CHP’DE BOGAZ KAVGASI!

CHP'den istifa eden İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, partinin büyümesine engel olan az olsun bizim olsun anlayışından yakındı.

CHP’DE BOGAZ KAVGASI!

CHP'lilerle sorunu olmadığını, CHP’nin sırtından geçinenlerle sıkıntı yaşadığını belirten Özkes, Genel Başkan Kılıçdaroğlu’na sunduğu detaylı raporda, 2014 yerel seçimlerinde Üsküdar Belediye Başkan aday adayı olan İrfan Karacan’ın kendisini kastederek, «Bu salonda boğazına sarılıp boğazlayacağım kişi var» dediğini ileri sürdü.

CHP'den istifa etmesinin nedenlerini açıklayan İhsan Özkes parti içinde yeni bir tartışma başlattı. CHP Üsküdar İlçe Başkanı Erdoğan Altan ve 2014 yerel seçimlerin'de CHP'den Üsküdar Belediye Başkan aday adayı olan İrfan Karacan'a ağır sözlerle yüklenen Özkes, "Sorunum, seçimlerde bile kazanmak için çalışmayıp, seçim sonrası olası kongre ve kurultay hesapları için çalışanlarladır ve bunlara kucak açan yöneticilerdir" dedi.

Adaylığımı Kılıçdaroğlu istedi
TBMM'de düzenlediği basın toplantısında Üsküdar Belediye Başkanlığı seçimlerinde nasıl yalnız bırakıldığını, neler yaşadığını, Kılıçdaroğlu'nun talimatlarını yerine getirirken karşılaştığı zorlukları sıralayan Özkes, hazırladığı raporu basın mensuplarına dağıttı. Kendisinin Üsküdar Belediye Başkan adyı olmak istemediğini, dönemin CHP Genel Sekreteri Bihlun Tamaylıgil, Genel Başkan Yardımcısı, Bülent Tezcan, Gökhan Günaydın ve Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun talebi üzerine adaylığı kabul ettiğini ifade eden Özkes, "Yerel seçimler öncesinde örgüt içerisinde yapılan ön elemede birinci sırada İrfan Karacan çıktı. Ben de Karacan ve diğer arkadaşlarla görüştüm. Bana 'Sizin de aday olarak isminiz geçiyor' dediklerinde ben 'Hem sizlerle oturup konuşacağım hem de aday olmak isteyeceğim, böyle bir kişiliksizlik yapabilir miyim?' dedim. İlerleyen süreçte 5'li komisyondan o dönemdeki Sayın Genel Sekreterimiz Bihlun Tamaylıgil ve Sayın Bülent Tezcan, Sayın Gökhan Günaydın gibi Genel Başkan Yardımcılarımız benim Üsküdar'a aday olmam konusunda ısrar etmeye başladılar. Ben de 'İçimde aday olmak için en ufak bir istek yok. Ayrıca ön elemeden geçen ve birbirleriyle yarışan arkadaşlara haksızlık olur' dedim" açıklamasını yaptı.

Üsküdar'a teşrif etmediniz
Sözlerinin devamında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun talimatıyla belediye başkan adayı olduğunu belirten Özkes, adaylığının açıklanmasının ardından, İrfan Karacan ve taraftarlarının sürekli gerginlik yarattığını ifade etti. "Sabahlara kadar ilçeyi işgal ediyorlardı. İlçe Başkanına ve diğer bazı yöneticilere baskı yapıyorlardı. İlçe Başkanı istifasını İl Başkanlığı'na veriyor ama istifası kabul edilmiyordu" diye konuşan İhsan Özkes, Kılıçdaroğlu'nun kendisine "İstanbul'u almak için Üsküdar'da sana ihtiyacımız var" dediğini dile getirdi. Kılıçdaroğlu'na sunduğu raporda CHP Genel Başkanı'na ithafen, "Zatıalinizden yakın zamanda Üsküdar'a gelerek bana destek vermenizi istedim. 'Olur' dediniz ama seçim boyunca Üsküdar'a teşrif etmediniz" şeklinde sitemde bulunan Özkes, "Şayet Üsküdar'ı ziyaret etseydiniz ve orada adaylığımı Zatıalinizin istediğini bildirse idiniz, ileride karşılaşılacak durum kontrol altına alınabilirdi" yorumunu yaptı.

