BELEDİYE İŞÇİLERİNİN MAAŞINI ÖDEYEMEYEN HANDAN TOPRAK'TAN BALLI İHALE!

Avcılar Belediyesi çöp ihalesini ve Danıştay 13. Dairesi’nin ihale hakkında verdiği kararı ilçe halkına sorduk. Avcılarlılar Gazete İstanbul’un gündeme getirdiği ihalede, usulsüzlük yapıldığının mahkeme kararıyla tescillenmesini 'Kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez' atasözü ile değerlendirdi.

BELEDİYE İŞÇİLERİNİN MAAŞINI ÖDEYEMEYEN HANDAN TOPRAK'TAN BALLI İHALE!

Avcılar Belediyesi, çöp ihalesini 31 milyon fazlasına Tomurcuk adlı firmaya verince ihaleye en düşük teklifi veren Beş Kardeşler firması hukuk mücadelesi başlattı. Davacı Beş Kardeşler'in itirazını değerlendiren Danıştay 13. Dairesi mağdur firmanın teklifinin değerlendirme dışı bırakılmasını haksız buldu ve kararı iptal etti. Danıştay'ın düzeltme yolu kapalı olmak üzere verdiği kararın ardından ihalenin seyri tamamen değişmiş oldu. 
Karar olumlu bulundu.

31 milyon fazlasına verilen çöp ihalesini ve mahkeme kararını gazetemize değerlendiren ilçe sakinleri ise genel anlamda kararı olumlu buldu. Bazı vatandaşlar ise Belediye Başkanı Handan Toprak ve Avcılar Belediyesi'nin çalışmalarından duyduğu memnuniyeti ifade etti. Bazı vatandaşlar ise ihalenin en düşük teklifi veren Beş Kardeşler firmasına verilmemesini; "Handan Toprak selefi Mustafa Değirmenci'nin adamlarını diskalifiye ediyor" diye yorumladı.

Kötü niyetliler var
Gazetemize konuşan bazı ilçe sakinleri ise Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak'ın bir şeyler yapmaya çalıştığını fakat yönetim içerisinde kötü niyetlilerin olduğunu savundu. Genel itibariyle Danıştay 13. Dairesi'nin verdiği kararı olumlu bulan Avcılarlılar, Türkiye'de hiçbir belediyede işleri doğru yürümediğini belirtti. 

Erdoğan Arkın: Bunlar hep ayarlı işler, Avcılar’da normaldir bunlar. Yani daha önce burda temizlik işinde çalışanlar daha iyi çalısıyorlardı. Prensipli çalısıyorlardı, gece yapıyorlardı temizliği gündüz buralarda çöp görülmüyordu. Şimdi tam tersi oldu. Çok iş yapıyorum gibi görünüyorlar aslında hiç birşey yaptıkları yok. Her tarafı tıkayıp duruyorlar zaten belediye başkanı sokağa çıkıp ilgilendiği yok bakma bende oy verdim. Ama bir daha asla vermem, önceki şirket AKP'li, bu bayan da daha belediye başkanı olamaz zaten.

Mustafa Kandıralı: Şikayetimiz yok hepsi normal. Bu temizlik ihalesinde bazı noksanlıklar olmuş olabilir. Elbette eksik şeyler olabilir ama şu anda şikayetimiz yok yani.

Emir Yılmaz: Ben CHP üyesiyim buradaki yönetimdeyim aynı zamanda. Fakat iyi çalışıyorlar Allah için. Adalet yerini bulsun. Eğer bir haksızlık varsa bu ihalede yargı kararını vermiştir zaten. Ben adaletten yanayım ama adalet De yok Türkiye'de gerçi.

Gizem Adıyaman: Eskiden çalışmıyorlardı şimdi çalışmaya başladılar. Handan Toprak çok iyi bir belediye başkanı.

Murat Arslan: Yargıda gerçek firmaya verse ne olur onun altında da bir şey vardır yani. Ben artık bu devlette olan hiç birşeye inanmıyorum. Kendi taraflarına veriyorlar sonra biz öyle yaptık biz böyle yaptık diye anlatıyorlar. 

