ÇEVİR KAZI YANMASIN

Çöp ihalesini 31 milyon fazlasına Tomurcuk isimli firmaya pas eden fakat yargıdan dönen Avcılar Belediye Başkanı Haney Handan Toprak Benli, meclis toplantısında kendini savunmaya çalıştı.

ÇEVİR KAZI YANMASIN

Danıştay 13. Dairesi'nin ve KİK'in ihaleyi Beş Kardeşler'e veren kararını görmezden gelen Toprak, «Şu ana kadar bu yaşanmış sürecin, hukuka aykırılığı yoktur» iddiasını yineledi.

«Avcılar İlçesi Dahilindeki Katı Atıkların ve Tıbbi Atıkların Toplanması ve Nakli İle Kent Temizliği Hizmet Alım İşi' ihalesini, 85 milyon teklif veren Beş Kardeşler isimli firma yerine 116 Milyon teklif veren Tomurcuk adlı firmaya pas eden Belediye Başkanı Handan Toprak, AK Parti Grubu'nun konuyu meclis gündemine taşıması üzerine kendini savundu. Danıştay 13. Dairesi'nin Beş Kardeşler isimli firmaya kumpas kurulduğunu ispatlayan ve düzeltme yolu kapalı olmak üzere verdiği kararı hiçe sayan Toprak, “Biz, evrensel ahlak kurallarının dışına çıkmayız” dedi.

Şartnameyi ön planda tutmuş!
Birçok belediyenin ihalesinin iptal edildiğini hatırlatarak 2014/76432 kayıt numaralı çöp ihalesindeki usulsüzlüğü örtmeye çalışan Belediye Başkanı Handan Toprak, adı geçen ihalede şartnameyi ön planda tuttuklarını dile getirdi. Konuşmasının devamında, Danıştay'ın haklı bulduğu Beş Kardeşler firmasının belgelerinin eksik olduğunu ifade eden Toprak, “İhaleye çıkılmış olan bedeller bizden önceki dönemde de uygulanıyordu” sözleriyle de, çöp ihalesinde belediyenin uğratıldığı 31 milyon TL zarara kendince kılıf hazırladı.

Önce etkinlik sonra ihale
Avcılar Belediye Meclisi Eylül ayının ilk toplantısına gazetemizin gündeme getirdiği ve yargı tarafından seyri değiştirilen çöp ihalesi damga vurdu. AK Parti Avcılar Belediye Meclis Üyesi Mehmet Özgür, belediyenin 31 milyon zarara uğratıldığı çöp ihalesi ve engellilere verilen piknikten sonra çıkılan ihale hakkında Belediye Başkanı Handan Toprak'ın açıklama yapmasını istedi. Özgür, "Çöp ihalesi 85 milyon teklif edilen firma yerine neden 116 Milyon veren firmaya verildi? Biz bunu AK Parti olarak eleştirdik. Belediyenin 31 milyon zarara uğradığını söyledik. Konu hakkında başkana da bilgi verdik. Ancak gündem değişti. İhale iptal edildi. Bununla ilgili, başkan açıklama yapmalıdır" ifadelerini kullandı. Mehmet Özgür ayrıca, Paşaeli Piknik Alanı'nda 0-16 yaş arası engelliler için yapılan piknik etkinliğinden yaklaşık bir hafta sonra çıkılan piknik ihalesi hakkında da bilgi isteyerek, “0-16 yaş grubu engelliler için 12 Mayıs'ta bir piknik yapıldı. Fakat aynı yer 9 gün sonra "Genç-liğe Umut Pikniği" adı altında 21 Mayıs'ta ihaleye açıldı. Önce etkinlik sonra ihale mi yapılıyor" sorusunu sordu.

31 milyon kamu zararını savundu
Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak ise, Özgür'ün eleştirilerini cevaplandırdı. "Biz, evrensel ahlak kurallarının dışına çıkmayız” iddiasını yineleyen Toprak, belediyenin 31 milyon zarara uğratıldığı çöp ihalesini, “Temizlikle ilgili bizler bültenlerimizle ve basınla tüm süreci Avcılar halkıyla paylaştık. O nedenle yapılan işin doğruluğu hakkında herkes bilgilendirildi. Avcılar, temiz olmayı hak ediyor. Gözle görülür değişiklikleri sağlarken hukuka uygun davrandık. Öyle olmasa 1 yıldır gözle görülür değişiklikler olmazdı” sözleriyle savundu.

Süreci değerlendirdi
İhalede yapılan usulsüzlüğün üstünü örtmek için ihale şartnamesini gündeme getiren ve Beş Kardeşler isimli firmanın, “Şartnameyi karşılayamayan eski firma, para yatırmış olsa da, ilgili belgeleri bulundurmadığı için o firmanın yatırmış olduğu para irat kabul edilir” açıklamasını yaptı. Toprak çok tartışılan süreç hakkında, “Firmada İdari Mahkeme'ye dava açmış, mahkeme ihaleyi doğru bulmuş ancak irat bedelinin geri verilmesini belirtmiştir. Belediyemiz de ücretin iadesine karar vermiştir. Bu sürecin ise Danıştay, tekrar komisyonun aynı ihalenin değişimi için KİK'e, KİK'de bize göndermiştir. Biz, Avcılar'da hukuk dışı hiçbir eylemin içinde olmayan insanlar olarak, tekrar gerekli değerlendirmeleri yapacağız” değerlendirmesini yaptı.

Gereken neyse onu yapacak!
Danıştay 13. Dairesi'nin kararı ile usulsüz ve adrese teslim yapıldığı anlaşılan çöp ihalesini savunmaya çalışan Belediye Başkanı Handan Toprak, “Bir firmanın kırdığı fiyat Avcılar Belediyesi'nin cebinden çıkmış gibi kamuoyu yanıltılmaya çalışılıyor” ifadesiyle de şaşkınlık yarattı. Konuşmasını “Biz her ne olursa olsun bir firma şartları karşılıyorsa, ona ihaleyi vermek durumundayız” şeklinde sürdüren Toprak, “Daha önce KİK'e ihalesi giden belediyelerin kararları iptal edildi. Neden onlar konuşulmuyor da Avcılar konuşuluyor. Avcılar Belediye Başkanı buradaki iki firmayı da tanımaz. Eskisini de yenisini de tanımam. Hiçbiri benim odama gelmiş mi? Bunu iddia edebilicek olan var mı?” diye sordu. Belediye Başkanı Handan Toprak son olarak, Danıştay kararı ile değişen ihale sürecinin nasıl işleyeceğini, “Şimdi tekrar komisyon kurulacak. Gereken neyse yapılır. Avcılar halkının 1 kuruşunun dahi boşa harcanmasına izin vermeyiz” cümleleriyle özetledi.

YAKUP TEZCAN
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.