında yaptığı yıkım İBB Meclisi'nde de tartışıldı. CHP Grupbaşkanvekili Ertuğrul Gülsever Yedikule bostanları ile ilgili planı Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın tekrar görüşülmek üzere meclise gönderdiğini hatırlatarak, "Ancak bu plan daha meclise gelmedi. Komisyonlara bile gelmedi. Bugün bir haber geldi, hemen gittik. Manzara içler acısı. Kepçeler girmiş ve bostanı telef etmişler" dedi. Konuşmasını, "Oraya 40-50 yıldır emek veren, borç altına giren çiftçiler ne yapacağını bilemez halde" şeklinde sürdüren Gülsever, "Madem yıkılacaktı neden iade edildi? Meclis bir karar vermeden nasıl yıkılır? Kentin ruhu kayboldu. Pazarlarda yedikuleden diye bağıran esnaf yoksa kentin ruhu kaybolmuştur. Barakalar salaş diyebilirsiniz. Doğrudur ancak modern hale getirecek yöntem bu değil. Onları başlarına yıkmak insani ve vicdani değil" açıklamasını yaptı.

Emeği ayaklar altına almadık
Gülsever'in eleştirisine cevap veren AK Parti Grup Başkanvekili Abubekir Taşyürek ise, "Tarihi dokuya, kentin ruhuna karşı hassasiyetimizi kimse sorgulayamaz" dedi. "Söz konusu planın zabıtanın yaptığı yıkımla ilgisi yok" diye konuşan Taşyürek, "Zaten sayın Topbaş daha güzel olması için planı iade etmişti. Bugün yapılan yıkım sadece yoldan geçerken görünen çirkin barakaların ortadan kaldırılmasıdır. 3 ay önceden tebligat da gönderilmişti. Oradaki insanların emeğini ayaklar altına almak gibi tavrımız olamaz" ifadelerini kullandı. EMEK KARAKAŞ
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.