Hamit Yüce: Bu ihaleye kime verdiyse düşük vermiştir ki devletten de yüksek fiyat alacak. Buranın belediyesi çöp tenekerini değiştirdi. Temizlik ihalesini daha yüksek fiyat veren bir firmaya vermişler. Usulsuzlük var tabiki bunda yüksek fiyata verince bu sefer insan tereddüt ediyor. Yüksek fiyata vermesinde kesin bir çıkar işi olablir

Yusuf Akbaş: Belediyenin tarafı bu firma. Düşük fiyata verilmiyor yüksek fiyata veriliyorsa bunda bir şey var yani. Yargı kararı ile haksızlık sona ermiş oldu. 

Ramazan Erdoğmuş: Kendi yandaşlarına verildi. Tabi bu güzel bir şey değil. Zaten onlar o belediyeciler ihaleler hep çıkar, ne kopartırlarsa o şekilde düşünülerek yapılıyor. Firmalar arasında daha çok veren kazanmıştır. Belediye meclis üyeleri iki sene içinde imparator oluyor haksız kazançtan. Kim dört dörtlük çalışıyor ki zaten.

Ömer Özcan: Haklı olunmasını isterim. Belediye adil çalışsın suistimal etmesin. Hizmetini düzgün yapsın; belediyeden başka ne beklenir ki.

Atakan Kozan: İlk akla gelen ihalenin verildiği firma eşi dostudur, arkadaşıdır. Yani yoksa neden öyle şey yapsınlar. Sonuçta belediyenın kasasından çıkar. Öyle bir şey yapacaklarına yardıma muhtaç insanlar var. O paranın o kısmını bu insanlara harcamış olsa yaklaşık olalarak 30-40 tane hane vardır yardıma muhtaç. Böyle insanlar çok var bunlara yardım edebilirler mesela ayda 150 TL - 200 TL ile yardım ile ev geçinmek imkansız gibi. Söylenilenlerle yaşadığımız bire bir aynı değil.

Sibel Kurudağ:  Vallahi kazanmakla çok iyi etmiş. Eskiden Beşkardeşler firmasıydı. İyi çalışıyorlardı para konusunda iyiydi, Tomurcuk'a neden verildi? Zannediyorum işçilerin maaşından dolayı. Ama eskisi güzel çalışıyordu. Gelen şimdi daha fazla maaş veriyor ondan olabilir. Ben de şöyle bir duyum aldım belediyede çalışanlar taşeronmuş şimdi hepsini kadrolu yapcaklarmış diye bir duyum var.

Hasan Hüseyin Demir: Şimdi Başkan bir şeyler yapmaya çalısıyor ama içerde kurtlar var onlar ne diyorsa öyle oluyor. Belki bayan dürüst olabilir ama orda o kurtlar oldukça onun bir şey yapabileceğine inanmıyorum. 25 yıldır Avcılar'da yaşıyorum. Önceki belediye başkanı saat üç buçukta gelirdi belediyeye. Hiç bir şey yapmazdı. Dr. hanım çalışmak istiyor ama ona da bırakmıyorlar. Belediyeyi idare ediyor şimdi bu Başkan şimdi bir şeyler yapmaya çalıyor ama olmyor, olmuyor şimdi neden alışmış kronikleşmiş demir başlar var. O demirbaşlar istediklerini yaptırıyor sadece, başkan orada duruyor.

Eren Sağ:  Kazanması daha iyi olmuş Çıkar için daha yüksek olana vermiş olabilir belediye. Yargının bu kararınıda onaylıyorum.

Eşref Kaplankaya: Yani hak yerini bulmuş diyelim doğru mudur. Sonuçlara saygı duymak lazım.

Hüseyin Ark: Türkiyede bu işler böyle yürüyor. Sadece Avcılar Belediyesi'nde olduğunu düşünmeyelim. Türkiye'de bu işler böyle yürüyor tüm belediyelerde de bu böyledir, vardır yani bu tür olaylar.

Ahmet Şahin: Haksız bir şey varsa ona karşıyız, Davayı kazanan haklıdır, belediyenin zaten doğru düzgün bişey yaptığı yok ki yapar normaldir. Belediye önce kendi önünün dışarısına çıksın. Ne kadar sarhoş var çöplük var, pislik var, onlarla ilgilensin biraz da. Millet parklarda oturamıyor, sözde park yapıyorlar.

