CAMİYİ YIKTILAR!

Avcılar Firuzköy Mahallesi'nde yer alan ve 2014 yılında Avcılar Belediyesi eski Başkanı Mustafa Değirmenci döneminde çürük raporu verilen «Tarihi Firuzköy Cami», Cami Yaptırma Derneği tarafından yenisi inşa edilmek suretiyle yıkılmaya başlandı. Şimdiye kadar yarısı yıkılan cami ile ilgili gazetemize konuşan Avcılar Belediye Meclisi eski Üyesi İbrahim Tiryaki, «Bu camiye çürük diyenin alnını karışlarım» tepkisini gösterdi.

CAMİYİ YIKTILAR!
Burak
Burak
24 Ekim 2015 Cumartesi 07:20

Avcılar Firuzköy Mahallesi'nde yer alan ve 1930'lu yıllarda yapımına başlanarak, 1950'li yıllarda inşası tamamlanan “Tarihi Firuzköy Cami”nin yıkımına başlandı. Avcılar Belediyesi eski Başkanı Mustafa Değirmenci döneminde camiyle ilgili verilen çürük raporunun yıkımda önemli bir rol oynadığı belirtilirken, yıkımı da Cami Yaptırma Derneği'nin üstlendiği belirtildi. Yıkımla ilgili gazetemize konuşan Avcılar Belediye Meclisi'nin AK Partili Üyesi Şenol Aydın ve cami cemaati; yıkımın yapılmasını ve yeniden bir cami inşa edilmesi kararını doğru bulurken, Firuzköy'ün yerlilerinden olan Avcılar Belediye Meclisi eski Üyesi İbrahim Tiryaki, babası Arslan Tiryaki ve Avcılar Belediyesi'nin CHP'li ismi Erhan Paldımoğlu, cami yıkımının bir an önce durdurulması gerektiği yönünde görüş bildirdi.

Çürük diyenin alnını karışlarım 
Caminin yıkımıyla ilgili gazetemize önemli açıklamalarda bulunan Avcılar Belediye Meclisi eski Üyesi ve iş adamı İbrahim Tiryaki, yıkımın kesinlikle doğru bir karar olmadığını söyledi. Ailesinin Firuzköy'ün yerlilerinden olduğunu ve 1928 yılından beri Firuzköy'de yaşadığını belirten Tiryaki, “Bu caminin inşaatında benim dedelerimin ve babamın emeği var. Benim dedelerim hırsız değildi. Malzemeden asla çalmadan buraya sağlam ve güçlü bir cami inşa ettiler. O nedenle herkes bilsin ki; bu camiye çürük diyenin alnını karışlarım. Bunu çok net söylüyoeum” dedi.

Değirmenci karşıma çıksın!
Firuzköy Cami için Mustafa Değirmenci'nin belediye başkanlığı döneminde 2014 yılında çürük raporu verilmesiyle ilgili de konuşan Tiryaki, Değirmenci'yi sert bir şekilde eleştirdi. “Camiye çürük diyen her kimse karşıma çıksın” diyen Tiryaki, “Bu Değirmenci de olsa başka biri de olsa gelsin benim karşıma bu cami çürüktür desin. Diyebilirler mi? Diyemezler. Çünkü bu camiyi bizler yaptık. Burası Avcılar'ın ilk camisidir. Burayı yıkmak camiyle birlikte önemli bir kültürel mirası da yıkmaktır, bizim geçmişimizi ve atalarımızın bize bıraktığı bir mirası da yıkmaktır” diye konuştu.

Çürük raporu yanlış
Camiye ilişkin verilen çürük raporuna dair eleştirilerini sürdürmeye devam eden Tiryaki, “Bu çürük raporunun hazırlanmasına neden olan yapı örneği camiden alınmamıştır. Caminin yanına yıllar sonra inşa edilen, cami imamının kaldığı küçük konuttan bir yapı örneği alınarak, çürük raporu verilmiştir” iddiasında bulundu. Çürük raporunun yanlış olduğunu ve böyle bir yanlışın uygulanmaması için gereken neyse yapılacağını da sözlerine ekleyen Tiryaki, “Biz buranın tadilat edilmesinden ya da birçok tarihi mirasa olduğu gibi restore edilmesinden taraf olan insanlarız. Evet şimdi zaten camimizin yarısını yıkmışlar. Böyle bırakılacak hali yok. Buradan itibaren bir tadilat çalışması başlatılabilir” yorumunda bulundu.

Cemaat bizi dinlemedi
Söz konusu caminin yıkılmasını destekleyen ve yerine yenisini yapılması yönünde görüş bildiren cemaate de eleştiri getiren Tiryaki, “Ben daha önce onlara söyledim. O vakitler 1999'da Avcılar'da Meclis Üyesi olarak görev yapıyordum. Gelin yeni bir alanda büyük bir cami inşa edelim dedim. Kabul etmediler. Şimdi burayı yıkıp yenisini yapacaklarmış. Biz cami yapılmasın demiyoruz. Bizi cami karşıtı gibi kimse algılamasın. Tabii ki yeni cami yapılsın ama bu tarihi caminin yerine yapılmasın. Firuzköy'de cami yapımı için boş olan birçok alanımız var. Buraların değerlendirilmesi lazım gelir” dedi.