Hakkımı yediniz!
Raporda ayrıca CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ilçe örgütünde yapılan ön elemede ilk üçe girenlerle görüştüğü belirtildi. Yapılan görüşmenin sonunda 2. ve 3. sıradaki aday adaylarının Kemal Kılıçdaroğlu'nun Özkes'in aday olması yönündeki talebini saygıyla karşıladığı fakat ön elemeden birinci çıkan Aday Adayı İrfan Karacan'ın, "Doğru yapmadınız, bu benim hakkımdı. Sizin kararınıza saygı duymuyorum" tepkisini verdiği öğrenildi.

CHP’yi CHP’lilerden fazla kucakladım!
TBMM'de düzenlediği basın toplantısında istifa kararının, ani ve öfkeyle alınmış bir karar olmadığının altını çizerek, "Ben bu açıklamayı yapmaya, güle oynaya gelmedim. Şu anda ayrılışıma çok üzülen CHP'lilerin olduğunu biliyorum. Ben buradan beni seven ve sayan milyonlarca CHP'liye sevgi ve saygılarımı sunuyorum. CHP'yi kimi CHP'lilerden daha fazla kucakladım ve savundum. Her günün hakkını vermeye çalıştım" dedi. Türkiye'nin her yerinde tüm halkın ve özellikle CHP'lilerin teveccühüne mazhar olduğunu sözlerine ekleyen Özkes, "Elbette bu süreçte rahatsız olduğum bir takım parti politikaları da oldu. Partinin yönetimindeki olumsuzlukları, vicdanen rahat etmediğim ve söylenmesine inandığım her önemli şeyi Sayın Genel Başkan'a usul ve adabıyla bizzat arz ettim. Doğru gördüğüm şeyleri iletme konusunda hiçbir güçlük çekmedim. Bu sebeple Sayın Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na tekrar teşekkür ederim. Partide asla sorun olmamaya, aksine sorunların çözülmesine katkıda bulunmaya çalıştım. İlkeli ve mütevazı davrandım" dedi.

Özkes: Yaşadıklarım çekilir gibi değildi!
“HİÇ de istekli olmadığım halde Sayın Genel Başkan'ın talimatıyla atandığım Üsküdar Belediye Başkan adaylığım esnasında yaşadıklarım çekilir gibi değildi" diyen Özkes, "7 Haziran Seçimleri öncesinde yine Sayın Genel Başkan'ın talimatıyla bir broşür hazırladım. Bu konuda da ciddi sorunlar yaşadım. Üsküdar Belediye Başkan adaylığım ile başlayan bu sorunları 9 Haziran'da Sayın Genel Başkan'a ilettim. Partinin büyümesine engel olan; 'az olsun bizim olsun' anlayışı, günü kurtarmaya yönelik yönetim tarzı, birlik-beraberlik, sevgi ve saygı eksikliği ve parti içi disiplinsizlik gibi konularda bir şeyleri daha net görme fırsatı buldum. Maalesef 'mevcut durumunu muhafazaya çalışma görüntüsü'nden bir türlü kurtulamayan bir partide artık yararlı olamadığım kanaatine vardım. Heyecan duyulmayan, içe dönük mücadele ile yetinilen, dağınık ve herkesin ayrı telden çaldığı, kimi kişisel çıkarların parti ve ülke çıkarlarının önüne geçebildiği bir ortamı solumaktan ve her geçen gün iktidar umutlarının azaldığını görmekten fevkalade rahatsızlık duyuyordum ki rahatsız olduğum eleştiri ve önerilerimi de Sayın Genel Başkan'a her fırsatta arz ediyordum. Benim asla milyonlarca saygıdeğer CHP'lilerle hiçbir sorunum olmadı. Benim sorunum CHP'nin sırtından geçinenlerle olmuştur. Benim sorunum seçimlerde bile seçimler için çalışmayıp, seçim sonrası olası kongre ve kurultay hesapları için çalışanlarladır ve bunlara kucak açan yöneticilerdir. CHP'nin önündeki en büyük engel de işte bu gidişattır. Parti yönetiminde kronik sorunları olanların ülke yönetimine talip olma yolunda güven sorunu yaşamalarından daha doğal bir şey olamaz" diye konuştu.

EKREM HACIHASANOĞLU
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.