BAYRAMIN KUTLU OLSUN TÜRKİYE!

Cumhuriyet Bayramı arefesinde Türkiye güne baskın haberleri ile uyandı. Gazeteciler yerlerde sürüklendi, gözaltına alındı.

BAYRAMIN KUTLU OLSUN TÜRKİYE!
Burak
Burak
29 Ekim 2015 Perşembe 06:37

İpek Medya Grubu’na polis tarafından baskın yapıldı. Baskın sırasında çok sayıda gazeteci yerlerde sürüklenerek gözaltına alındı. Cumhuriyet Bayramı ve seçim arifesinde ortaya çıkan görüntüler bütün dünyada büyük yankı buldu.

Polis biber gazı sıkarak girdi
CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, Kanaltürk binasına gelerek destek verdi. Yarkadaş, bina önünde Today’s Zaman Genel Yayın Yönetmeni Bülent Keneş ile birlikte bir basın açıklaması yaptı. Polisin aldığı talimat sebebiyle hukuk dışı bir şekilde 2 televizyon ve 3 gazetenin yayın yaptığı binaya zorla girdiğini belirten Yarkadaş, “Polis, biber gazı sıkarak içeri girdi. Çalışan gazeteciler dışarı çıkartıldı” dedi.

Basın kartına kan bulaştı

Kanaltürk ve Bugün Televizyonu’na yapılan operasyonun ardından bazı çalışanlar dışarı çıkarıldı. Çevik kuvvet ekibi sokağın giriş ve çıkışlarını yaya ve araç trafiğine kapattı. Desteğe gelen vatandaşlar ve çalışanlar yapılanların hukuksuz olduğunu ifade ederek, yaşananlara tepki gösterdi. Millet Gazetesi’nden Mustafa Kılıç, polis tarafından tartaklandı. Vücuduna aldığı darbe sebebiyle yaralanan Kılıç, “Basın kartıma kan bulaştı” dedi.

İki kanalın ekranı karardı
Kanaltürk ve Bugün TV'nin dün saat 16.30 sıralarında ise yayını kesildi. Kanaltürk Genel Yayın Yönetmeni Tarık Toros’un konuşması devam ederken iki kanalın da ekranı karardı. Kayyum olarak atanan Ümit Önal ise, “Biz birlikte çalışacağız” açıklamasını yaptı. Televizyon kanallarına polis zoruyla girilerek rejiye müdahale edilmesini yorumlayan hukukçular, sıkı yönetim idarelerinin bile medyayı “ele geçirmeye, teslim almaya” kalkışmadığını vurguladı.

Kanallar bu işgali canlı yayınlamalı
Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar, İpek Medya Grubu’na polisin biber gazı atıp kapıları kırarak baskın yapmasına sert tepki gösterdi. Dündar, “Bir çete kanala ey koyuyor. Bütün Dünya izliyor. Bütün kanallar bu işgali canlı yayınlamalı” dedi. Dündar, “Bugün TV yayınını kesmeye ATV’den ekip gelmiş. Gel de rahmetlinin acemi darbecisini anma: ‘El koy koy bitmiyorlar” dedi.

STV Muhabiri hastanelik oldu
İpek Medya Grubu'na yapılan baskının ardından kanal binası önünde Oktay Usta'nın pilav dağıtmasına polisin müdahale etmesi sırasında Samanyolu Haber muhabiri Emin Can Şahin, yere düşerek yaralandı. Pilav dağıtımını haber yapmak isteyen Emin Can Şahin, polislerin müdahalesi sırasında yaşanan arbedede yere düştü. Bacağından yaralanan Şahin'e olay yerine gelen sağlık ekipleri müdahale etti. Şahin, ambülansla hastaneye kaldırıldı.