Handan Toprak bürokratik bakıyor
Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak'ın, Tarihi Firuzköy Camii'nin yıkımına ilişkin tutumunu da sorduğumuz İbrahim Tiryaki, konuyla ilgili Başkan Toprak'la herhangi bir görüşme gerçekleştirmediğini fakat belediye başkanının haklı olarak bürokratik bir yaklaşımla yıkımla ilgili herhangi bir müdahalesinin olmadığını belirtti. Tiryaki, “Sayın Başkanla bir görüşmem olmadı. Fakat kendisi geçmişi bilmiyor. Buraya ilişkin bir çürük raporu var. İleride yıkılabilir, insanlar zarar görebilir endişesiyle yıkıma ses çıkarmıyor ve olaya bürokratik bir şekilde yaklaşıyor” ifadelerini kullandı.

Camiyi kendi ellerimizle yaptık
Tiryaki'nin ardından 88 yaşında olan ve caminin yapıldığı yıllara tanıklık eden Baba Arslan Tiryaki de camiyle ilgili önemli açıklamalar yaptı. Caminin Avcılar'ın ilk camisi olduğu hatırlatan Arslan Tiryaki, “Biz bu camiyi kendi ellerimizle yaptık. Buranın inşaatında kullanılan taşları biz kendi elimizle taşıdık” dedi. Camiye ilişkin Değirmenci döneminde verilen çürük raporunu da sorduğumuz Baba Tiryaki, “Cami çürük filan değildir. Bu camide betonerme diye bir şey yoktur. Tamamen yığmadır ve taştır. Buranın yerlilerinin göz nurudur, emeğidir” diye konuştu. Kendileri de dahil olmak üzere o dönemde Firuzköy'de yaşayanların büyük bir bölümünün Bektaşi olduğunu anımsatan Tiryaki, “Camiye bakın duvalarda hep Horasan motifleri işlenmiş ve bunlara yer verilmiştir. Böyle büyük bir değerin yıkılması canımızı acıtıyor, içimizi acıtıyor. Tekrar tadilat görmesi ve yıkılmadan yapılması hepimizin hoşuna gider” şeklinde konuştu. 

Tadilatından yanayız
Caminin yıkımına karşı olan bir diğer isim de 
Avcılar Belediyesi'nin CHP'li Meclis Üyesi Erhan Paldımoğlu. Firuzköy'ün yerlilerinden olan Paldımoğlu, caminin tadilattan geçmesi gerektiğini ve yıkımının doğru olmadığını savundu. “Orası bize atalarımızın, dedelerimizin mirasıdır” diyen Paldımoğlu, “Bu camiyi Firuzköylü insanlar kendi el emekleriyle yaptılar. Kendi katkılarıyla yaptılar. Bu kadar eski bir yapı bir cami olmasının yanında bir sanat eseridir de. İkinci Dünya Savaşı'nın yaşandığı yıllara bile tanıklık etmiş bir camiden söz ediyoruz. Yoksulluklar içinde yapılmış böyle önemli bir eserin bugün yıkılması asla savunulacak bir şey olamaz” yorumunda bulundu.

Cami tekrar projelendirilmeli
İbrahim Tiryaki ve Baba Arslan Tiryaki ile CHP'li Erhan Paldımoğlu'nun aksine caminin yıkılıp yerine daha büyük ve geniş bir cami yapılması gerektiğini savunan AK Partili Meclis Üyesi Şenol Aydın da gazetemize konuştu. Aydın, “25 yıldır o camide namaz kılıyorum. Benim içinde yeri çok önemli olan ve çok değerli olan tarihi bir camidir. Fakat sözkonusu caminin geçen yıllar içerisinde ciddi anlamda deforme olduğunu ve eskidiğini de söylememiz gerekiyor. O nedenle yerine daha geniş bir cami yapılması iyi olur. Şimdi yeni yapılacak cami için bir proje sözkonusu ama orada da yine küçük bir alan görünüyor. Buranın tekrar projelendirilip, oraya büyük bir cami inşa edilmesini çok arzuluyorum” diye konuştu.

Neneyi boyayıp kız mı yapacaklar?
Cami cemaatine mensup olduğunu söyleyen Hasan isimli bir başka vatandaş da caminin yıkılmasının doğru karar olduğunu belirtti. Yıkım yerine tadilat görmesi gerektiğini savunanlarla aynı fikirde olmadığını söyleyen Firuzköylü vatandaş, “Neneyi boyayıp, genç kız mı yapacaklar?” diye sordu. Tarihi Firuzköy Cami'nin değerli ama kendileri için küçük olduğunu da belirten vatandaş, “Benim gibi cami cemaatinden olan birçok insan aynı şeyi düşünüyor. Her yerinin tahrip olduğunu ve çürüdüğünü görüyoruz” dedi.

ANIL BODUÇ

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Canan - 7 yıl önce
burasi bizim icin onemli. yikilmasin. insAllah duyarlilik gösterirlerde yıkılamaz.