CHP'nin işçilerle imtihanı!

Parti politikası olarak işçilerin her zaman yanında olduğunu savunan CHP'nin işçilerle başı belada.

CHP'nin işçilerle imtihanı!

Haber: Ufuk Çoban / Yakup Tezcan

Genel seçimlere taşeronu tamamen kaldıracağını vaat ederek giren CHP, İstanbul'da yönettiği belediyelerde taşeron işçilerinin eylemlerine engel olamıyor. Avcılar, Beşiktaş ve Bakırköy'de devam eden işçi eylemlerine parti tabanı destek verse de Genel Merkez kayıtsız davranıyor

Vaatler ve yaşananlar farklı

Parti politikası olarak işçilerin her zaman yanında olduğunu savunan CHP'nin işçilerle başı belada. Özellikle CHP'li belediyelerde çalışan taşeron işçiler gün geçmiyor ki bir eylem gerçekleştirmesin. Avcılar, Beşiktaş ve Bakırköy gibi CHP'nin yönettiği ilçelerde eylemler devam ederken, CHP İstanbul İl Başkanlığı ve Genel Merkez net bir tavır belirlemekten kaçınıyor. CHP'nin genel seçimler öncesinde taşeron sistemi kaldıracağı yönünde vaatte bulunması ve bugün yaşananlar tezat olarak görülüyor.

Oturma eylemi ve grev kararı

İşçi eylemlerinin en yoğun olarak yaşandığı Avcılar'da mağdur işçiler son olarak belediye önünde oturma eylemi yaparak Belediye Başkanı Handan Toprak'a olan kızgınlıklarını sloganları ve astıkları pankartlarla dile getirdi. Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda süren eylemde ise 57 yaşındaki Fatma Çalışkan hem mağdur edildiklerini hem de iftiraya uğradıklarını iddia etti. Beşiktaş'ta ise belediye ile ilgili sendika arasında yapılan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinden netice çıkmaması üzerine grev ilan kararı alındı.İşçilerden toplu sözleşme eylemi

Beşiktaş Belediyesi ile, Genel İş Sendikası İstanbul 1 nolu şubesi arasında mart ayından beri süren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması nedeniyle alınan grev ilanı kararı, belediye binasına asıldı

DİSK Genel İş Sendikası İstanbul 1 nolu şube sekreteri Taner Yayla, “Anlaşamadığımız çok büyük bir fark yok. Şu anda kanuni zorunluluğu olan grev ilanı kararımızı astık. 6 gün askı süremiz var. Daha sonra greve çıkabiliriz. Belki de anlaşırız" diye konuştu.
Beşiktaş Belediyesi işçisi yaklaşık 100 kişi, saat 09.30'da Levent'te toplandı. İşçiler, “Sözleşme hakkımız engellenemez", “Sefalete teslim olmayacağız" sloganları ile Beşiktaş Belediyesi'ne yürüdü.

Masada bitirelim

Burada DİSK Genel İş Sendikası, İstanbul 1 nolu şube sekreteri Taner Yayla yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Beşiktaş Belediyesi işyerinde Mart 2016 tarihinden bugüne kadar yapmış olduğumuz iki yıllık toplu iş sözleşmesi oturumlarında anlaşma sağlanamadı. Haklarımızın elimizden alınması noktasında mücadelenin kaçınılmaz olduğunu biliyoruz. Talep ettiğimiz makul ücreti ve haklarımızı almak için bugün grev kararımızı Beşiktaş Belediye Başkanlığı'na astık. Uzlaşma kapısını kapatmayarak, anlaşmak ve müzakerelere devam etmek için elimizi tekrar uzatıyoruz. Gelin İstanbul özelinde biten sözleşmeleri örnek alarak, bu sözleşmeyi masada bitirelim diyoruz" dedi. Basın açıklamasından sonra işçiler olaysız bir şekilde işyerlerine döndüler.

