Bir daha asla!

Beylikdüzü'ndeki 40 sivil toplum kurumu 15 Temmuz darbe girişimine karşı ortak deklarasyon yayınladı. Deklarasyonda darbeye karşı duruş sergileyen vatandaşlara teşekkür edilirken darbecilere de en ağır cezanın verilmesi istendi.

Bir daha asla!
Burak
Burak
06 Ağustos 2016 Cumartesi 07:01

Beylikdüzü'ndeki demokrasi nöbetinde ilçedeki sivil toplum kuruluşları ortak bir deklarasyon yayınladı. 40 sivil toplum kuruluşunun imza attığı deklarasyonda; "Bu alçakça darbe girişiminin bozguna uğratılmasında, vatan, millet, demokrasi ve egemenlik için canını hiçe sayıp sokaklarda darbeye dur diyen milletimize, emniyet teşkilatımıza ve Türk Silahlı Kuvvetlerimize sevgilerimizi sunuyoruz. Topyekun mücadele eden milletimize minnettarız" denildi. 
Önceki gece Beylikdüzü 15 Temmuz Şehitler Meydanı'ndaki nöbette alana kurulan dev ekranlarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın TRT'de canlı yayınlanan röportajı izlendi. Programın bitmesiyle başlayan etkinliğe AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Metiner de katıldı.

Siyasetin dili değişmeli
Nöbette bir konuşma yapan AK Parti Beylikdüzü İlçe Başkanı Av. İsmail Damat, birlik ve beraberlik vurgusunda bulundu. Pazar günkü mitingle ilgili konuşan Damat, herkesi mitinge davet ederek, "Beylikdüzü'ndeki siyasi partiler ve STK'lara ziyarette bulunarak Yenikapı Meydanı'na davet ettik. Katılacağını söyleyen çok oldu. Burada adeta bir Kuva-i Milli ruhu yaşıyoruz. Bu da Beylikdüzü açısından gurur verici bir durumdur. Çünkü 15 Temmuz itibarıyla artık Türkiye'deki ve aynı özelde de Beylikdüzü'ndeki siyaset dilinin değişmesi ve gelişmesi gerektiğine inanan birisiyim ve bunu değiştirdiğimize de inanıyoruz. Çünkü bu kürsü milletin kürsüsü diyorsak sadece organizasyonu biz üstleniyoruz. Biz bu anlamda sadece bir hizmet eda ediyoruz. Ama söz de, yetki de, karar da milletin" ifadesini kullandı.

Mitinge gemiyle gidilecek
Damat, "Sizlerle bir kez daha gurur duyduğumu ifade ediyorum. Çünkü bütün komşularımız, sivil toplum kuruluşları mızla birlikte artık Beylikdüzü'nün bu meydanını bir kale olarak belirledik ve tarihe artık 15 Temmuz Şehitler Meydanı olarak geçmiş durumda. Buranın hafızasını biz yeniden yazdık sizler tarihe bir işaret düştünüz. Herkes bu meydanda Beylikdüzü bir tarih yazdı, yazmaya devam ediyor. Allah nöbetlerimizi dua niyetiyle kabul buyursun" ifadesini kullandı. Damat miting için saat 12.00'den itibaren 10 mahalleden Gürpınar Balık Hali'ne ring seferleri düzenleyeceklerini ve gemilerle Yenikapı'ya gidileceğini de sözlerine ekledi.

Tankın üzerine çıkmak nasip oldu
Mert Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve Bizim Beylikdüzü Vakfı Kurucu Başkanı Halis Kahriman ise darbe gecesi yaşadıklarını anlattı. Bir arkadaşının düğünü için Konya'da olduğunu söyleyen Kahriman, "Saat 9.45'te bir kardeşim beni aradı. Askerlerin köprüyü kapattığını söyledi, yanlarında polisimiz var mı dedim, yok dedi. Telefonu kapattım ve arkadaşlar Türkiye'de bir darbe girişimi var dedim. Hemen yola çıktık. Konya Cihanbey'den Kırıkkale'ye kadar tüm ilçelerimizi ziyaret ettik. O sırada AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş hocamızı aradık. Herkese mesaj atın ve bütün halkımız meydanlara çıksın dedi. Allah şahidimdir ki Kırıkkale nüfusu 100 bin, tartışmasız Kırıkkale meydanında 50 bin insan biraraya gelmişti. İl Başkanımıza "Gün birlik ve beraberlik günüdür" dedim. Beyaz gömleğimizi giydik reisimizin emriyle Ankara'ya yola çıktık ve Kızılay Meydanına kadar yürüdük Ankara'da. O tankın üzerine çıkmak bu kardeşinize nasip oldu. Beyaz gömleğimle hamdolsunki o tankın üzerine çıktım. Bu halk Türkiye'nin 81 ilinde canını vermeye hazırdı, reisimiz için bunu hesaplayamadılar. Bu meydanda sizlerinde hazır olduğu gibi, Allah hepinizden razı olsun" şeklinde konuştu.