Siz kuyunuzu kazıyorsunuz
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, medyaya el koymanın sonuç alıcı bir şey olmadığını söyledi. Demirtaş, “AKP yönetiminde olan hatta cumhurbaşkanlığı makamında oturan kişiler şunu bilmiyorlar mı? Defalarca size yapılmadı mı aynısı? Yapanlar sonuç aldı mı? Hayır. Sonuç alamazsınız. Daha beterini şu anda siz yapıyorsunuz. Sonuç alamazsınız kendinizi bitirirsiniz. Zaten biteceksiniz siyasi olarak da kendi kuyunuzu kazıyorsunuz” dedi.

Canlı yayına gittiler darp edildiler
MHP İstanbul milletvekili adayı İzzet Ulvi Yönter, MHP İstanbul İl Başkanı Bülent Karataş ve yardımcısı Erhan Kekeç, Kanaltürk binasına gitti. Canlı yayın için içeri girmeye çalışan MHP’lilere polis müdahale etti. İl Başkanı Karataş ve Yardımcısı Erhan Kekeç darp edildi.

Polisin zorla girdiği Koza İpek Medya’nın Mecidiyeköy’deki kanallarına gelen MHP’lilerle polis arasında arbede yaşandı. Yayına katılmak için gelen partililere polis müdahale etti. İl Başkanı Karataş ve yardımcısı Erhan Kekeç darp edildi. Daha sonra Kekeç, yaka paça çevik kuvvet aracına bindirilerek gözaltına alındı. Bir süre polis aracında tutulan Kekeç, daha sonra serbest bırakıldı. Gözaltına alma sırasında bir Organize Şube polisi, yaka paça gözaltına alınan Kekeç’e bağırarak, “Sen göreceksin Yezid'i!” demesi dikkat çekti.

Türkiye için hoş değil
MHP İl Başkanı Mehmet Bülent Karataş konuyla ilgili, “Canlı yayına davetliydik. Bu yapılan adaletsizliğe ve hukuksuzluğa karşı duyarsız kalmamak adına, hukukun çiğnendiğini göstermek adına buraya geldik. Emniyet güçlerinin de bir suçu yok. Verilen görevi yerine getiriyorlar. Yardımcı oldular. Arkadaşımızı geri aldık. Bu Türkiye için hiç hoş olmayan süreçtir. Bunları kimler yapıyor biliniyor. Hukuk bir gün herkese lazım. Bir milletvekili Cumhurbaşkanı’nın danışmanı Hürriyet, Cumhuriyet, Sözcü gazetesi ve diğer televizyonlara da aynı şeylerin yapılacağını ifade ediyor. Bunlar doğru değil. İnsanlar kimler aracılığıyla kendilerini anlatacak” açıklamasını yaptı.

CİHAN

Kameraya tekme attılar
Kayyum atanan İpek Medya grubuna destek vermek amacıyla grubun Şişli’deki binası önünde toplanan kalabalık, yayın yapmak için geldiğini savunan bir televizyonun çalışanları tarafından provoke edilmeye çalışıldı. Samanyolu kameramanına tekme atan söz konusu televizyonun çalışanları, vatandaşları da tahrik etmeye çalıştı

İpek Medya grubuna kayyum atanmasına tepkiler devam ediyor. Gruba destek vermek isteyen yüzlerce kişi grubun Şişli’deki binası önünde toplandı. Pankart, döviz ve sloganlarla özgür medyaya destek veren vatandaşlar, internetten yayın yapan bir televizyonun muhabir ve kameramanları tarafından provoke edilmeye çalışıldı. Kalabalığın içerisine girerek yayın yapmaya çalışan söz konusu şahıslar, vatandaşların İpek Medya grubuna destek sloganı atmasını kendilerini susturma çabası olarak lanse etmeye çalıştı.