İftiraya uğradık işimizden olduk

Aralarında doğum iznine çıkan 4 kişinin de bulunduğu 17 işçinin Bakırköy Belediyesi'nden kovulmasının ardından Özgürlük Meydanı'na kurulan çadırda direniş sürüyor. İşten çıkarılanlardan biri olan Fatma Çalışkan (57) hem işsiz kaldıklarını hem de iftiraya maruz kaldıklarını iddia ediyor

İşten çıkarılmanın çok kötü bir durum olduğunu, işsiz kalmalarının yanı sıra iftiralara da maruz kaldıklarını söyleyen Fatma Çalışkan 2009 yılından bu yana terzihanede çalıştığını ifade etti. Kendilerinin geriye dönük bir dosyalarının bulunmadığını dile getiren Çalışkan, "İşten atıldık, iftiralara maruz kaldık. Belediye başkanınımız bunların hepsinin ayrı ayrı dosyaları vardı demesi, bizim arkamızdan konuşması bir başkana hiç yakışmıyor. Bizim madem dosyalarımız vardı da şimdiye kadar birim müdürlerimiz neden bizi yanlarına çağırıp hesap sormadı, neden imza günümüzü beklediler? Bizim geriye dönük bir dosyamız yok. Biz işten atılmadan önce ilgililerimizle bizzat görüştüm. Bez bebekler yapıyorum sanatçı arkadaşların terzihanede artan kumaşlardan yapacağımı söyledim. Çalışmalarımı anlatınca müdürüm çok sevindi. Ama maalesef imza gününe denk getirerek işten atıldık" dedi. 

Üst yönetim beni tanımaz

İşten atılmalarının sebebinin net bir şekilde ortaya konulmadığını söyleyerek sözlerini sürdüren Fatma Çalışkan, "İşten çıkarılmamamızla ilgili bize bildirilen hiç net bir şey yok. İşten çıkarıldığımda müdürüm boynuma sarıldı, ağlamaya başladı. Benimle üst yönetimin çalışmak istemediği söylenmiş. Oysaki üst yönetimdeki kişi beni gören bir kişi bile değil. Beni tanımayan bir insan beni nasıl işten atabilir? Ben şu anda çadırdayım, işe alınmak için direnişteyim. Evlenecek yaşta çocuğum var, onu evlendirmeye çalışıyordum sokaklarda bırakıldık. Belediye başkanımız çadırı ziyaret etmiş. Arkadaşlar emek çadırınız hayırlı olsun. Sizinle bu problemleri birlikte aşacağız demiş. Sen bizi tasarruf için attığını söyledin. Bizi attıktan sonra ne problemini düzeltmeyi düşünüyorsun. Kesinlikle ben o işçileri geri almayacağım diyormuş" diye konuştu.Tomurcuk akrabanız mı?

Yaklaşık iki aydan beri Avcılar Belediyesi önünde kurdukları çadırlarda direnişini sürdüren mağdur işçiler şimdide oturma eylemi yaptı. Belediye Başkanı Handan Toprak'a olan kızgınlıklarını sloganları ve astıkları pankartlarla dile getiren işçiler, "Taşeron Tomurcuk firması ile bir akrabalığınız mı var?" sorusunu sormayı da ihmal etmedi

Sendikalaştıkları gerekçesiyle işinden olan Avcılar Belediyesi temizlik işçileri direnişini sürdürüyor.  İki aydan beri belediye binası önünde kurdukları çadırlarda sesini duyurmaya çalışan mağdur işçiler son olarak oturma eylemi gerçekleştirerek Belediye Başkanı Handan Toprak'a mesaj gönderdi. 

Handan Toprak gelsene...

"Handan Toprak gelsene çayımızı içsene" sloganını atan işçiler, sendika düşmanı başkan istemediklerini, temizlik şantiyesindeki sorgu odalarının kapatılmasını talep etti. Belediye Başkanı Handan Toprak'ın işçiden değil sermayeden yana olduğunu dile getiren işçiler, haklarını aramak için imza kampanyası da başlattı. 

Direne direne kazanacağız

Avcılar'ın en kapsamlı ve uzun süreli direnişinde mağdur işçiler 40 bini üzerindeki imzayı geçtiğimiz günlerde CHP İstanbul İl Başkanlığı'na teslim etmişti. Burada yapılan açıklamada işçiler haklarından asla vazgeçmeyeceğini belirten işçiler daha kapsamlı eylemlerin yapılabileceğini ima etmişti. Oturma eylemi sırasında da kapsamlı eylemin sinyalini veren işçiler, "Belediye yetkilileri mağduriyetimizin nedenini yüklenici firmaya atarak kurtulmaya çalışıyor. Ama biz buradan deklare ediyoruz; işten atılmamızın tek sorumlusu Handan Toprak'tır. Eylemlerimize hakkımızı alana kadar devam edeceğiz. Direne direne kazanacağız" açıklamasını yaptı.   Yakup Tezcan Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.