Beylikdüzü'nde kabızlık var

Erken seçim tartışmalarına değinerek belediye başkan adaylığı konusunda açık kapı bırakan Beylikdüzü Belediyesi eski Başkanı Vehbi Orakçı, kendi dönemiyle sonraki dönemleri karşılaştırdı. Orakçı, son 10 yılda Beylikdüzü'nde eğitim, spor ve kültür alanında kabızlık yaşandığını belirtti.

Beylikdüzü'nde kabızlık var
16 Ocak 2017 Pazartesi 22:24

10 Ocak Çalışan Gazetciler Günü sebebiyle Akademi Center Almeria Kafe'de yerel basın mensuplarıyla bir araya gelen Beylikdüzü Belediyesi eski Başkanı Vehbi Orakçı basın özgürlüğüne vurgu yaptı. Gazetecilerin toplumun aydınlatılması noktasında önemli bir sorumluluk yüklendiğinin altını çizen Orakçı, "Yakın bir zamanda 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü idrak ettik. Öncelikle bütün gazetecilerin bu özel gününü kutluyorum. Emeklerinizin zayi olmamasını diliyorum. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Toplumun aydınlanması için döktüğünüz terler inşallah sonuca ulaşır. Biliyoruz ki her mesleğin kendine has koşulları var. Avantajları ve dezavantajları var. Her meslek erbabının yılın belirli bir gününde hatırlanması, onore edilmesi ciddi bir motivasyon kaynağıdır. Ben de bir mühendis olarak hatırlandığımda keyif alıyorum" dedi.

İnandığını savunmak önemli
Toplumda sosyal ilişkilerin zayıfadığınını, bundan dolayı da anneler günü, babalar günü, gazeteciler günü gibi etkinliklerle bağ kurulmaya çalışıldığını belirten Vehbi Orakçı, "Bahsettiğimiz bu beşeri münasebetin sadece özel günlerde değil her zaman kurulmasını diliyoruz. Ne mutlu ki Türkiye hala diğer ülkelerle kıyaslandığında beşeri münasebetlerin yoğun yaşandığı bir coğrafya. 60'lı yuıllardan beri kutlanan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ortaya çıkışı pek hoş olmasa da önemli bir gün haline gelmiş. Biliyorum ki sizler kalemiyle kelamıyla toplumun aydınlanması için uğraş veren bir kitlesiniz. Hepinizi takip ediyorum. Gazetecilerin, inandığı doğruları savunduğunu gördüğümde çok mutlu oluyorum. Ben her zaman yol gösterici eleştirel yorumları önemserim. Toplumun önündeki insanlara ayna tutulduğunda, kızma ya da öfkelenme oluyorsa burada bir hastalık var demektir" açıklamasını yaptı.

Eleştiriye ihtiyaç var
Türkiye'nin hassas bir süreçten geçtiğini, bu süreçte dinleyen anlayan eleştiriye açık bir anlayışa ihityaç olduğunu sözlerine ekleyen Orakçı, "Bize düşen bunu dile getirmek. Bugüne kadar hiçbir basın mensubu ile hiçbir yerde meşruuiyet dışı bir kavgam olmadı. Sizlerle güzel dostluklarımız oldu. Temennimiz basın mensuplarımızın haklarının verildiği bir Türkiye. Dönem dönem Avrupa'ya gittiğimde bakıyorum; Basının orada çok daha güçlü olduğunu görüyorum. İnşallah Türkiye'de de basın bu güce kavuşur. Susan bir ülke, susan bir basın olduğu ülkede kazanan yoktur. Bu vesileyle basınımızın evrensel normlara göre özgür bir yayın yapmasını diliyorum" temennisinde bulundu.

