CHP'DE HANDAN TOPRAK'A BÜYÜK TEPKİ: SEÇİLMİŞ & ATANMIŞ KAVGASI!

Avcılar'da, Belediye Başkanı Haney Handan Toprak Benli’ye tepkiler bitmek bilmiyor.

CHP'DE HANDAN TOPRAK'A BÜYÜK TEPKİ: SEÇİLMİŞ & ATANMIŞ KAVGASI!

Son zamanlardaki belediye meclis toplantılarında istediği kararlara parti içinden de destek bulamayan Başkan Toprak’ın, muhalif CHP'li meclis üyelerinin partiden ihracı yönünde formül aradığı öğrenildi. Muhalif üyelerin ise cadı kazanına dönen ilçe siyasetinde belediye başkanının baskısına direndiği ifade edildi.

2014 Faaliyet Raporu'nun Avcılar Belediye Meclisi'nde çoğunluğu CHP'li Meclis üyelerinin elinde bulundurmasına rağmen kabul görmemesinin perde arkası nihayet ortaya çıktı. Detaylarının, Denetim Komisyonu Raporu'nda yer aldığı tartışmalı icraatlar, Başkan Toprak'ın kendi partililerince ipinin çekilmesine neden oldu. Başkanlığını CHP'li üye Cafer Çadırardıç'ın yaptığı denetim komisyonunda; CHP'den 2, AK Parti'den 1 üye yer almış olmasına rağmen, komisyon raporunda zehir zemberek ifadelere yer verildi. Komisyonun 23 maddelik karşı görüş belirttiği incelemelerdeki yaygın kanaat, belediyenin ciddi oranda zarara uğratıldığı, belediyenin verimli ve doğru yönetilmediği yönünde ağır bastı.

“Seçilmişler değil atanmışlar yönetiyor”
Yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre, parti içi muhalif meclis üyeleri, Başkan Toprak'ın belediyeyi bir kamu kurumundan ziyade aile şirketi gibi yönetmesine tepkili. CHP'li üyelerin, "Biz de belediye başkanı gibi seçilmişleriz. Belediyeyi atanmışlar değil, seçilmişler yönetmeli. Başkan Toprak'ın seçim dönemlerinde şoförlüğünü yaptırdığı Burçin Baykal'ın hem lise mezunu olması, hem gerekli donanıma sahip bulunmaması, hem de sınırsız yetkilerle donatılması bize karşı yapılan açık bir hakarettir. Başkan Toprak bu zamana kadar ne bir ihaleyle ilgili, ne borçlanma yetkisiyle ilgili ne de satış yetkisi istediği arsalarla ilgili bizi bilgilendirdi. Olayların başlangıcından haberimiz olmadığı gibi, nasıl sonuçlanacağı hakkında da bilgi sahibi değiliz" dediği bilgisine ulaşıldı.

“Üzerimizde baskı var”
Denetim Komisyonu'nda yer alan haklı eleştirilerin mutlaka irdelenmesi gerektiği yönünde ısrarcı olan muhalif CHP'li Meclis üyelerinin, hiçbir şekilde bu tutumlarından geri adım atmayacakları, Başkan Toprak'ın kamuyu zarara uğratmasına izin vermeyecekleri yönünde blok duruş sergileyecekleri belirtildi. Bir meclis üyesinin yakın çevresine, "8 partili arkadaşımızla birlikte hareket ediyorduk. 1 arkadaşımız, belediye ile iş yaptığından dolayı baskılara daha fazla direnemedi. Bu nedenle tepkisini şimdilik aleni olarak göstermiyor. Bize de baskı yapılmakta ama bizi seçen halkımıza sözümüz var. Asla halkın dışında hiçbir gücün önünde eğilmeyeceğiz. Partiden ihraç bile edilsek, başka partiye geçmemiz söz konusu olmayacağından dolayı geriye kalan süreyi kamunun hakkını koruyarak tamamlayacağız" şeklinde paylaşımda bulunduğu öğrenildi.

