Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu

Silivri Belediyesi'nin çevre kirliliğine neden olduğu gerekçesiyle hakkında üç kez tutanak tuttuğu ve İski'ye bağlı Çevre Koruma Müdürlüğü tarafından 40 bin TL para cezası kesilen hayvan çiftliği hiçbir düzenleme yapılmamasına rağmen yine İski'den temiz raporu aldı

Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu

Silivri Beyciler Mahallesi Çiftlik Çatağı Mevkin'nde 5 dönüm arazi üzerinde kurulu olan Mandolar Tarım ve Hayvancılık Gıda San. Dış Tic. Ltd'ye ait hayvan çiftliğinin çevreyi kirlettiği ve ilçeye içme suyu sağlayan 7 adet sondaj kuyusunun çevresindeki dereye kirli su akıttığı belirtildi, mahalle sakinleri isyan etti

Çevreye ve içme suyuna zarar verdiği gerekçesiyle Silivri belediyesi tarafından 2014 yılında hakkında 3 kez tutanak tutulan çiftliğe İSKİ'ye bağlı Çevre Koruma Müdürlüğü 40 bin TL para cezası kesti. Tutanak ve kesilen cezanın ardından hiçbir düzenleme yapılmazken aynı müdürlük bu kez çiftlik için 'temizdir' raporu hazırladı

Silivri Beyciler Mahallesi Çiftlik Çatağı Mevki üzerinde yaklaşık 5 dönüm arazi üzerine kurulu olan "Mandolar Tarım ve Hayvancılık Gıda San. Dış Tic. Ltd"ye ait hayvan çiftliği açıldığı günden bu yana çevreyi kirletmeye devam ediyor. Büyükbaş hayvanların bulunduğu çiftlikte atık suların çiftliğe yakın tarlalara ve Silivri’ye içme suyu sağlayan 7 adet sondaj kuyusunun çevresindeki dereye akıtması mahalle sakinlerini de alarma geçirdi. Başta Mahalle Muhtarı Yaşar Köse olmak üzere, Silivri Çevre Derneği Başkanı Ali Korsan da duruma el atarak yetkilileri göreve davet etti. 


Çiftliğe olumlu rapor yok!
Silivri Belediyesi’nin de söz konusu hayvan çiftliği ile ilgili geçen yıldan bu zamana kadar 3 kez tutanak tuttuğu ve cezai işlem uyguladığı bilgisine ulaşıldı. Çiftliğin çevre kirliliğine yol açtığına dair İSKİ’den gelen şikayetler üzerine bölgeye giden Silivri Belediyesi Çevre Koruma Birimi'ne bağlı yetkililer 13 Mart 2014, 14 Mayıs 2014 ve son olarak geçtiğimiz Kasım 2014’de çiftlikle ilgili "Çevre Kirliliğine neden olduğu" gerekçesiyle tutanak tuttu. 13 Mart’ta tutulan tutanak sonrası cezai işlem uygulandı ve raporlar da İSKİ'ye bağlı Çevre Koruma Müdürlüğü'ne gönderildi. 

40 bin lira ceza!
Mandolar Tarım Hayvancılık ve Gıda Sanayi Dış Ticaret Ltd. Şti’ye ait hayvan çiftliği işletmecilerine, hayvan atıklarını çevredeki tarım arazilerine ve bölgedeki su kuyularına ulaştığı için tutulan raporlar sonrası Çevre Koruma Müdürlüğü 40 bin TL para cezası verildi. Fakat bölgede mağduriyet ve atık suların dereye ve tarım arazilerine bırakılmasının önüne hala geçilemedi.

Ekin yok diye mağdur sayılmadılar!
Beyciler Muhtarı Yaşar Köse ise bu konuyu tarım arazilerine akan hayvan pislikleri nedeniyle İlçe Tarım Müdürlüğü'ne dilekçeyle bildirdiklerini ifade etti. Silivri İlçe Tarım Müdürlüğü'nden zarar tespiti için gelen görevliler ise çok ilginç bir rapor hazırladı. Çiftlikten gelen atık sular yüzünden tarlaları balçığa dönen Mehmet Güden ve Recep Tepeli’ye sunulan raporda "Tarlalarda ekili bir ürün bulunmadığı, meyve ağaçlarının budanmadığı ve hiçbir maddi kayba uğramadıkları için mağduriyette oluşmadığı" bildirildi.

Kamuoyu gerçekleri görecek
Beyciler Mahallesi Muhtarı Yaşar Köse İlçe Tarım Müdürlüğü'nün zarar tespit raporu ile ilgili "ilginç bulduk" dedi ve şunları söyledi: "Mehmet Güden isimli tarla sahibi mısır ekeceği için tarlasını nadasa bırakmış. Ama atık sular zaten tarlayı balçığa çevirmiş durumda. Ama zarar tespiti için geldiklerinde tarlada ekili bir ürün görmediklerini ve ekonomik kayba uğranmadığına karar verdiler. Tarlanın yüzeyinde tortu kaldığı için oraya şu an traktör bile girmiyor. Diğer arkadaşın da elma ve kavak ağaçları vardı. Ama o arkadaşımıza da "Ağaçlarını budamadığı" için yine ekonomik bir kayıp olmadığına dair tespit raporu verdiler. Diğer tarla sahipleri Hasan Balık ve Mümin Kıvrık’a ise biri toplamda bin 602 TL zarar tespit masrafı çıkarıldı. Durum ortada ve biz artık neticeye bakacağız. Kim görevini yapıyor, kim suiistimal ediyor bunu kamuoyu görecek."

Temiz raporunu sallıyor ama dereye pis su akıyor!
Silivri Çevre Derneği Başkanı Ali Korsan da, Beyciler Muhtarı ile birlikte bölgeye giderek yaptığı araştırmalar sonrası bir açıklama yaptı ve konunun takipçisi olduklarını ifade ederek, "Kirlilik aynen devam ediyor ama İşletme Sahibi Doğan Şit Çevre Koruma Müdürlüğü'nden bir hafta önce temiz raporu aldığını söyledi. İncelemelerimiz sırasında kendisi elinde İSKİ'den aldığı raporu sallarken kirli sular tarlalara ve dereye boşalmaya devam ediyordu. Bu raporu Şit’e ne gerekçeyle verdiler? Gidip incelediklerinde tarların üstündeki tortuları ve İSKİ tarafından işletilmekte olan, Silivri’ye içme suyu sağlayan 7 adet sondaj kuyusunun çevresindeki pisliği görmediler mi? Denetimin yeniden yapılmasını istiyoruz. Sonuna kadar da takipçisiyiz" şeklinde konuştu

Elimizde temiz raporumuz var
Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız firma yetkilisi ve çiftlik sahibi Doğan Şit ise "Daha önceden biz burada hayvan besliyoruz. Yasadışı bir şey yapmıyoruz" dedi. Konuşmasını, "Çevreye hayvan suyu vermiş olabilirim ama başka kötü bir şeyim yok" şeklinde sürdüren Şit, "Zaten zamanında bize gerekli cezalar kesildi ve biz de ödedik. Şu an da elimde Çevre Koruma Müdürlüğü'nden verilen ‘temizdir’ raporu var. İşletmemizin çevreye zararı dokunacak bir durumunun olmadığını belirten bir rapordur bu" açıklamasını yaptı. Şit, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile aralarında akrabalık olup olmadığı sorusuna ise "Herkesin herkesle akrabalık ilişkisi olabilir. Bizim de yakın dereceden akrabamızdır" şeklinde cevap verdi. 


Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.