BUNA DA HAZIR DEĞİLMİŞİZ!

Tuzla’daki sanayide bulunan bir fabrikada meydana gelen sızıntının ardından çevreye dağılan nitrik asit buharı, hem fabrika personeli hem de çevre halkını korkutmuştu.

BUNA DA HAZIR DEĞİLMİŞİZ!

Yaşanan olayın ardından Kimya Mühendisleri Odası adına konuşan Serkan Küçük, yanlış bir tahliye sistemi uygulandığını belirtti ve «Bu kaza bir kez daha gösterdi ki Türkiye ve İstanbul bu tür kazalar sonrası müdahale yöntemine hazır değil» dedi.

Tuzla Organize Deri Sanayi içinde yer alan ve gemi yat gibi deniz araçlarının malzemelerini üreten fabrikada deyim yerindeyse bir felaket yaşandı. Fabrikanın kimyasal madde deposunda patlama ve sızıntı meydana gelince ortaya çıkan nitrik asit halka korku dolu anlar yaşattı. Yaşanan kimyasal felaketten etkilenmemesi için fabrika çalışanları tahliye edildi. Polis ekipleri de ilçede gezerek sık sık halkı olay yerine 1 kilometreden fazla yaklaşmaması konusunda uyarmıştı. İstanbul Valiliği  de konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Tuzla Deri Organize Sanayi Sitesi içerisinde faaliyet gösteren bir firmaya ait bina dahilinde bulunan tankın delinmesi sonucunda açığa çıkan nitrik asit süratli ve emniyetli bir şekilde tahliye edilmektedir. Tahliye edilen maddenin kimyasal özelliği nedeniyle tahriş edici, gözlere ve solunum yollarına zarar verici özelliği bulunmakta olduğundan bina ve çevresi tedbiren boşaltılmıştır. Yaşanan olayda herhangi bir yaralanma yaşanmamıştır” denildi.

Mühendis odalarından tepki
Tüm bu yaşananlardan sonra konunun uzmanlarından ve otoritelerinden açıklamalar gelmeye başladı. İstanbul Kimya Mühendisleri ve Çevre Mühendisleri Odası, Tuzla Organize Deri Sanayi bölgesindeki bir fabrikada meydana gelen asit sızıntısına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, kaza sonrası yanlış tahliye yapıldığına dikkat çekilerek, insanların ya fabrikada korunması ya da rüzgarın tersi yönünde tahliye edilmeleri gerektiği vurgulandı. Yetkilileri, dün meydana gelen kazayla ilgili hem kendilerinin hem de kamuoyunun yeteri kadar bilgilendirilmediğini belirtti. Çevre Mühendisleri Odası'ndan Kübra Ayçiçek, olayın büyük bir endüstriyel kaza olduğunu, nitrik asit gazının havaya karıştığını belirtti. Ayçiçek, söz konusu gazın tahriş edici bir özelliği olduğunu, özellikle gözler ve solunumda etkisini gösterdiğini anlattı. Ayçiçek, adı asit olan bir maddenin insan sağlığı yanında çevreyi de olumsuz etkilediğini, oluşan çevre kirliliğinin boyutlarının bilinmediğini de sözlerine ekledi. Kimya Mühendisleri Odası adına konuşan Serkan Küçük, şu an için aktif bir tehlike bulunmadığını ancak kaza ile ilgili görevlilerin kendilerini bilgilendirmediğini söyledi. Nitrik asit yayılımı sonucu ortaya çıkan tabloda bir hesaplama yaptıklarını belirten Küçük, bir saat süresince patlayan tanka 55 metrede mesafede bulunanların ölüm riski, bu mesafenin dışında kalan yakın bölgedeki insanların da sağlık riski taşıdığını anlattı.