Müslüm Ünal: Daha temiz oldu şimdi Avcılar. Bayağı fark var, önceki firma kadar yapmıyorlar. Biz kapının önündeyiz sürekli. Her yerde toz dört dönüyordu.

Fatih Sicim: Ben şimdi ihalenin kaça verildiği hakkında fikrimi söylemeyeceğim. Temizlikten ziyade önceki başkan Mustafa Değirmenci benim arkadaşımdı, temizlik iyi değildi ama şimdi şu durumda Avcılar Ambarlı'da temizlik işleri güzel gidiyor. Rakip olanlar AKP ya da CHP hepsi farkında. Geceleri bile süpürtüyorlar. Mustafa Değirmenci'nin yok ettiğini Handan hanım yapıyor. Ama şimdi temizlik hususunda çok iyi. Eğer bu Beşkardeşler'den olduysa gelmesinler. Diğer firmaya vermesin de bence haklı o zaman. Bence temizlik çok güzel gidiyor.

Hüseyin Çelik: Avcılar Belediyesi Handan Toprak geldiğinden beri hiç güzel bir şey yaptığı yok ki. Mesela buradaki çöpü götürüp Yeşilkent'in içine döküyor Avcılar Belediyesi. Şu an çok değişik aynı AKP zihniyeti gibi hep kendi adamlarına çalışıyor, Yeşilkent çöplük olmuş bir park yok, bir yeşillik yok. Türkiye'de ihale siyasi rant olmuş fakiri eziyorlar zenginin arkasında duruyorlar.

Hüseyin Asdemir: Kendi yapabileceğini Handan hanım yapıyor, yani yapmaya çalısıyor. Tabi ki hepsi dört dörtlük olmayabilir ama elinden gelen çabayı yapıyor.

Burcu Balakar: Avcılar'da güzel çalışıyor Handan hanım. Bizler Avcılar'ın temizliğinden de memnunuz ama eğer ihalede bir yanlış olmuşsa adalet yerini bulmuş demektir.

Mehmet Tarık Uğur: Zaten temizlikle ilgili bi problem var Avcılar'da. Biz belediyeyi en az 3-4 defa aradık. Buraya bir araç getirin dedik gelmediler. Esnafız burada, toz toprak içindeyiz, hiçbir araç gelmedi.

Hüseyin Yılmaz: Güzel şeyler yapıyorlar yani, oturaklar yapıyorlar oda 5-10 gün dayanır sonra gider. Kalıcı bir şey değil. İhale konusunda da tesiri olmayacak şeyler için susmak en iyisidir. Konuşmak gümüş ise susmak altındır. Belediyenin parası yokmuş heralde ne yapsın. Uçmuş gitmiş herhalde paralar. 
Sami Erol: Avcılar'ın temizliğinden memnunum 24 saat çalışıyorlar. İhale konusu da kendi bilecekleri iş. Kendileri öyle karar vermişler. 

Işıl Demir: Temizlik güzel değil Avcılar'da. Belediyenin bir çıkarı vardır yüksek fiyatta verilmesinin kesin.Yargıda düzelmesi iyi oldu.  Ama temizlik işleri daha güzel olabilir.

İsrafil Kahraman: Anlaşması vardır da ondan onu seçmiştir kesinlikle belediye. Kendi tarafıdır yoksa neden o firmayı seçsin. Mahkeme bunu bozduğu için haklı bir karardır ama yinede temizlenmeyecek Avcılar. Yine aynı olacak.

Ali Abbas Gölge: Şimdi bunlar belediyeye belirli bir para vermeden ihale alınmıyor zaten, Yargı düzeltti şimdi ama. Haklıya verildi, hak edene verildi. Doğrusu da budur bence.

Zilan Kader:  Genelde düzenli temiz Avcılar. Muhakkak yüksek fiyata verilmesin de onun bir çıkarı vardır. Hani derler ya kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez diye. Böyle olmuştur muhtemelen. Davayı kazanmış tabi haklıysa kazanması iyi olmuş.

Haber ile ilgili Nihal Altıngövde'nin yazısını okumak için tıklayın...
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.