Fiziki müdahale yapıldı 
Vatandaşların herhangi bir fiziki müdahalesi olmadığını gören şahıslar, tahrik çabalarını sürdürdü. Televizyonun kameramanlarından biri Samanyolu kameramanına tekme attı. Tahriklerinde başarılı olamayan şahıslar, kargaşa çıkartıp kendilerine fiziki müdahale yapıldığını iddia etti. Bu sırada provokasyonu engellemek isteyen vatandaşlar yere oturmaya başladı. Bahse konu televizyonun kameramanları, oturan vatandaşlardan zorla demeç almaya çalıştı. Bununla da yetinmeyen muhabir, kurumun avukatı Kamil Ata’yı da kolundan çekiştirerek tahrik etmek istedi. Avukat Ata, soruları varsa cevaplayacağını belirtti. Muhabirin gündüz saatlerinde Şişli’deki bina önünde polisin biber gazı ile müdahalede bulunduğu yalanını söylemesi vatandaşlar tarafından sözlü olarak tepkiyle karşılandı.

CİHAN

Eylem yapmak yasak!
İPEK grubuna yönelik operasyon kapsamında Kanaltürk ve Bugün’e el konulması nedeniyle bu kanalların önünde eylem yapılmasına yönelik soruşturma başlatıldığı belirtildi. Soruşturmanın görevi engellemek, direnmek ve suç işlemeye tahrik iddialarıyla başlatıldığı ifade edildi. İş adamı Akın İpek’in şirketlerine kayyum atanması kararının ardından Bugün ve Kanaltürk’ün yönetimine de el konuldu. Bu kapsamda dün polis kanalın İstanbul’daki merkezine giderek kararı tebliğ etmek istedi. CHP Milletvekili Mahmut Tanal başta olmak üzere polislere tebligat memuru olmadıkları gerekçesiyle tepki gösterilmişti. Daha sonra polis zoruyla kanala baskın yapılmıştı. Bugün de kayyum olarak atanan kişiler polis eşliğinde kanala girmişlerdi.

Savcılar harekete geçti
Kanalların Mecidiyeköy’deki binasının önünde toplanan gazeteciler ve vatandaşlar bu uygulamaya tepki göstermişti. Bazı Bugün ve Kanaltürk çalışanı gazeteciler yaka paça gözaltına alınmıştı. Kanalların yönetimine polis müdahalesi eşliğinde el konulmasına karşı çıkmaya çalışanlar için savcılığın hemen harekete geçtiği belirtildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, görevi engellemek, direnmek ve suç işlemeye tahrik gerekçesiyle soruşturma başlattı.

CİHAN

Hakim bey çıksın açıklasın!
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, “O hakim bey kardeşimiz açıklasın. O kayyum listesini onun eline kim vermiş? O kayyumları neye göre belirlemiş? Onları kayyuma atamak için çok mu aramış? Neye göre, hangi kritere göre atamış? Ya da birileri mi vermiş?” dedi.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, seçim çalışmaları için geldiği Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde bir dizi ziyaretler gerçekleştirdi. 1 Kasım erken genel seçim çalışmaları için Alaplı ilçesine gelen Mustafa Destici, seçim otobüsünden inerek vatandaşlarla selamlaştı. Vatandaşlarla sohbet eden Mustafa Destici gazetecilerin sorularını cevapladı. Geçen gün alınan karar ile kayyum atanan Koza İpek Holding kararını 'Rezalet' olarak nitelendiren Destici, "Hakim bey açıklasın, O kayyum listesini onun eline kim vermiş?" diye sordu.

Baştan aşağıya rezalet
Destici, sözlerine şöyle devam etti: "Tam bir rezalet. Tek cümleyle bunu ifade edebilirim. Baştan aşağıya rezalet. Şimdi ben o hakim kardeşimize sormak istiyorum. Hukuka göre kanunu işlettiğini söylüyor. O kayyumları kim önermiş ona? Kendisi daha önce tanıyor muymuş onları? Çok mu aramış AKP ilçe başkanını, meclis üyesini kayyum atamak için çok mu aramış? Niye Büyük Birlik Partisi ilçe başkanını atamıyor? Niye MHP'li, niye CHP'li birisini atamıyor da AKP'lileri atıyor? Belirlediği kayyum isimlerine bile baktığımız zaman bu kararın hukuki olmadığını ve siyasi olduğunu çok açık ve net bir şekilde görüyoruz. Hiç kimseye bu kararın adil, hakkaniyetli bir kara olduğunu yutturamazlar. Yani nasıl bir adalet sistemi ya?”

