BECERİKSİZ BELEDİYE!

Büyükçekmece Kamiloba Mahallesi sakinleri alt yapı yetersizliğinden şikayet ederek, mahallede kanalizasyon çalışması yapılmasını istedi. Büyükçekmece Belediyesi'nin mahalleye hiçbir hizmet vermediğini savunan mahalleliler, Başkan Akgün'le görüşemediklerini, belediyenin bölgeye hafriyat dökümü yaptığını belirtti.

BECERİKSİZ  BELEDİYE!
15 Ekim 2015 Perşembe 07:16

Kamiloba Mahallesi sakinleri Büyükçekmece Belediyesi'nin mahalleye hizmet vermediğini savundu. Yapımı devam eden devlet hastanesinin hafriyatının da mahalleye döküldüğünü iddia eden vatandaşlar, bundan dolayı yolların yürünmez halde olduğunu, hafif şiddetli bir yağmurda bile evlerini su bastığını dile getirdi. Mahalle sakinlerinden Yaşar Kurnaz sürekli belediyeye gidip yardım talep ettiğini, fakat hiç kimsenin kendileriyle ilgilenmediğini ileri sürdü. Kurnaz, belediyenin maddi durumu iyi olanların sorunlarının çözümüne öncelik verdiğini de belirtti.

Yol yapsın yeter
Kamiloba Mahallesi sakinlerinden Cumhur Yalazan ise mahallenin yeşil alanına belediyenin hafriyat döktüğünü ifade ederek, "Burası pislik doldurma yeri mi?" diye sordu. Hafriyattan dolayı evlerin çukurda kaldığı söyleyen Yalazan, "Belediyenin kamyonları elektrik ve telefon tellerine takıldı. Bakan yok, ilgilenen yok" diye dert yandı. Nidai Efe isimli vatandaş da alt yapı sorunlarına değinerek, "Burada yaşayan insanlar hep mağdur. Bizler belediyeden çok fazla bir şey istemiyoruz, kanal ve yol yapsın yeter" açıklamasını yaptı.

Her yer havuz gibi 
Mahallede özellikle yolların bozuk olduğunu, belediye tarafından hiçbir bakım yapılmadığını dile getiren vatandaşlar, su baskınlarından endişe ettiklerini belirtti. Mahalle sakini Yaşar Kurnaz, yağmur yağdığında her yerin havuz gibi olduğunu ağaçların bize zarar gördüğünü ifade ederek, "Sürekli belediyeye gidiyorum yardım istiyorum. Mühendiste geldi bana akıl veriyor, kapının yerini değiştir diye. Oradan kapı açınca merdivenle mi ineceğim bahçeye. Bir adamın olmazsa işte böyle kalırsınız. Bu iki sokak arası yeşil alan. Oraya da hafriyat döktü belediye. Bizim ev daha önce yüksekteydi, şimdi belediye hafriyat döke döke evlerimiz çukurda kaldı. Geçen gün ben 300 lira verdim kepçeye kapının önünü düzettirdim. Belediye çalışanlarından birinin evi de var burada. Onunda evi zarar gördü. O telefon etti geldi onun evinin oradaki taşı, çakılı pisliği kaldırdılar" diye konuştu.

Belediye ayrım yapıyor
Mahallede zenginlere ayrıcalık yapıldığını da savunan Kurnaz, "Bizim evin hemen üstünde zengin biri oturuyor. O da tüm pisliğini buraya döküyor. Belediye'ye söylüyoruz hiç ilgilenmiyor. Sanıyoruz ki o zengin diye işini hallediyor. Bizim gücümüz yok ki. Emekli insanlarız. Ben kapıya pislik döksem belediye gelir bana ceza keser. O dökünce belediye geliyor o pisliği yola yayıyor. Belediyeden çevre müdürü geldi, bu pisliği kaldırtacağız, kaldırmazsa belediye olarak biz kaldıracağız dedi. Bir sene oldu gelen giden yok" ifadelerini kullandı.

