Bugüne kadar aklın neredeydi?

Baştan sona karşılıklı tartışmalarla geçen Çatalca Belediye Meclisi’nde Belediye Başkanı Cem Kara’ya Manisa Bayırı sakinlerinin haklarını neden korumadığını soran eski CHP’li yeni AK Partili Metin Sezer, “Bugüne kadar aklın neredeydi? Şimdi mi aklın başına geldi?” karşılığını aldı

Bugüne kadar aklın neredeydi?

Çatalca Belediyesi'nin 2017 yılı ilk meclis toplantısı hararetli tartışmalara sahne oldu. Manisa Bayırı hakkında İBB Meclisi'nden geçen kararın tartışıldığı toplantıda kısa bir zaman önce CHP'den AK Parti'ye geçen Belediye Meclis Üyesi Metin Sezer ile Belediye Başkanı Cem Kara arasında söz düellosu yaşandı. Metin Sezer'in Manisa Bayırı sakinlerinin haklarını neden korunmadığı yönündeki ısrarlı sorularına cevap veren Kara, "Bugüne kadar aklın neredeydi? Şimdi mi aklın başına geldi? Bu haklar geçmiş dönemde KİPTAŞ'a devredilirken neden sormadın bunları" tepkisini gösterdi. Sezer ise Kara'ya, "Benim aklımı bırak, senin aklın neredeydi?" şeklinde karşılık verdi.

Alırken iyi satarken satamazsın
Tartışmalı başlayan mecliste ilk tartışma 9. gündem maddesinin görüşüldüğü sırada başladı. 'Akalan, İhsaniye, Subaşı, Celepköy, Gökçeali, Yalıköy ve Kabakça mahallelerinde Köy Tüzel Kişilikleri adına kayıtlı 2/B vasfındaki taşınmazların alımı ve satımı ile ilgili Emlak ve İstimlak Müdürlüğünün teklifi' hakkında söz alan AK Parti Grup Sözcüsü Celalettin Sonkaya Başkan Cem Kara'yı eleştirerek, "Yaptığınız konuşmada sadece alışlardan bahsettiniz. Satışlardan bahsetmediniz. Alış yetkisinin ve satış yetkisinin ayrı olarak oylanmasını talep ediyoruz" dedi. Belediye Başkanı Cem Kara ise, "Almaya gelince AK Parti Grubu yetki veriyor. Ama almaya ve satmaya dediğimiz zaman, satma kısmında yetki vermek istemiyorlar. Yani belediyeler gelirlerini arttırmak için alsın ama satmasın. Alırken iyi, satarken satamazsın. Böyle bir şey olur mu?" çıkışını yaptı.

'Hayır hayır' diye bağırdı
Tartışmanın uzaması üzerine AK Parti Çatalca Belediye Meclis Üyesi Metin Sezer "Sayın Başkan Çiftlikköy Mahallesi'ndeki 2B'den aldığınız yeri yan parselin sahibi istedi diye sattık diyorsunuz. Bu alanı yıllardır kullanan Avcılar ve Atıcılar Derneği'ne sordunuz mu satarken. Her şeye referandum yapıyorsunuz. Bu satışı Çiftlikköylü'ye sordunuz mu?" sorusunu yöneltti. Sezer'in sorusuna cevap veren, Belediye Başkanı Cem Kara, "Avcılar ve Atıcılar Derneği'ni nereden çıkarttınız kardeşim? Bugüne kadar dernekten bir kişi bile bana gelip bu yerin kendilerine verilmesini talep etmedi. Diyelim ki bu yer Avcılar Derneği'nin kullandığı bir yer olsun. Böyle bir şey yok da tramp atışları için senede bir gün kullanılan bir yeri neden verelim?" karşılığını verdi. 
Daha sonra büütn AK Parti Grubu'na seslenen Cem Kara, "Yani AK Parti Grubu diyor ki 'Biz sizin, belediyemizin, mal edinmesine karşıyız' Bunun açıklaması budur" eleştirisinde bulundu. Kara'nın bu sözlerine sert tepki gösteren AK Parti Grup Sözcüsü Celalettin Sonkaya "Hayır, hayır" diye bağırdı. AK Partili Tuba Uzun ise "Öyle bir şey yok" diye konuştu.