CİHAN

Toros: Kanalımı koruyamadım!
Bugün TV Genel Yayın Müdürü Tarık Toros, ana kumanda odasında polis zoruyla sürüklenerek çıkarılarak işten atıl-dı. Kanalımı koruyamadım diyen Toros, "Kanun-
suz güvenlik gücü ile tamemen kanunsuz bir irade beni masamdan kaldırdı. Önce elimden mikrofonumu aldı sonra sürükleyerek çıkardı. Uyduruk bir kağıda yazdığı uyduruk bir iki satırla işten attı. Ben hala Bugün Genel Yayın Müdürüyüm" dedi.

Mikrofonumu aldı
Binadan ayrılırken açıklamalarda bulunan Toros, "Kanalımı koruyamadım. Kanunsuz güvenlik gücü ile tamemen kanunsuz bir irade beni masamdan kaldırdı. Önce elimden mikrofonumu aldı sonra sürükleyerek çıkardı. Uyduruk bir kağıda yazdığı uyduruk bir iki satırla işten attı. Sizin derme çatma yazıp çizip imzaladığınız şeylerle bu iş bitmiyor. Burası bir hukuk devleti ise bu hakları iade eder. Çok üzgünüm buraya kadar diyeceklerimi diyebildim. Bir noktadan sonra çare kalmıyor bitiyor. Arkasını getiremiyorsunuz. Üzgünüm başka ne yapsaydım da koruyabilseydim. Sinyalin düşmesi bizim için çok ağırdır. Televizyonculukta siyaha düşmek bir namus meselesidir. O ekran sizin namusunuz. Siyaha düşemezsiniz, siyaha düşmek büyük skandaldır. Siyaha düşüren adam gider. Bizim ekranımız siyaha düştü. Çok üzgünüm daha fazla tutamadım" diye konuştu.

CİHAN

Mezhep siyaseti yapmak vahimdir!
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Davutoğlu’nun bir röportajda Suruç’ta hayatını kaybedenler için kullandığı ‘Suruç’ta öldürülenler Alevi’ sözlerine tepki gösterdi. Tanrıkulu, “Başbakan’ın mezhep üzerinden tanımlama yapması son derece vahimdir, son derece kaygı vericidir” diye konuştu. Davutoğlu’nun ifadelerini dehşet verici olarak bulan Tanrıkulu, şu ifadeleri kullandı: “Başbakan’ın bugün bir gazetede yayınlanan mülakatı var. O mülakatta ifade ettiği bir cümle son derece rahatsız edici ve dehşet bir düşünce. Başbakan Suruç’ta ölenleri tarif ederken, onların yurttaşlık kimliklerine, onların siyasi kimliklerine, onların mağdur kimliklerine atıfta bulunmuyor. Mezhep siyaseti yapmak son derece vahimdir bunu bilmeli” dedi.

CİHAN

Davutoğlu bön bön bakacak
hdp Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 'YPG'yi iki defa vurduk. Fırat'ı geçerlerse yine vururuz' sözlerine tepki gösterdi. Demirtaş, “PYD-IŞİD’i Cerablus’tan çıkaracak. Fırat’ı da geçecek ve sende Davutoğlu öyle bön bön bakacaksın” dedi. Taksim Elit World Otel'de Türkiye'deki azınlık temsilcileriyle bir araya gelen Selahattin Demirtaş, Davutoğlu’nun , bir televizyon yayınında, ‘Fırat’ın başına PYD geçmeyecek. Geçtiği anda vururuz dedik, 2 kere de vurduk” açıklamasına yanıt verdi.  Demirtaş, “PYD-IŞİD’i Cerablus’tan çıkaracak. Fırat’ı da geçecek ve sende Davutoğlu sende öyle bön bön bakacaksın. Yapacak bir şeyin yok. Yapabileceğin en akıllıca şey oradaki insanların uzattığı dostluk elini tutmaktır” dedi.

CİHAN

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.