Makamlar gelip geçici
Beş yıllık belediye başkanlığı döneminde 'Beylikdüzünü Beylikdüzü yapan adam' vasfını kazandığını, bunun da çok güzel bir duygu olduğunu dile getiren Orakçı, "Çünkü makamlar gelip geçicidir. Önemli olan arkanızda bıraktığınız intibadır. Dünyanın dört bir yerinde, sevgiyle merhametle iz bırakanlar var; bir de nobranlığıyla iz bırakabnlar var. Bizim de amacımız, güzel izler bırakmak. 30 yılı aşkın süredir Beylikdüzü'ndeyim. Bugüne kadar bu şehrin insanları için ter döken bir anlayışla yaşadık. Yaşamaya devam edeceğiz. Hamdolsun ki bu çizgimizi 32 yıldır sekteye uğratmadan devam ettiriyoruz. İnşaallah sizin desteğinizle bundan sonra da aynı şekilde yolumuza devam edeceğiz" diye konuştu.

Yapılanları mukayese edin
BEYLİKDÜZÜ Belediyesi'nin çalışmaları hakkında açıklama yapan Orakçı, "Barış Mahallesi'nden bahsettik. 5 okul yaptığımızı söyledik. Benden sonra hiç okul yaptırılmadığını söyledim. Bu bir eleştiridir. 2004 öncesi Beylikdüzü'nün İstanbul'da esamesi okunmuyordu. Bizim eğitim çalışmalarımızla İstanbul'da eğitim alanında 4. ilçe konumuna geldik. Bir ilçe kalkınacaksa asli unsur nitelikli insandır. Eğer bir yerel yönetim eğitime destek vermezse bir sıfır mağluptur" görüşünü ileri sürdü. Bir kentin kalkınması için sosyal hizmetlerin de önemine değinen Orakçı, "Biz göreve gelmeden önce Beylikdüzü Spor Kulübü'nün sadece bir barakası vardı. Biz geldik Hasan Doğan Stadı'nı hizmete açtık. Spora birçok yatırım yaptık. Bizden sonra bu anlamda bir şey yapılmadı. Dolayısıyla biz kendi bakış açımızla yaptıklarımızı ortaya koyuyoruz. Siz de yapılanlara bakıp karşılaştırma yapacaksınız. Şu anda benim gördüğüm, eğitim, spor ve kültür alanında Beylikdüzü'nde bir kabızlık var" eleştirisinde bulundu. 

Bel altı vuruş yapmam 
BELEDİYE başkan adaylığına açık kapı bırakan Vehbi Orakçı Beylikdüzü'nün neresine giderse gitsin özellikle gençler ve kadınlar tarafından taktirle karşılandığını hatrlatarak, "Eğer burada hizmet vermemiş olsaydık eleştiriler duyacaktık. Şu anda Barış Mahallesi'ndeyiz. Başkanlık sürecimde bu mahalleye 5 okul yaptırdım. Bizden sonra bu mahalleye hiç okul yaptırılmayınca halk bunu fark ediyor" dedi. Mevcut yerel yönetimin çalışmalarının sorulması üzerine de, "Ben siyaseti olabildiğince hizmet ve yarış merkezli yapan biriyim. Bel altı vuruş yapmam. İsterim ki sizler benim yaptıklarımla şimdi yapılanların kıyaslayın" cevabını verdi. 

Siyasetten ayrı kalamayız
Kahvaltılı toplantıda gazetecilerin sorularını da cevaplayan Vehbi Orakçı, siyasetin hayatının merkezinde olduğunu, 1989 yılında gençlik kolları başkanlığı ile başladığı siyaset yolculuğunun bütün hayatına nüfuz ettiğini belirtti. "Siyasetten ayrı kalmamız mümkün değil" diye konuşan Orakçı, "Biz de sürecin içindeyiz, gözlemliyoruz, takip ediyoruz. Şu anda yeni anayasa çalışmaları var, sistem değişikliği gündemde. Sonrasında muhtemel bir erken seçim olabilir dedi. Yerel seçimlerde belediye başkan adayı olup olmayacağı yönündeki bir soruya, "Biz karar merci değiliz. Fakat karar merciinde olanlara bilgi veririz" şeklinde cevap veren Orakçı, "Karar verenlerin geleceğe dönük kararlarının olabildiğince topluma yararlı olması için mücadele veriyorum" ifadelerini kullandı. Barış Kış


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.