Yanlış tahliye yapıldı
Kazada rüzgar ve sıcaklık verileri dikkate alınarak tanktan 2 kilometre mesafeye kadar asit yayılımı olabileceğini hesapladıklarını belirten Küçük, "Pek çok sanayi tesisi ve yerleşim yerini kapsadığını gördük. Bu hesap kazadan sonra 5-15 dakika içinde yapılabilecek bir hesaptır. Dün ne oldu, hemen fabrikalar boşaltıldı. Asit buharı dışarıdayken insanların solumalarını engelleyemeyeceğiniz için dışarıya çıkarılan insanları riske atarsınız. Ya yerinde korursunuz insanları ya da rüzgar yönünün tersine insanları tahliye edersiniz. Biz tvlerden gördüğümüz görüntülerde kameraman arkadaşlarımız kamerasını öyle bir yere koymuş ki asit buharı üzerine geliyor. Böyle bir şey olamaz" dedi. Hiç bir kurumun yardım almak için kendilerine başvurmadığını belirten Küçük, kaza ile ortaya çıkan riskin acilen hesaplanması gerektiğini söyledi. Küçük, "İlk 5 ve 15. dakikalarda tahliye kararı ve yöntemi belirlenebilirdi. Kimya Mühendisleri Odası'na danışılabilirdi. Şeffaf bir bilgilendirme sistemi oturtulmalıydı. Bu kaza bir kez daha gösterdi ki Türkiye ve İstanbul bu tür kazalar sonrası müdahale yöntemine hazır değil. Müdahale kapasitesine sahip ancak müdahale yöntemi ve koordinasyon konusunda hala çok büyük eksiklikler var" şeklinde konuştu. Küçük'ün bu açıklamaları, 1999 yılındaki Marmara Depremi'nden; son olarak yaşanan Soma madenleri faciasına kadar olan "felaketler sonrası yaşanan kurtarma ve tahliye krizleri"ni akıllara getirdi. Bu olayda neyse ki can kaybı olmadı ancak Soma'da ve Ermenek’te kaybettiğimiz binlerce can, Türkiye'nin arama kurtarma ve özellikle teknik tahliyede eksik olduğunu doğrular nitelikte.

Türk Toraks Derneği ne diyor?
Bir başka açıklama da Türk Toraks Derneği'nden geldi. 5 saat kontrol altına alınamayan sızıntı üzerine dernek yazılı bir açıklama yaparak etkilerini ve ihtimalleri değerlendirdi. Türk Toraks Derneği Başkanı Prof. Dr. Arzu Yorgancıoğlu Hürriyet'e yaptığı açıklamada, "Dün olayın olduğu andaki hava durumunu bilmiyorum ama ancak çok güçlü rüzgarlarla, çok yakın mesafelere taşınabilir diye bir bilgimiz var. O bölgede yaşayanların ise bölgeyi terk etmesine gerek yok. Sadece astım, KOAH gibi kronik akciğer hastası olanlar ilk 48 saatte yoğun olarak maruz kalmamak için imkanları varsa uzaklaşabilir. Zaman içerisinde nitrik asit o yoğunluğu kaybedecektir. Biz ilk maruziyetten ve bunun solunum yoluyla olmasından kaçınılmasını öneriyoruz. Eğer bölgedeki sebze, meyvelere bulaşma durumu olduğundan şüpheleniyorsa da çok iyi yıkamak gerekli. Ancak dediğimiz gibi en korktuğumuz bulaşma yolu solunum ile bulaşması" diye konuştu.

Nitrik asit nedir kansere yol açar mı?
Nitrik asit yüksek derecede aşındırıcı bir maddedir. Yüksek dozda nitrik asit buharları solunum sisteminde hızla gelişen rahatsızlık, ağrı ve nefes darlığına yol açabilir. Bu durumu birkaç hafta süren bir düzelme dönemi izlemektedir. Daha sonra zatürre ve/veya pulmoner fibrozis (akciğerde katılaşma) ile sonuçlanan ağır bir tablo ortaya çıkabilmektedir. Daha az miktardaki nitrik asit buharları maruziyetinde önceden astım veya allerjisi bulunan bireylerde hastalıklar alevlenmektedir. En çok merak edilen sorulardan bir tanesi de nitrik asit buharının kansere yol açıp açmayacağıydı.  Türk Toraks Derneği Başkanı Prof. Dr. Arzu Yorgancıoğlu nitrik asitin direkt olarak kansere yol açmayacağını belirtti.
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.