140 bin lira faizsiz kredi
Gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından AK Parti Grubu Büyükşehir Belediye Meclisi Aralık ayı oturumunda kabul edilen KİPTAŞ'tan 60 dairenin satın alınması ile ilgili konuyu gündeme getirdi. İBB Meclis Üyesi de olan Hüseyin Kahya Belediye Başkanı Cem Kara'ya, "Büyükşehir Belediyesi Aralık ayı Meclisinde aldığı karar ile KİPTAŞ'tan 60 adet konut satın almıştır. Bu konutlar vatandaşlarımıza enkaz bedeli çıktıktan sonra, ortalama 140 bin liradan 20 yıl vadeli faizsiz olarak verilecek. Ben şunu öğrenmek istiyorum. Sizin daha önceki bir toplantıda bir sözünüz vardı. Bu vatandaşlarımız belediyemiz tarafından mağdur edilemeyecek, desteğimizi vereceğiz. Bu konu ile ilgili Çatalca Belediyesi'nin maddi bir desteği, bir çalışması var mı?" sorusunu sordu.

Kendi malımı vermiyorum!
Kahya'nın sorusunu cevaplandıran Başkan Kara, "Hüseyin bey, ben de sizin verdiğiniz bu somut bilgiler yok. Yani bu bilgileri nereden netleştirdiğinizi bir söylerseniz, ona göre ben de düşüncelerimi ve fikirlerimi paylaşmak isterim. Geçen hafta pazartesi sabahı itibari ile Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Kadir Topbaş'tan arkadaşlarım ve şahsım adına bu konuyu konuşmak için randevu talep ettim. Ama şu ana kadar dönen olmadı. 60 tane konut, Büyükşehir Belediye Başkanlığımız tarafından KİPTAŞ'tan satın alınıyor. Ama satın alınan konutların, vatandaşlara 20 yıl faizsiz kredi ile verileceği, ya da 140 bin liradan verileceği yönünde herhangi bir meclis kararı yok. Ben yer sözü verdim mi? Evet verdim. Büyükşehir Belediye Başkanlığı ben bu insanlara ev yapacak yer bulamıyorum desin, meclis burada. Kendi malımı vermiyorum. Konu meclise gelir, biz de orada varolan yerimizi konut yapılma koşulu ile veririz. Bu kadar basittir" ifadelerini kullandı.

Konunun muhatabı ben değilim
Çatalca Belediyesi'nin maddi desteği olup olmayacağı konusunda AK Partililerin ısrar etmesi üzerine tekrar açıklama yapan Kara, "70 bin insanın vergisinden elde ettiğim parayı götürüp hiçbir kişiye alın size bu para ile konut diyemem. Siz de diyemezsiniz. Çünkü hepimiz Sayıştay denetimine tabiyiz. Yani siz siyaset yapıp, işte biz Büyükşehir olarak bu konutları vatandaşlara yapıyoruz. 20 yıl vade ile vereceğiz. Faiz almayacağız. Yıkım bedeli alacağız. Buna karşılık siz de bir şey yapın diyorsunuz.     E yer kimin? Yer benim değil. Yıllar önce arsa ofisinden dönemin belediye yetkilileri almış, yer KİPTAŞ'a geçmiş. Ve KİPTAŞ'ın olmayan yerler de 50 milyon karşılığında alt yapı yapmak üzere Büyükşehir Belediye Başkanlığına devredilmiş" diyerek konunun muhatabı olmadığını ima etti.

Sen sorgu memuru değilsin ki!
Kısa bir zaman önce CHP'den AK Parti'ye geçen Meclis Üyesi Metin Sezer de Cem Kara'ya, "Sayın başkan konutlar ile ilgili olarak siz diyorsunuz ki, daha önceki belediye başkanları bu işi yapmıştır. Peki şöyle bir belge var mı elinizde? Belediyenin belirleyeceği yöntem ile bu insanların hakları korunacaktır, diye bir belge var mı elinizde?" sorusunu yöneltti. Başkan Cem Kara ise elinde olan bütün belgeleri AK Partililere sunacağını belirterek, "Sen sorgu memuru değilsin ki! Şimdi mi aklına geldi bu vatandaşların haklarını aramak? Yazılı sor, sözlü sor. Şimdi vatandaş oradan bir belge veriyor. Ben vatandaşın elinde hangi evrak olduğunu biliyorum. Soru sorma, anlat o zaman" açıklamasını yaptı. Kara'nın bu çıkışına karşılık veren Sezer, "Benim elimde belge mevcut. Madem bu belge sizde de var, o belgeye bakıp neden bugüne kadar bu insanların haklarını korumadınız? Sizin şimdi mi aklınıza geldi?" tepkisini gösterdi.

