CEMEVLERİNDE IŞİD ALARMI!

İstanbul emniyetinin bazı cemevleri ve Alevi derneklerini IŞİD saldırısı konusunda uyardığı ortaya çıktı. Garip Dede Dergahı Başkanı Celal Fırat, emniyet yetkililerinin Alevileri çağırdığını ve IŞİD saldırısı olabileceği konusunda uyardığını belirterek, «Bizden tedbir almamızı istediler. Cemevinin girişine eli silahlı adamlar mı koyalım?» diye sordu.

CEMEVLERİNDE IŞİD ALARMI!

Türkiye'de kanlı eylemler gerçekleştiren IŞİD'in yeni hedefinin cemevleri ve Alevi dernekleri olduğu öğrenildi. Gazete İstanbul'a konuşan Küçükçekmece Garip Dede Dergahı Başkanı Celal Fırat, gündemi sarsacak açıklamalar yaptı. Fırat, Alevi Dernekleri'nin ve cemevlerinin büyük bir tehlikeyle karşı karşıya olduğunu belirterek, 3 gün önce emniyet yetkilileri tarafından Alevi kanaat önderlerini çağrıldığını ve terör örgütü IŞİD'e karşı uyarıldıklarını ifade etti.

Can güvenliği yok
Celal Fırat, emniyetin Alevilere IŞİD'in hem derneklere hem de cemevlerine yönelik bir saldırı hazırlığı içinde olduğunu aktardığını ifade ederek, “Tuhaf bir şekilde kendi tedbirimizi almamızı istediler” açıklamasını yaptı. Alevilerin terör örgütü IŞİD'e karşı yalnız bırakıldığını belirten Fırat, “Ne yapalım? Cemevinin girişine eli silahlı adamlar mı koyalım. Türkiye'de Alevilerin hiçbir can güvenliği kalmadı” diye konuştu.

Biz tedbir alırsak sıkıntı olur
Emniyetin çağrısına uyarak Alevilerin kendi tedbirlerini kendilerinin alması sonucunda büyük sıkıntılar meydana gelebileceğinden de bahseden Fırat, “Ülkede asker varken, polis varken, vatandaş kendi kendini mi koruyacak? Böyle bir şey olabilir mi? Bu yaklaşım maalesef çok yanlıştır” dedi. Birçok Alevi Derneği'nin ve cemevinin benzer bir tehditle karşı karşıya bırakıldığını söyleyen Fırat, “Bahsettiğimiz yerler cemevidir. Yani ibadet evidir. Buraların girişine eli silahlı adamlar mı koyalım? Geleni geçeni tek tek arayıp, sorguya mı çekelim? İnsanlar cemevlerine ve diğer tüm ibadet evlerine huzur bulmaya, dua etmeye, inançlarının gerektirdiklerini yerine getirmeye gider. Böyle bir gerçek varken biz devletin yükümlülüğünde olan güvenliğide mi alacağız?” sorularını sordu.

Oturup herkesin konuşması lazım
Alevilerin karşı karşıya olduğu tehdidin herhangi bir başka gruba da yönelebileceğini söyleyen Fırat, IŞİD'in bugün Alevilere yarın Hristiyanlara, yarın Musevilere yarın da Sünni Müslümanlara da tehditte bulunabileceğini söyledi. Devletin güvenlik önlemi alması gerektiğini ve ülkede yaşayan herkesin can güvenliğinden sorumlu olduğunu anlatan Fırat, “Bu anlamda oturup herkesin bugün bizim karşı karşıya olduğumuz sıkıntı konuşması lazım, değerlendirmesi lazım. Zira Türkiye'de şu anda içinde bulunduğumuz süreç hiç de memnun edici bir şekilde ilermemiyor. Maalesef gidişat çok kötü ve çok korku verici” dedi.

Terörist mualemesi mi yapalım?
IŞİD tehdidine karşı Alevilerin yalnız bırakılmasının doğru olmadığını ve Alevi insanların cemevlerine giren çıkan herkesi kontrol etme gibi bir fırsatı da olmadığının altını çizen Fırat, “Tekrar tekrar sormak lazım. Cemevlerine giren insanlara, Alevi Dernek ve Vakıflarına giren insanlara terörist muamelesi mi yapalım? Böyle bir tehdidi biz nasıl kestirebiliriz?” dedi. Kendisi gibi diğer Alevi Vakıflarının temsilcilerinin de emniyete çağrılarak uyarıldığını da söyleyen Fırat, Türkiye'de kendilerini hiçbir şekilde güvende hissetmediklerini ve çok büyük sıkıntılarla karşı karşıya bırakıldıklarını söyledi.

Bütün bunlar yetmez gibi!
IŞİD tehdidine karşı aldıkları uyarı gibi başka türlü sıkıntılar da yaşadıklarını anlatan Celal Fırat, geçtiğimiz gün BEDAŞ yetkililerinin, Garip Dede Dergahı'nın elektriklerini kesmeye geldiklerini anlattı. Daha önce de dergahın sularını kesmek için İSKİ'den gelenler olduğunu anımsatan Fırat, sivil itaatsizlik kapsamında faturaları ödemediklerini ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesi gerektiğine yönelik kararı baz aldıklarını açıkladı. Konuyla ilgili daha önce Dolmabahçe'de Başbakan Ahmet Davutoğlu'yla bir araya geldiklerini ve Davutoğlu'nun kendilerine bu sıkıntıların giderilmesine ilişkin söz verdiğini fakat sözünde durmadığını da belirtti.

Tankımız topumuz yok
Cemevleri ve Alevi Dernekleri'ne gelen uyarıya ilişkin gazetemize konuşan Esenyurt Örnek Cemevi Başkanı Hüseyin Çam ise, kendilerine emniyetten bu anlamda bir bilgi gelmediğini fakat Alevilere yönelik emniyetin takındığı tavrın yanlış olduğunu söyledi. Çam, “Devlet kendi güvenliğini kendi alır. Biz Aleviler; doğrudan, barıştan ve kardeşlikten yana olan insanlarız. Tankımız topumuz yok ki kendi önlemimizi alalım. Bu konuda devlet sorumluluk almalı ve vatandaşlarını korumalıdır” diye konuştu.

Allah devletten razı olsun!
Esenyurt Erenler Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Emin Yılmaz da, konuyla ilgili yaptığı açıklamada ironi yaparak devleti eleştirdi. “Allah devletimizden razı olsun” diyen Yılmaz, “Devlet sağolsun gücünü gösteriyor. Bütün gücüyle vatandaşlarının canını koruyor, elinden gelen gayreti gösteriyor. Gerçekten büyüklük gösteriyorlar. Ne desem az gelir” dedi. Bugün Şahkulu Derneği'nde birçok Alevi Derneği'nin bir toplantısı olacağını da açıklayan Yılmaz, toplantıda; Alevilere yönelik IŞİD tehdidini masaya yatıracaklarını da söyledi.

Anıl Boduç
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.