Penceremizi açamıyoruz
Belediye Başkanı Hasan Akgün'e ulaşamadıklarını dile getiren Kurnaz, "Burada bu pislikler koku da yapıyor. Balkonda oturamıyoruz, pencere, cam açamıyoruz. 15 yıldan burada oturuyorum. Büyükçekmece Belediyesi'nin sadece iki tane kapı numarasını taktığına şahit oldum. Bir de şu direğe taktığı 'Dikkat Ölüm Tehlikesi' tabelası var. Ben vergisini ödeyen, belediyeye borcu harcı olmayan bir vatandaşım. Buraya hafriyat getiren belediye kamyonlarının damperleri elektrik ve telefon tellerine takılıyor. Hatta geçen gün kamyon şoförü kendi damperin üzerine çıkıp telleri iple birbirine bağladı. Kablolar sarkıyor. Zaten sokak lambalarımız yanmıyor, elektrik direklerimiz yana doğru kaydı. Burada insanlar yaz kış oturuyor. Çöpler kaldırılmıyor. Belediye çöp arabası geliyor ama sadece bidondaki çöpleri alıp gidiyor, etrafındaki herşey kalıyor" açıklamasını yaptı.

Evler çukurda kaldı
Diğer bir mahalle sakini Cumhur Yalazan ise Büyükçekmece Belediyesi'nin yeşil alana yapımı devam eden devlet hastanesinin hafriyatını döktüğünü iddia etti. Yalazan, "Hastanenin çöpünü buraya getirip boşalttılar. Böyle bir şey olabilir mi? Buradaki evler çukurda kaldı. Kapımı üç kere yukarı kaldırttım. Gidiyoruz, söylüyoruz, telefon ediyoruz ama belediyeden gelen yok, bakan yok. Burası pislikten geçilmiyor. Belediye buraya hem yeşil saha diyor, hemde temizlemiyor. Yeşil sahaya bakın, çöp dolu. Getiriyor çöpü döküyor buraya. Yol dediğin  evlerden aşağıda olur. Yol ve kanalizasyon aşağıda olacak ki evleri su basmasın" diye dert yandı.

Burası nasılsa bedava
Belediye Başkanı Akgün'le görüşmek istediğini fakat her seferinde belediye yetkillerinin kendisini başından savdığını ifade eden Yalazan, "Belediye Başkanına gidiyorum yok diyorlar, nerede diyorum toplantıda diyorlar. Başkanı görmek mümkün değil. Tam bir sene oldu ne gelen var ne giden. Belediyenin hafriyat dökeceği yer yok mu? Var ama döküm yerine para vermek zorunda. Burası bedava.  Biz belediyeden asfalt istemiyoruz, şurada greyder ile iki kere üstünden gitsin, yolu bari belli etsin. Yeşil saha temizlenmeli, yol aşağı indirilmeli. Belediye parasını alıyor ama bunları yapmıyor. Kanalizasyon kanalı yapacak 1 yıl oldu yok. Elektriğimizi kendi paramızla çektik aldık. Saati getirdi koydu dışarıya. Suyun parasını verdik hala su bağlayacaklar. Doğalgazın parasını verdik o da yok. Bizler burada kışın donacak mıyız?” dedi.

Kablolar yere sarkmış durumda
Mahallede inşaat yapan Nidai Efe isimli iş adamı ise Kamiloba'nın alt yapı bakımından çok yetersiz olduğunu söyledi. "Belediye ruhsat veriyor inşaat yaptırıyor, ama kendileri alt yapısını yapmıyor" dedi. Bundan dolayı belediyeye dilekçe verdiğini hatırlatan Efe, "Büyükşehir'den ihaleye alındığını fakat arıtma tesisleri bitmeden kanal yapılmıyormuş. Burada yaşayan insanlar hep mağdur. Elektrik ve telefon kabloları yerlere sarkmış bir durumda. Bakan yok, ilgilenen yok. Bizler belediyeden çok fazla bir şey istemiyoruz, kanal ve yolu yapsın" serzenişinde bulundu.

NİHAL ALTINGÖVDE

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
VATANDAŞ - 5 yıl önce
bazi küçük beledi̇yeler ni̇çi̇n büyük beledi̇yelere bağlandi i̇şte bunun i̇çi̇n küçük bazi beledi̇yeler geli̇ri̇ az olduğundan hi̇zmet veremez halde oysaki̇ bi̇rleşi̇rse daha i̇yi̇ hi̇zmet alabi̇li̇yor
i̇şte devleti̇mi̇zi̇n her çalişmasini eleşti̇ri̇rken bi̇raz daha düşünmemi̇zi̇ sağlayacak bi̇r örnek