Bekara karı boşamak kolay

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, “CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP'lilerin kendilerinin o koltukta oturacaklarını hiç düşünmedikleri için Cumhurbaşkanı'nın bir sabah kalkıp meclisi lağvedeceğini düşünüyor. Hanım kardeşlerimden özür diliyorum; bekara karı boşamak kolaydır” eleştirisini yaptı.

Bekara karı boşamak kolay
20 Mart 2017 Pazartesi 08:11

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Gürpınar eski Belediye Başkanı Velittin Küçük'ün davetlisi olarak Kaya Ramada Otel'de düzenlenen programda iş adamları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi. Yaklaşık bin kişinin katıldığı yemeğe AK Parti İl Başkan yardımcıları Metin Karakaş ve Celal Erdoğan, AK Parti Beylikdüzü İlçe Başkanı İsmail Damat, MHP Beylikdüzü İlçe Başkanı Ali Aydın ve MHP Büyükçekmece İlçe Başkanı Erdem Aydın da iştirak etti.

Millet evet diyecek
Kaya Ramada Otel'de davetlilere seslenen ve "İnşallah bu seçimlerde bizim gördüğümüz milletimizin taveccühünden ilgisinden anladığımız inşallah 16 Nisan'da millet 'evet' diyecektir" açıklamasını yapan Kurtulmuş, "Millet bu anayasa değişikliğini onaylayacaktır. Bu anayasa değişikliği tesadüfen laf olsun diye milletin gündemine gelmiş değil. Anayasa değişikliğine ilişkin bir talep yoksa kimse bu anayasa değişikliğini yapmaya muvaffak olamaz. Böyle bir konuyu gündeme getiremez. 1960 anayasası da 1982 anayasası da milletin iradesiyle değil askerin süngüsüyle kabul edilmiş anayasalardır. Bu anayasalarda getirdiği sistemlerde milletle uyum sağlamamıştır. 18 kere anayasa değiştirilerek bir yamalı bohçaya dönmüştür. Anayasayı seksenikide yapan irade kurucu irade değildir. Milletin iradesi değildir” dedi.

Sanki başka ülkede yaşıyor
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun sözlerine değinen Kurtulmuş, "Sayın Kılıçdaroğlu 'Anayasa'ya 'evet' denilirse, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi gelirse, Türkiye'de kaoslar, krizler olur' diyor. Sanki mübarek, Türkiye'de yaşamıyor, başka bir ülkede yaşıyor gibi konuşuyor" ifadelerini kullandı. 1950'den baz alındığında 67 yılda birçok darbe yapıldığını belirten Kurtulmuş, "1980 öncesinde Meclis’te 120 küsur kere, 5 buçuk ay Cumhurbaşkanlığı seçimi olamamış. Siyaset kilitlenmiş, çözüm üretememiş. Askerler de 'Madem demiş siz çözüm üretemiyorsunuz biz tankı tüfeği çıkartıyoruz darbe yapıyoruz...' 12 Eylül zeminini hazırlayan nedenlerden birisi siyasetin kitlenmesidir. Sayın Kılıçdaroğlu ve CHP'li arkadaşlar sanki bunları hiç yaşamadı. Bunların yaşandığı bir ülkede bulunmadı gibi konuşuyor" açıklamasını yaptı.

Çift başlılık sorun oldu
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş çift başlılığın yönetimde her zaman sorun olduğunu belirterek, "Yönetimde çift başlılık olmasaydı Türkiye 1991'de Musul ve Kerkük'e müdahale edecek bugünki  DEAŞ ve PYD sorunuyla karşı karşıya kalmayacaktı. Ama ne yazık ki bir adım atamadı. Merhum Süleyman Demirel kolundan tuttu Tansu Çiller hanımı başbakan yaptı. Demirel olmasa Tansu hanım başbakan olabilir miydi? Başbakan yaptı ama öyle bir noktaya geldiler ki hemen hemen hiçbir noktada anlaşamadılar. Maalesef Türkiye Sezer ve Ecevit arasındaki yaşananların da bedelini ağır ödedi. Yani yönetimdeki çift başlılık Türkiye'ye çok vakit kaybettirdi. 2001 krizi Türkiye'de sadece bankaların kapanmasına finans kuruluşunun iflas etmesine değil, aynı zamanda Türkiye'nin dışa bağımlı hale gelerek İMF'nin emir kulu vaziyetine döndürülmesine de neden oldu" dedi. 16 Nisan'da kaos ve kriz doğuran, darbelere neden olan sistemin değiştirileceğini söyleyen Kurtulmuş, "Bundan sonra 5 yıldan 5 yıla seçim olacak aynı gün hem Cumhurbaşkanı, hükümet başkanı olarak seçilecek, hem de milletvekilleri yasama organını üyeleri olarak seçilecek. Milletin sandıktan çıkardığı iktidar isterse hükümetin başı olan Cumhrubaşkanı ertesi gün kabinesini ilan edecek. Böylece beklemek yok, koalisyon pazarlıkları yok, ayak oyunları yok. Birinciyi devirip üçüncüyü başbakan yapmak yok. Darbecilere zemin hazırlamak yok. Millet ne diyorsa o olacak, milletin iradesinin üstünde hiçbir irade olmayacak" dedi.

Değişiklikte darbesavar maddeler var
Mevcut sistemle 16 Nisan'da oylanacak yeni sistemin karşılaştırmasını yapan Numan Kurtulmuş, "Milletin sorununu çözdüğü bir sistem mi krizi ortadan kaldırır? Yoksa kapalı kapılar ardında vesayet odaklarının devrede olduğu bir sistem mi kaos yaratır? Bunun çok açık bir şekilde milletimizle paylaşılması lazım. Ayrıca şunu da açıkça söyleyeyim. Anayasa değişikliğinin içinde darbesavar maddeler var. Bunu maalesef Kılıçdaroğlu ve CHP'li arkadaşlar anlamıyor ya da anlamak istemiyor. Bunlardan bir tanesi ola ki sistem kilitlendi. Çalışmıyor çözemiyorsunuz. Böyle bir durumda hem Cumhurbaşkanı hem de TBMM memleketi erken seçime götürebilir. Zaten sayın Kılıçdaroğlu ve CHP'li arkadaşlarımız hiç kendilerinin o koltukta oturacaklarını düşünmedikleri için cumhurbaşkanının bir sabah kalkıp parlamentoyu lağvedeceğini düşünüyor. Hanım kardeşlerimden özür diliyorum; bekara karı boşamak kolaydır. Hiçbir sorumlu devlet adamı erken seçimin önünü açacak bir adım atmaz. Ta ki sistem kilitlendi. Kim çözecek? Kapalı kapılar arkasındaki adamlar mı çözsün. Tabiki sorunu millet çözecek. Bu bizim darbesavar bir maddemizdir" dedi. MEHMET MERT


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.