Bakırköy’ün yarısı kadar ama...
2014 yılında sadece faize 6 milyon TL ödendiği ortaya çıkarken, özellikle çöp ihalesinde rekabetçi şartların oluşturulmadığı, gündüz nüfusu Avcılar'ın iki katı olan Bakırköy'de aylık temizlik maliyetinin 1.6 milyon TL olduğu, buna rağmen benzer nitelikteki işin Avcılar Belediyesi kasasından her ay 4 milyon TL ödenerek gerçekleştirildiğine dikkat çekildi. DenetimKomisyonu Raporu'nda, "Aradaki fark 2.4 milyon TL’dir. En fazla parayı biz ödüyoruz" tespitine yer verilerek hem ihalenin şeffaf, rekabet şartları gözetilerek yapılmadığı işaret edildi, hem de belediyenin göz göre göre zarara uğratıldığına vurgu yapıldı. Sondaj usulü incelenen ihalelerin hemen hemen tamamında kamunun zarara uğratılma şüphesinin yoğun olduğu ileri sürülürken, Avcılar'da ikamet etmeye personele araç tahsis edildiği, yakıt kullanımının fahiş oranda seyrettiği, seçim sonrası belediye kadrosunun şişirildiği de raporun önemli detayları arasında öne çıktı.

Dehşet verici bütçe açığı: 24 milyon TL
2014 yılı tahmini gider bütçenin 200 milyon TL olarak belirlendiği Avcılar Belediyesi’nde, gerçekleşen gider bütçesi yüzde 87 oranıyla 174 milyon 326 bin 936 TL’ye tekabül etti. Bir yıl içinde gelirlerin 150 milyon 434 bin TL’de kalmış olması sadece 2014 yılında 23 milyon 892 bin 846 TL bütçe açığına neden oldu. Parti içi muhalif meclis üyeleri bir yıllık fahiş bütçe açığının kabul edilemez bir rakam olduğunu belirterek, kamuya ait kaynakların nereye harcandığı konusunda bilgi sahibi olmadıklarını ileri sürdü. Halkın parasının gelişigüzel ve bazı rant gruplarına aktarıldığı yönünde ciddi kaygıları olduğunu gündeme düşüren partililer, az parayla alınması mümkün kamu hizmetlerinin beceriksiz yerel yönetim anlayışıyla çarçur edildiğine dair ortak kanı oluştuğundan bahsetti. Öte yandan Avcılar Belediyesi’nin SGK, vergi ve diğer toplam borçlarının 181 milyon 632 bin 797 TL tutarında olduğunun altı çizilerek acilen tasarruf tedbirlerinin alınması talep edildi.

Grup’ta “tamam” diyor sonrasında...
Belediye Başkanı Handan Toprak’ın grup toplantılarında partili meclis üyelerinin önerilerini dinlediği, dile getirilen şikayetler konusunda gerekeni yapacağı teminatını verdiği ancak uygulamada somut bir adım atmadığı ifade edilirken, bir meclis üyesi, “Bize, kendi aranızda anlaşın üç isim belirleyin, onları başkan yardımcısı yapacağım dedi. Grupta üç isim belirlenmiş olmasına rağmen gereğini yapmadı” detayını paylaştı.

Seçilmiş meclis üyelerinin seçimlerin ardından hiç dikkate alınmadığını, icraatlar konusunda bilgilendirilmediğini öne süren meclis üyesi, “Belediyeyi atanmışlarla yönetmeye devam ettiği, kendine yakın özel bir ekiple çalışmayı sürdürdüğü, bizi de yönetim işleyişinden uzak tuttuğu sürece belediye başkanıyla uzlaşmamız mümkün değil. İl Başkanlığı bu soruna dahil olmadı. Genel Merkez ise mutlaka masaya yumruğunu vuracaktır. Bu yönetim anlayışından vazgeçilmezse kaybeden kamu olur, Avcılar olur” değerlendirmesini yaptı.

Partiden ihraç istemiyle Disiplin Kurulu’na sevk edilmelerinin şu ana kadar gündeme gelmediğinden bahseden bazı meclis üyeleri, “Bunun kararını verecek olan belediye başkanı değil, ilçe başkanımızdır. Şayet bunca haksızlığın yapılmasına rağmen partiden ihracımız istenirse geri adım atmaz, kimsenin önünde eğilmeyiz. Biz sadece bizi seçen ve haklarını korumak için söz verdiğimiz halkın önünde eğiliriz” şeklinde görüş beyan etti.

Haber: Ekrem Hacıhasanoğlu
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.