İmza atan STK'lar
Aras Marmara Eğitim Vakfı
Bizim Beylikdüzü Vakfı
Yakuplu Anadolu Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği
Beylikdüzü Genç İşadamları Derneği
Beylikdüzü Kültür ve Çevre Koruma Derneği
Türkiye Gençlik Vakfı
İstanbul Eğitim ve Kültür Sanat Vakfı
Fatih Sultan Mehmet Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği
Beylikdüzü Ensar Vakfı
Yenievler Hz. Ali Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği
Marmara Nakliyeciler Derneği
Beylikdüzü Tokatlılar Derneği
Dereağzı Okul ve Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği
Beylikdüzü Zonguldaklılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği
İstanbul Bizim Giresunlular Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği
Beylikdüzü Karadenizliler Derneği
Kavaklı Sahil Mahalle Geliştirme ve Kalkındırma Derneği
Beylikdüzü Bordo Mavililer Derneği
Sivas Yukarı Boğazköy Sosyal ve Yardımlaşma Derneği
Türkiye Yerel Basın Birliği Derneği
Beylikdüzü Ağpartman Görevlileri Derneği
Çınaraltı Fikir ve Edebiyat Vakfı Platformu
Türkiye Kader Mahkumları Derneği
İstanbul Ağrı Dernekler Federasyonu
Beylikdüzü Kars Ardahan Iğdır Derneği
Kayseri İl ve İlçeleri Derneği
Beylikdüzü Karadenizliler Derneği
Beylikdüzü Erzurumlular Derneği
Sivaslılar Derneği
Arev Vakfı
İstanbul Eğitim Derneği
Kızılay
Yeşilay
İlim Yayma Cemiyeti
Roman Dernekler Federasyonu
Trabzonlular Derneği
Gürpınar Trakyalılar Derneği
Gürpınar Cemevi
Tokat Federasyonu
Tüketici Koruma Derneği

Yayınlanan deklarasyon
15 Temmuz'da TSK içinde yuvalanmış olan ve dış güçlerle desteklenen paralel hainlerin, ülkemizin milli birliğine, beraberliğine ve milli iradesine karşı yapılan darbe girişimini nefretle kınıyoruz. Ülkemiz 15 Temmuz Cuma gecesi önce karanlığı, ortaya konan büyük inanç ile de aydınlığı yaşadı. 15 Temmuz artık demokrasinin kazandığı bir gündür. Bugün artık milli irade günüdür. Ülkemizin büyük demokrasi yürüyüşüne yönelik 15 Temmuz saldırısında, kalkışım sonucu yaptıkları katliam, aslında bunu yapanların karanlık planlarının aydınlığa çıkmasını sağladı. Bu alçakça darbe girişiminin bozguna uğratılmasında, vatan, millet, demokrasi ve egemenlik için canını hiçe sayıp sokaklarda darbeye dur diyen milletimize, emniyet teşkilatımıza ve Türk Silahlı Kuvvetlerimize sevgilerimizi sunuyoruz. Topyekun mücadele eden milletimize minnettarız. 
Bizler; demokrasinin derinleşmesi ve sivil bir yönetimle mümkün olduğunun bilinci ile demokrasi dışı güçlerin müdahalelerinin ülkemizi karanlık yıllara sürükleyeceği, ülkenizde içeride egemenliği, dışarıda bağımsızlığımızı zedeleyecek ve bizleri dünya devletleri arasında itibarsız bırakılacağını bilincindeyiz.

Bir daha yeltenemeyecekler
Seçilmiş hükümetimizi yıkmaya yönelik teşebbüsler demokrasimizi ve ekonomimizi katledecektir. Antidemokratik her türlü girişimin karşısında kararlılıkla duruyoruz. Darbecileri lanetliyor, hükümetimizi destekliyor ve milletimizin iradesinden başka bir irade tanımıyoruz. Hangi partiden hangi düşünceden ve hangi yaşam biçiminden olursa olsun, milletimizin bu alçak kalkışma karşısında gösterdiği birlik, beraberlik, cesaret ve inançla darbeyi bertaraf edip, kendi milletine kurşun sıkan hainleri etkisiz hale getirerek bütün dünyanın taktirini kazanmışlardır. 15 Temmuz gecesini Türkiye için bir demokrasi bayramı olarak tarihe bir not olarak düşmüştür. Bundan sonra böyle bir hainliğe yeltenebilecek şer odakların hafızasında unutamayacakları bir "Milli irade gücü" kalacaktır. Ve karanlık hesaplarını bertaraf edecek bir halk gücü her zaman karşılarında olacaktır.

Bütün dünya devletleri görmüştür ki; Türkiye'de bu vatanın bu bayrağın, bu cumhuriyetin ve bu demokrasinin sahibi vardır ve o sahip, askeriyle, polisiyle tankların ve tüfeklerin önüne bedenini siper eden sivil kahramanlarına kadar bütün bir milletin ta kendisidir. Bu millete ihanet eden herkes her zaman bu milletin bir sel gibi coşan imanı, kardeşliği, beraberliği ve kararlılığı önünde yok olup gitmeye mahkumdur.

En ağır cezalar verilsin
Şimdi, paralel terör örgütü darbecilerinin hukukla yüzleşme ve milletin derin hafızasında mahkum olma zamanıdır. Bu ihanet tezgahını tasarlayan hainlerin hukuk çerçevesinde yargılanarak en ağır ve caydırıcı cezaları almasını bekliyoruz. Artık darbe kelimesinin literatürden kalkmasını istiyoruz. Sağduyu içerisinde hareket etmeliyiz. Gün birlik  günüdür, vatan ve demokrasi müdafaasında hayatını kaybedeb tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.

Haber: Nihal Altıngövde


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.