Bu ateş sizi de yakar!

Keyfi olarak Avcılar Belediyesi'nden kapı dışarı edilen temizlik işçileri sendikaların da desteği ile tarihi bir yürüyüş gerçekleştirdi. Marmara Caddesi'nde gerçekleşen ve esnafın alkışlarla destek verdiği yürüyüş belediye binası önünde son buldu. Belediye önünde işçilere seslenen Belediye İş Sendikası Genel Sekreteri Nihat Ayçiçek, Handan Toprak'ı eleştirdi CHP'li  yöneticileri uyardı.  Ayçiçek, “Avcılar'a ateş düştü. Bu ateşi söndürün. Söndürmezseniz sizi de yakar” dedi

Bu ateş sizi de yakar!

Haber: Yakup Tezcan

Sendikalaşmak istedikleri için Avcılar Belediyesi'nden kovulan işçiler çok sayıda sendikanın katılımı ile geniş kapsamlı bir yürüyüş gerçekleştirdi. Avcılar tarihinin en kalabalık yürüyüşünü yapan işçiler 15-16 Haziran Genel Direnişi'ne atıfta bulunarak, aynı azimle meydanlara çıktıklarını belirtti. 

Sendikalar destek verdi

Belediye İş Sendikası 2 Nolu Şubesi'nin organize ettiği ve çok sayıda sendikanın destek verdiği yürüyüşte işçiler Belediye Başkanı Handan Toprak'ın aleyhinde "Gezi'nin doktoru Avcılar'ın patronu"  slogonını attı. Marmara Caddesi'nin başından başlayan yürüyüş belediye önünde sona erdi. Burada toplanan işçiler uzun süre slogan attı, işten atılanişçilerin geri alınmasını talep etti. 

Çok şey mi istiyorlar?

Belediye önünde toplanan işçilere seslenen Belediye İş Sendikası Genel Sekreteri Nihat Ayçiçek emekçilerin haklı mücadelesinin dışarıya farklı yansıtıldığını belirtti. İşçilerin, anayasada sabit olan sendikalaşma haklarını kullanmak istediklerini hatırlatan Ayçiçek, "Burada ki arkadaşlarımız yıllarca Avcılar halkına namus ve şerefleri ile birlikte hizmet verdiler. Şimdide haksız bir şekilde ellerinden alınan işlerini geri istiyorlar. Bu arkadaşlar çocuklarını namerte muhtaç etmemek için gayret sarf ediyor. Çok mu şey istiyorlar?" diye sordu. 

Çocukluklarını ellerinden aldınız

Belediye Başkanı Handan Toprak ve ekibine seslenen Nihat Ayçiçek, "Burada mağdur olanlar emekçi olmakla birlikte aynı zamanda bir anne-babadır. Şu anda yanıbaşımızda olan bu çocukların burada olmaması gerekirdi. Bu çocuklar parkta oyun oynamalıydı. Arkadaşlarımızın iş akdini feshederken çocuklarının da çocukluğunu elinden aldınız. Geleceklerini ipotek altına alıyorsunuz. Bu son sözümüzdür Belediye Başkanı Handan Toprak. Biz çocuklarımız için her şeyi yaparız. Çocuklarımızın tırnağı acıdığı zaman bizim bütün vücudumuz acır. Biz yemin ettik; Bu çocukları namerte muhtaç etmeyeceğiz" ifadelerini kullandı. 

Size yazıklar olsun!

İşçilerin işten atılmakla kalmayıp onurlarıyla da oynandığını dile getiren Nihat Ayçiçek, "Bu arkadaşlara diyorsunuz ki siz hırsızsınız. Yolsuzluk yaptınız, siz kamu malına zazar verdiniz diyorsunuz. Bu arkadaşlarımızın yasal hakları olan işşizlik sigortasından alması gereken ücretleri bile almalarını engellediniz. Size yazıklar olsun" tepkisini gösterdi. Belediye Başkanı Handan Toprak'ın ilçenin çeşitli yerlerine afişler asarak işçileri halka şikayet ettiğini ifade eden Ayçiçek, "Ne ayıp! Ben sizin yerinizde bu arkadaşlarla gurur duyardım. Böyle işçilerimiz olduğu için gurur duymalısınız ama siz tam tersini yapıyorsunuz" dedi.  

Bunun altında kalacaksınız!

Konuşmasının sonunda CHP yöneticilerine de seslenen Belediye İş Sendikası Genel Sekreteri Nihat Ayçiçek, "Adalet, hukuk diyorsunuz, sendikal özgürlük diyorsunuz, doğru da söylüyorsunuz da Avcılar Belediyesi'nde yapılanları görmüyor musunuz? TBMM'de işçiler lehine verdiğiniz mücadele için teşekkür ediyoruz. Ancak bu beğenmediğiniz yasaları kullanarak size mensup belediyede, işçilerimizin iş haklarını fes ediyorlar. Bunu da görün lütfen, buna da bir önlem alın! Avcılar ilçesine ateş düşmüştür, bu ateşi söndürecek olan sizlersiniz. Vurdumduymazlığı bir tarafa bırakın, sanmayın ki bu ateş kendiliğinden sönecek, sönmeyecektir. Her geçen gün daha da büyüyecektir yangına dönüşecektir.  Bunun altında kalacaksınız, asla unutmayın" uyarısnı yaptı.  Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.