Sen meclis üyesi değil miydin?
Başkan Cem Kara ile Metin Sezer arasındaki söz düellosu Kara'nı, "Sen nerdeydin, Sen meclis üyesi değil miydin? Şimdi yarım yamalak bir şey öğreniyorsun. Bu insanların haklarını sen mi korudun bugüne kadar? Oradaki büütn haklar benden önce ki belediye başkanları Fırat Aykut ve İsmail İp zamanında, KİPTAŞ'a devredilmiş. Bu bu kadar basit" dedi. Sezer, "Neden daha ilk başından korumadınız buradakilerin haklarını?" şeklinde ıstra edince Kara, "Ben burada yokken, nasıl koruyayım kardeşim. Ben devletin memuruyum o zaman. 2006-2007 yılında verilmiş. Benimle polemik yapmak için oturmuşsun oraya. Yani ben Çatalca lisesinde idareciyken mi bu hakları koruyacaktım?" tepkisini gösterdi.

Önce dersine çalış sonra gel!
AK Parti Meclis Üyesi Metin Sezer bu kez de Cem Kara'yı vgatandaşları kapısından kovmakla suçladı. Bu suçlamaya da cevap veren Kara, "Sen durumu bir gözden geçirsene kardeşim. Biraz önce Avcılar Kulübü'nden bahsettin. Şimdi de vatandaşı ortaya atıyorsun. Vatandaş bu kapıdan hiçbir zaman kovulmaz. Vatandaş istediği zaman buraya gelmiştir. Salı günü geleceğim demiştir, salı günü gelmiştir. Pazartesi günü geleceğim demiştir, pazartesi gelmiştir. Dolayısıyla vatandaş buraya her zaman geliyor. Bu güne kadar hiç aklınıza vatandaş gelmemiş. Burada şov yapmaya kalkıyorsunuz. Önce dersine çalış gel" ifadelerini kullandı.

Kaleiçi planlarını kim engelliyor?
Tartışmalı geçen meclis toplantısının ardından söz alan CHP İBB ve Çatalca Belediye Meclis Üyesi Süleyman Kolcuoğlu ise İBB'de alınan kararı, TOKİ ve KİPTAŞ'la ilgili süreci değerlendirdi.  Konuşmasını, "Çok sesli bir meclis olsun istedik ama sesler birbirine karıştı ve olmaması gereken tartışmalar yaşandı" şeklinde sürüdüren Süleyman Kolcuoğlu, "Bugün Başkanımıza yalancı diyen arkadaşlar da insanlara yalan söylüyor. Kaleiçi Planları neredeyse bir senedir Büyükşehir Belediyesinde komisyonda bekletiliyor. Bu planları da yalancı diyenler engelliyormuş. Bunu ben demiyorum. Partisinin meclis üyeleri ve komisyon üyeleri söylüyor. Benim ve ailemin Kaleiçi Mahalleisnde yeri varmış. Bir de böyle bir yalan üretmişler. Arkadaşlar bu planlar geçsin. Eğer benim ve ailemin Kaleiçi'nde bir tane yeri varsa, sözüm söz kim iddia ediyorsa bu yeri ona bağışlayacağım. KİPTAŞ'tan mağdur 59 vatandaşımız var. TOKİ için gecekondu önleme bölgesi ilan edilen yerde de mağdur vatandaşlarımız var. Bunların da mağduriyetlerini tartışalım. Gündeme getirelim" dedi.

Güçbilmez Kara’ya ‘yalancı’ dedi
Karşılık atışma şeklinde devam eden meclis toplantısında Belediye Başkanı Cem Kara yine Metin Sezer'e hitaben, "Gitsene Kadir Topbaş'a, desene, 'Vatandaşalara bu evleri ücretsiz vereceğiz, vermelisiniz desene... Niye demiyorsun. Açık ve net söyle. Var mı cesaretin? Ben diyorum ve diyeceğim göreceksin" açıklamasını yaptı. Metin Sezer'in Mansa Bayırı sorununa çözüm bulmak için yapılan toplantıya atıfta bulunması üzerine de açıklama yapan Kara, "Ben bununla ilgili sayın Selim Güçbilmez'e, 'Başkanım randevuyu sen al! Hep beraber gidip görüşelim' dedim. Ama bugüne kadar Selim Başkanımız bu randevu talebini gerçekleştiremedi" diye konuştu. Meclisi takip eden AK Parti İlçe Başkanı Selim Güçbilmez, Kara'nın bu açıklamasına oturduğu yerden, "Yalan söylüyor. Yalancı" diyerek karşı çıktı. Güçbilmez, Cem Kara konumasını sürdürürken meclisi terk etti. Daha sonra Kara'nın konuşması bittikten sonra tekrar salona geldi.  Bahadır Sügür

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.